Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luanapet's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2009
    Postari in forum
    3
    Buna ziua tuturor! Am intrat relativ rar pe acest forum....dar de data aceasta am citit mai toate mesajele noi....Eu si sotul meu am adoptat o fetita...Procedura nu e simpla dar nici imposibil de urmat...Odata inceputa...mergi inainte.Tot ce vreau eu sa va spun este ca merita si NU INCERCATI SA LUATI COPILUL OCOLIND LEGEA....Chiar daca vi se pare ca drumul este mai anevoios...mergeti la Directia de Protectie a Copilului!!!!!

Floricica Nou Venita anammi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2009
    Postari in forum
    9
    Buna,
    Ati adoptat gasind un copil pentru care ati inceput apoi procedura, sau intai v-ati luat atestatul si ati stat pe listele DPC?
    Dorim si noi sa adoptam foarte mult, o sa ne depunem luna aceasta actele pentru atestat, dar incercam si sa gasim pe cineva dornic sa dea un copil spre adoptie, cel putin asa nu asteptam un an pana ni se prezinta un copil...

Floricica Nou Venita simona14's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    19
    Anammi intai am intocmit dosarul,am luat atestatu si am asteptat pe liste.Dar nu a durat mult.Mergi si la sectorul 2,noi am depus si acolo cerere,si poti sa depui oriunde cerere si copie dupa atestat,ca nu stii de unde este norocul vostru.

Floricica Nou Venita anammi's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.07.2009
    Postari in forum
    9
    Multumesc pentru raspuns, sper sa ne ajute sa nu asteptam prea mult!

Floricica Nou Venita norma's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    bine v-am gasit, si felicitari luanapet pentru fetita.
    Noi am reusit anul acesta in mai sa venim acasa cu baietasul pe care l-am asteptat toata viata.
    Drumul in cazul nostru a fost foarte lung (aproape doi ani)dar asta si din cauza celor de la Directia care se ocupa de noi. In schimb m-am interesat personal pe la alte directii din tara, toate le-am facut exact cum cere legea, si atunci cand l-am cunoscut pe copilul nostru am simtit ca asa trebuia sa fie. A meritat sa asteptam pentru ca e minunea din viata noastra. Urmeaza sa mai traversam birocratia de prin tribunale ca sa finalizam totul si gata...

Va doresc mult succes si multa rabdare. Copilul / copiii care va sunt sortiti vor veni la voi.

Floricica Senior k.aurelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    felicitari norma, sa va traiasca baietelul
    si eu tot 2 ani am asteptat pana am luat fetita, dar a meritat din plin......

Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    Mersi si felicitari pentru tine si fetita.
    Vroiam sa mai spun ca baietasul meu nu este bebelus, are trei ani jumate si aprox. din ziua a doua ne spune mami si tati, iar legatura dintre noi s-a facut de parca suntem impreuna dintotdeauna. Este adorabil, seama mult fizic cu noi si parca si la obiceiuri !!

Este un mesaj pentru cei care vor neaparat un baby de cateva luni. Este foarte greu iar copiii declarati adoptabili in sfarsit sunt deja de cativa anisori si parca li se taie din sansa de a avea o familie care sa ii iubeasca. Luati in considerare si copilasi mai maricei.

Cu mult drag, norma.

PS - Nu stiam ca poate fi atat de minunat sa fi mama.

Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    fetita mea avea 1 an cand am luat-o, intradevar am vrut un copil mic
    vrem sa depunem actele si pt un baietel dar pe el il vreau tot cum ai lut tu, la vre-o 3-4 anisori

Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    pai, initial si eu am vrut un bebelus ca sa simt emotiile de mama chiar de la inceput. Pana mi-a deschis ochii o prietena care are doi copii. Ea spunea ca, indiferent de analize, nu e sigur la un bebe mic daca este sanatos, daca se poate tine pe picioare sau daca nu are retard mental.
    Si a avut dreptate, in sensul ca am aflat de cineva care a luat un bebe mic si fetita are un usor retard mental si de vorbire, sau de un baietas la care asistenta maternala nu si-a dat seama ca are o problema la sold decat atunci cand a inceput sa paseasca si nu era bine.

Nu vreau sa imi ridic forumistii in cap, sustin doar ideea de adoptie si a copiilor trecuti de faza de bebe. Pentru mine a fost ideal.

La fel ca si tine, si noi am fost atestati pentru doi copii, asa ca asteptam sa apara un alt baietas sau fetita.

Membru inregistrat la
    14.04.2008
    Postari in forum
    4.569
    ai dreptate cu bebe mic si analize..........etc
    Andra mergea in picioare la un an si gangurea ceva pe limba ei, acum o tine numai intr-o fuga si nu ii tace gura de cat vorbeste
    mie mi-au mai aratat si alti copii pana sa o iau pe fetita insa parintii erau bolnavi(retard......) si nu am acceptat, am vrut atat parintii cat si copilul sa fie clinic sanatosi

putem vorbi mai multe pe maill, daca doresti poti sa imi trimiti mesaj privat cu adresa ta

Floricica Nou Venita tommy's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2009
    Postari in forum
    4
    Buna ziua tuturor !
    Am si eu o fetita adoptata,pe care am cunoscut-o la 10 zile si am adus-o acasa la 2 luni.Nu-i cunosc parintii,nici macar nu a fost nascuta in spital,ci undeva la o ruda (cred0 si abandonata la usa unui bloc. Recunosc, pana am vazut-o mergand si vorbind am fost coplesita de emotii, dar acum am o domisoara de 9 ani perfecta din toate punctele de vedere.Ceea ce vreau sa impartasesc celorlalte mamici este faptul ca, aducand-o atat de mica acasa, intre noi doua s-a format o comuniune care in alte cazuri ( cunoscute de mine) de copii infiati mai mari nu prea se simte.Asadar, curaj, mamicilor si daca v-ati hotarat la acest pas, infruntati temerile si aduceti-l pe bebe cat mai mic acasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari