Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sasshha's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    2

Adoptia unui copil care se afla in plasament

Buna ziua.

Mama mea este asistenta maternal, de 4 ani, a lui David. Un baietel minunat, luat in plasament de la 7 luni. Nu vreau sa va detaliez toate chinurile prin care a trecut mama cu el la inceput, pt ca a fost bolnavior, important e ca acum e bine si sanatos. Momentan avem o problema, mama lui David abia iesita de la inchisoare, vrea sa isi ia inapoi copii sanatosi dati in plasament, printre care si David. Doamna in cauza, daca poate fi numita asa, a fost condamnata de nenumarate ori, si la fiecare condamnare a facut cate un copil, 3 dintre ei sunt cu handicap, iar 4 sunt sanatosi. Acum nu stim ce sa facem, toata lumea sufera enorm, noi ne dorim sa il infiem pe David, ori parintii mei ori eu si sotul meu, in orice caz nu vrem sa plece de la noi. Legal vorbind nu cred ca avem nici un drept pentru ca mama nu a fost decazuta din drepturi. Nici nu vreau sa imi imaginez sa plece David de la noi ca mai apoi sa il vad poate cersind prin intersectii sau chinuit, mi se rupe sufletul.
    Nu stiu daca am ales bine topicul unde sa ma adresez pentru ajutor, dara daca are cineva vre-un sfat e foarte bine venit. Va multumesc!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    legal nu prea vad cum s-ar putea sa-l pastrati din nefericire. dar, poti vorbi cu un avocat specializat pe adoptii si el se poate lega de conditiile de viata ale mamei lui, de posibilitatile de a-l intretine. o prietena a avut cam aceeasi situatie si pana nu i-a dat bani mamei nu au putut sa pastreze copilul dar exista riscul sa-ti ceara iar bani este un timp. de aceea ei au vorbit cu un avocat.
    mult succes!

Floricica Nou Venita sasshha's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2013
    Postari in forum
    2
    Buna.
    Multumesc frumos pentru raspuns. M-as bucura daca ne-ar cere bani, mi-ar confirma parerea care o am despre ea. Cred ca o sa iti ascult sfatul si o sa consult si un avocat. Multumesc frumos inca o data!

Floricica Nou Venita cuculea's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2014
    Postari in forum
    22
    O intrebare...copilul este in plasament, dar este adoptabil? Adica , cei del a Protectia Copilului, au inaintat toate demersurile in instanta sa il declare adoptabil? S-a reusit acest lucru sau inca nu este adoptabil?

Daca instanta nu l-a declarat adoptabil, nu aveti cum sa il infiati legal, daca a fost declarat adoptabil, mama naturala nu mai are ce sa faca, degeaba vrea sa il ia inapoi . Dar, ma cam indoiesc ca la 7 luni a fost declarat adoptabil de catre instanta, mai mult ca sigur mama nu si-a dat acordul ca nu il mai vrea, deci instanta, fara aceasta semnatura a mamei, nu are cum sa il declare adoptabil, decat dupa un an (in cazul in care mama si rudele de pana in gradul 4 nu a dat niciun semn de viata).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari