Ultimele discutii din forum
    crinatoma@yahoo.com
    Guest
    suntem o familie care de 2 ani incearca sa adopte un copil.am dori sa adoptam o fetita de 2-4 ani, care sa nu fie de etnie rroma si sa nu aiba dizabilitati .avem atestat de familie apta sa adopte dar ne-am saturat de asteptare si de indolenta celor de la protecia copilului.exclus oferte de vanzare a copilului.

Floricica Nou Venita norma's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2007
    Postari in forum
    37
    felicitari pentru hotararea luata si multa rabdare cu cei de la protectia copilului. Si eu am asteptat mult dar pana la urma visul nostru s-a realizat, copilul nostru avea trei ani jumate cand l-am cunoscut si este deosebit. Mult succes si scrie-ne despre voi.

Floricica Nou Venita cami72's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2007
    Postari in forum
    34
    buna, dupa cum ti-a raspuns si norma trebuie sa te inarmezi cu foarte, foarte multa rabdare, dar si cu speranta, pentru ca daca vreti cu adevarat sa adoptati un copil asta se va intampla pana la urma.
    noi am avut 2 atestate de familie apta sa adopte pana cand ne-am strans puiul in brate, cu toate astea ne consideram foarte norocosi pentru ca bebe e la noi de cand avea 2 luni si jumatate, acum are 4 ani si e un copil super, foarte inteligent si de altfel ne seamana foarte mult.
    mult succes si multa rabdare.

Floricica Nou Venita bangela's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2008
    Postari in forum
    17
    draga crina si noi suntem exact in aceeasi situatie,dar in galati.noroc ca noi mai avem un baietel adoptat care are acum 7 ani,si asta ne face asteptarea mai usoara.

Floricica Nou Venita atena13's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    10
    nu e normal sa asteptam atata timp .In romania sunt o groaza de copilasii care asteapta sa fie adoptati,care sunt doritori de o familie dar DPC-ul .......lasa mult de dorit....

Floricica Debutanta libra's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2009
    Postari in forum
    990
    Imi cer scuze pentru interventie, dar observ ca multe sunteti impotriva DPC-ului. Daca ati lucra in sistem si v-ati confrunta cu toate neajunsurile provocate de legea timpita care exista mai mult in favoarea parintilor biologici si daca v-ati umple zilnic de frustrarile legate de aceste impedimente, ati intelege mult mai bine aceasta munca foarte grea a celor de acolo.
    Dar este mai usor sa acuzi, pentru ca din exterior altfel se vede treaba. Oricum, chiar si dupa incheierea cu succes a fiecarui dosar in parte, nici o familie nu vine sa un simplu "Multumesc", desi in dosarul ala se pune destul suflet si implicare din partea asistentului social care-l instrumenteaza.

Floricica Nou Venita atena13's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    10
    libra- e normal sa vezi lucrurile in negru cand stai si astepti de iti sar ochii din cap.
    Plus de asta cineva din sistem mi-a spus urmatorul lucru: nu pot face nimic pentru ca cei de la juridic trebuie sa finalizeze dosarele dar nu au bunavointa.Atunci eu ce sa inteleg?Cine e de vina?Cu legea am inteles,e in favoarea parintiilor biologici (am citit-o din scoarta in scoarta ) dar ce ne facem cu oamenii care se ocupa de treaba asta?
    Presupun ca esti asistent social ca altfel nu vad de ce ne-ai contrazice cand fiecare avem povestea noastra si crede-ma ca nu toate sunt frumoase.
    Cat despre acel "multumesc"..dupa atata umilinte si suferinte....plimbari prin tara...sperante umbrite de dezamagiri....nopti nedormite.....sufletul ranit....crede-ma ca ii voi multumi numai lui Dumnezeu ca imi da taria sa merg mai departe .
    eu nu zic ca toti din sistem sunt la fel,sunt intr-adevar si oameni cu suflet dar din pacate (asa cum mi-a spus si AS a mea) nu sunt lasati sa isi faca treaba asa cum doresc.
    Deci LIBRA nu vreau sa ma intelegi gresit,nu e generalizat cand vorbesc de sistem,sunt anumite persoane care m-au dezamagit si care si-au batut joc de noi si care am avut ghinioniul sa le intalnesc.
    Acum: sper ca intelegi ce vreau sa spun,si daca cunoasti sistemul atat de bine ne poti ajuta cu sfaturi,sa ne spui cum sa ne cautam si noi copilul.
    Am trimis cereri in tara,de doua ori,ce sa mai facem???

Floricica Nou Venita mika13's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2009
    Postari in forum
    1
    norma, te rog sa ma sfatuiesti in aproximativ aceasi situatie.
    Am intalnit un copil de 3 ani si 5 luni de care m/am indragostit pur si simplu. E un baietel superb. Am o fetita naturala de 10 luni. Ma gandesc serios la adoptarea acestui baietel dar ne este frica de posibilitatea de a nu se adapta in familia noastra.
    Din intamplare am aflat de mama naturala, care l/a abndonat la 2 luni si de atunci e dat in plasament.Care crezi ca ar fi solutia potrivita , astfel sa fie si el implinit. Adica noi credem ca putem sa ii oferim o viata mai buna decat cea de acum.
    Mentionez ca mama lui inca e minora. Ce sfaturi imi poti da?
    Sau celelalte cititoare ce sfaturi imi puteti da pe aceasta tema?
    Va multumesc!

Floricica Nou Venita bangela's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2008
    Postari in forum
    17
    daca esti sigura pentru ceea ce simti si vrei sa-i dai o sansa acestui copil,nu sta pe ganduri.vei fi rasplatita cu multe bucurii din partea lui si multa afectiune.dar trebuie mai intai sa vezi daca acest copil este adoptabil,pentru ca altfel te trezesti intr-o zi cu mama biologica la usa,sa-si ia odorul asupra caruia are drepturi legale.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari