Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita blanch's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2009
    Postari in forum
    1
    as avea nevoi de opinia unor persoane care au propriul copil si au mai adoptat un alt copil. Am un baitel de 5 anisori si am hotarat sa mai adoptam si o fetita, ... am reusit pana la urma doar ca au inceput sa apara si problemele . Baietelul este foarte gelos, ... are crize de plans, .. a inceput sa fie si foarte agresiv.. si pana la urma cred ca aceste manifestari sunt oarecum normale ceea ce ma ingrijoreaza este reactia me la trairile lui, ... plang si eu odata cu el, si amplific in interiorul meu trairile lui si ma intreb daca am sa o iubesc si pe fetita la fel de mult ca pe baietel??? si oare in timp relatia dintre ei va fi una buna ... sau se vor agrava lucrurile ???

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    Cred ca vei reusi sa treci peste aceasta etapa. Orice schimbare are o perioada grea , de acomodare, in care iti pui mereu aceeasi intrebare: \"oare am facut bine ce am facut\". Si eu ma gandesc sa infiez o fetita, la fel ca si tine am un baietel, de trei ani. Pentru baiat este mai greu , gandeste-te ca si daca era sora naturala se putea intampla la fel. Uneori copii mai marisori, asa cum este al tau, inteleg mai bine ca cineva i-a invadat terenul si ca acum nu este singurul care atrage atentia. Poate de aceea are si acele crize de plans , ca sa atraga mai multa atentie asupra lui. Acorda-i mai multa atentie si fa in asa fel, incat, sa nu se simta exclus, spune-i si repeta-i de cate ori ai ocazia, ca il iubesti . Cat despre sentimentele cu care te confrunti tu acum, sigur vei trece peste, in fond, este vorba de un suflet de copil, ea nu are nici o vina. Esti speranta ei catre o viata mai buna si incearca sa-i explici asta si copilului tau, implica-l si pe el in activitatile tale cu fetita. Sigur veti trece cu totii peste aceasta perioada . Multa sanatate si liniste sufleteasca! (nu vb din experienta, spun ce as incerca eu sa fac).

Floricica Cu Vechime alexanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2008
    Postari in forum
    5.745
    In majoritatea cazurilor primul copil e gelos cand apare al doilea indiferent daca acesta este adoptat sau natural.Explica-i ca il iubesti la fel chiar daca are o sora,ca ea e mai mica si are nevoie de mai multa atentie si implica-l in cresterea ei ca sa se simta util.De exemplu cere-i sa-ti dea de pe masa hrana celei mici,sa-ti aduca un pampers etc.Asa nu se va mai simti neglijat.Cand iei fata in brate mingaie cu o mana si baiatul,alinta-l de cate ori o alinti si pe ea.Eu am o fata de 10 ani si e geloasa tare pe fratele ei,dar cu rabdare vom trece peste asta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari