Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mamiluDEI's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    72

Postare Adoptarea copilului de catre tatal vitreg

salut...am un baietel de un an si 7 luni,si o relatie cu cineva de aproape 10 luni.pt baietelul meu tata e ce cu care locuim acum,tatal lui adevarat nu a vrut sa aive vreo treaba cu noi dupa ce am nascut.momentan impreuna cu actualul,ne gandim la o nunta,si pe langa asta am auzit ca in cazul unei casatorii,tatal vitreg poate sa bage actee de adoptie pt copilas,adica micutul sa treaca pe numele lui.ne dorim asta foarte tare,dar innainte de a ne face visuri ca se poate am vrea sa stim,a mai trecut cineva prin asa ceva?daca da,cum s-a terminat in cele din urma??adoptand copiul,i sa skimbat vechiul certificat de nastere???multumesc anticipat

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    daca copilul e trecut pe numele tatalui natural va trebuie aprobarea lui
    daca tu ai declarat la vreo institutie ca tatal natural v-a parasit si ai dovada,atunci prin lege el nu mai are nici un drept asupra copilului

angy78
    Guest
    buna mamiludei,e normal ca se va schimba certificatul de nastere exact ca la ori ce copil adoptat.dar cum nu ai scris daca copilul e pe numele tau sau a tatalui caci acum depinde si daca tatal natural accepta in caz ca e pe numele lui.

Floricica Nou Venita dodolin's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    78
    multa bafta si sper sa va fie bine probabil ca un avocat te va indruma cel mai corect si sigur sunt multe de stiut iar cum legile in romania se schimba de la o zi la alta cine stie cate trebuiesc .

Floricica Nou Venita mamiluDEI's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    72
    salu tuturor mamicilor de prichindei...

arianna eu l-am dat in judecata pt tutela permanenta a copilului,unde de astfel avocata mea l-a acuzat si de abandon familial..cu toate ca akm cand ne-am dus la protectia copilului sa ne interesam ni s-a spus ca ne trebuie oricum acordul lui...el in momentul de fata are plangere penala pt neplata pensiei alimentare,si nici asa nu am vazut vreun banut..nu ii vreau,numai sa isi dea acordul,si ma bucur sa aflu ca se poate..va multumesc mult si am sa va tin ;a curent cu tot ce se va intampla

angy78
    Guest
    iti doresc mult succes si te asteptam cu vesti bune.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari