Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita norma's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    Am nevoie de experienta si opiniile voastre.

E vorba despre asistenta maternala care l-a crescut pe copilul meu de la 2 luni la trei ani si care vrea sa ii trimitem poze cu copilul, ne suna des sa ne intrebe de el si acum vrea sa il viziteze de ziua lui, desi distanta este mare. S-a atasat tare de el, adevarul este ca e un scump pe care toata lumea il place.

Copilul nostru e mare si istet, s-a acomodat foarte bine cu noi (suntem cu el de 4 luni, dar e parca dintotdeauna, fuge la noi spunand "te iubesc mami, te iubesc tati") insa nu cred ca va reactiona foarte bine pentru noi cand se va intalni cu cea pe care o stia de o viata, adica sa nu il bulversam. Totodata sunt recunoscatoare pt doamna care l-a crescut atat de bine - copilul nu are traume afective, este inteligent, se vede clar ca s-a ocupat deosebit de bine de el, practic facea parte din familia ei.

Nu vreau sa am o "adoptie deschisa" parca se spune, in care sa fie prezenta si ea, mi se pare ca ar fi ca un santaj emotional, de cate ori eu l-as certa sau pedepsi el ar vrea sa plece la cealalta doamna. Noi i-am dat de inteles ca nu se pune problema sa il vada peste doua luni, dar ea tot mai da telefoane.

Voi cum ati procedat, sau ce ma sfatuiti?

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    buna norma

eu dupa ce am luat fetita acasa m-am mai intalnit de cateva ori cu asistenta maternala dar niciodata acasa, ca sa nu stie unde stau, ne vedeam intr-un parc sau in apropiere de un market
    am incercat ca vizitele ei cu noi sa fie cat mai rare, pana s-au diminuat de tot iar acum nu ne mai vedem si nici telefoane nu ne dam
    dupa doua luni de cand o aveam fetita la noi , cand a vazut-o pe asistenta nu a vrut deloc sa se duca la ea, nici nu a bagat-o in seama, poate asta a facut-o pe asistenta maternala sa nu ne mai viziteze

e spre binele copilului ca sa nu se mai vada cu asistenta maternala

Floricica Nou Venita norma's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    Multumesc de raspuns. Exact asa credeam si eu ca trebuie sa fie.
    Ea vrea sa vina sa il viziteze desi e o jumatate de tara intre noi, dar i-am spus ca nu se pune problema, cel putin deocamdata. I-am mai trimis poze pe net dar nu am mai dat nici un telefon, ea continuand sa sune. Ma gandesc ca se va termina si povestea asta, doar ca se apropie ziua lui si trebuie sa spun clar si raspicat ca nu e bine, si va intelege.
    Copilul e foarte atasat de noi, dar nu stiu cum ar reactiona la o eventuala intalnire. Isi aduce aminte tot, (e normal, avea trei ani jumate cand ne-am intalnit), stie ca mami si tati l-au luat pentru ca il vroiau pe el foarte mult, etc. Deocamdata totul e foarte bine.
    Ce face fetita ta?

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    buna Norma
    era mariciel baietelul cand l-ati luat si e normal ca isi aminteste multe...., fetita mea avea 1 an cand am luat-o, nu mai stie nimic de atunci
    eu nici poze nu le mai trimit, la inceput le trimiteam poze dar nu cu fetita mea ci cu cealalta fetita pe care o mai au de crescut, pt ca ii facusem si ei poze mi se parea normal sa le aibe si ei

multumesc de intrebare, fetita mea e bine, creste, merge la crese
    daca imi trimiti pe MP adresa de mess mai bine mai discutam acolo
    va pup

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari