Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita madalina_soare1's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.06.2009
    Postari in forum
    1
    ma numesc madalina si am avut cancer ovarian acum 5 ani . dupa chimioterapie s-ar putea daca fac copii sa aibe probleme .o data cu boala am pierdut tot ce-mi doream adica posibilitatea de a face copii si a aveea o familie. nimic nu are sens in viata mea . ( de la tratamente dure sa pot tine o sarcina si sa pot avea copii m-am procopsit cu aceasat boala de care am scapat cu greu ) imi doresc atat de mult un copil ca nu a-si suporta ideea ca toata viata mea am construit-o in jurul acestui vis si acum s-a naruit... OARE POT SA ADOPT UNUL !!! ASI FACE ORICE !!!! am o conditie materiala buna ( casa, masina ,serviciu ,stau in bucuresti am studii superioare sunt casatorita... bla bla bla....dar degeaba ele nu reprezinta nimic pt mine )S-a confruntat cineva cu aceasta problema si poate sa-mi spuna cum a facut? orice sfat cat de mic mi-ar fi de mare folos. ( email : madalina_soare1@yahoo.com )

Floricica Nou Venita simona14's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    19
    Madalina nu vad de ce nu ai putea avea un copil.Mergi la voi in sector la Directie,vorbeste cu cei de acolo si urmeaza pasii pe care i-am urmat si noi.Daca iti doresti asa de mult un copil sunt sigura ca Dumnezeu ti-l va da.Iti doresc sa iti fie bine si astept vesti bune.

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    O intrebare asemanatoare as avea si eu de pus: atat eu, cat si sotul meu avem cate o problema de sanatate ( el are parapareza spastica, o mica problema de mers, iar eu sufar de o boala musculara, care insa evolueaza lent si nu mi-a creat mari inconveniente pana acum), si detinem certificate de incadrare in gradul de handicap accentuat, afectiunile noastre fiind strict unele fizice, fara implicari neuropsihice. Se poate adopta un copil in acest context? Multumesc mult.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de valye Vezi mesajul
    O intrebare asemanatoare as avea si eu de pus: atat eu, cat si sotul meu avem cate o problema de sanatate ( el are parapareza spastica, o mica problema de mers, iar eu sufar de o boala musculara, care insa evolueaza lent si nu mi-a creat mari inconveniente pana acum), si detinem certificate de incadrare in gradul de handicap accentuat, afectiunile noastre fiind strict unele fizice, fara implicari neuropsihice. Se poate adopta un copil in acest context? Multumesc mult.
    Eu ca om zic ca da.Legal nu stiu cum se fac chestiile astea.Dar ar fi culmea ca cineva care sufera de ceva fizic sa nu aiba acest drept,in timp ce mii de copii sufera alaturi de parinti cu probleme psihice si nimeni nu se intereseaza de soarta lor.Cred ca doar cineva specializat te poate ajuta,sanatate multa!

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Multumesc frumos pentru raspuns. Si mie mi se pare logic punctul dumneavoastra de vedere, insa de multe ori o problema de sanatate iti limiteaza multe dintre sanse.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de valye Vezi mesajul
    Multumesc frumos pentru raspuns. Si mie mi se pare logic punctul dumneavoastra de vedere, insa de multe ori o problema de sanatate iti limiteaza multe dintre sanse.
    Inteleg ce spui,dar daca e sa o luam logic,nimeni nu ia copiii dintr-o familie pe motiv ca parintii au probleme de sanatate,iar in ultimul timp,din pacate,cam toata lumea sufera din ceva...Poate se poate si invers,cu siguranta unui copil I-ar fi mai bine langa doi adulti care I-ar oferii dragoste,decat intr-un orfelinat.Eu sunt curioasa ce zice legea,daca exista ceva care sa puncteze si acest aspect.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Da, cred ca ar fi important ca legea sa sublinieze cat mai clar anumite aspecte, unele lucruri sunt ambigue si lasa loc de interpretari. De aceea, ma intereseaza opinia cuiva specializat in acest aspect.

tabitha
    Guest
    Asta am gasit pe net,pe un site despre adoptie:

"Adultii care pot adopta trebuie sa indeplineasca anumite conditii impuse de lege, ei trebuie sa fie capabili sa creasca si educe copilul. Viitorii parinit trebuie sa fie cu cel putin 18 ani mai in varsta decat cel adoptat, iar cu exceptii bine justificate, aceasta diferenta poate scadea la 15 ani.

Sanatatea este si ea importanta in aceasta situatie, deoarece cei care sufera de boili psihice sau care au un handicap mintal nu au dreptul la adoptie."

Deci se face referire doar in cazul unui handicap mintal,ceea ce mi se pare absolut normal.

Se tine seama, de asemenea, de calitatea morala a viitorilor parinti, de conditiile materiale, de locul unde va locui copilul, si nu in ultimul rand, de aptitudinile adultului de a educa copilul.

Dupa analizarea tuturor aspectelor, se poate finaliza adoptia, Copilul trecand in grija adultilor, acum parintii lui.

Sursa: Comunicarea cu un copil adoptat

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Mi se pare justificabil ca cei care sufera de o afectiune mentala sa nu poata adopta, dar sper ca prezenta unei afectiuni fizice sa nu contribuie la diminuarea sanselor in acest sens.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari