Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Idee Ghid nou de navigare forum

Pe Forumul Copilul.ro te intalnesti si vorbesti cu viitori sau actuali parinti, ca si tine, despre tot ceea ce te intereseaza in materie de fertilitate, sarcina,cresterea si ingrijirea copiilor. Poti participa la o discutie deja deschisa sau poti incepe tu un nou subiect.

Pentru ca lucrurile sa fie mai usoare pentru tine, am creat un Ghid de navigare in forum in care am incercat sa atingem toate subiectele care v-ar putea interesa si toate situatiile care ar putea aparea.

Cum ma loghez?
    Cum postez pe forum?
    Cum raspund (dau reply) la postari?
    Cum deshid un nou subiect?
    Cum adaug linkuri in forum?
    Cum postez o poza in forum?
    Cum modific un mesaj?
    Cum sterg un mesaj?
    Cum adaug un zambaret (smiley) in mesajul pe care doresc sa il postez?
    Cum schimb semnatura si ce este aceasta?
    Ce este sigur sa postez pe forum si ce nu?
    Cum raportez o incalcare a Regulamentului Forumului Copilul.ro?
    Cum raportez o postare?
    Ce optiuni am pe Pagina mea?

Cum ma loghez?

Pentru a te loga in site da click pe butonul de Log in din meniul site-ului.
    Ca utilizator logat vei avea mai multe drepturi in site si vei putea intreprinde mai multe actiuni.

Cum postez pe forum?

Daca esti logat, in cadrul unui subiect, vei gasi in josul paginii un chenar in care poti sa scrii mesajul pe care iti doresti sa il postezi. O alta optiune este cea de a apasa butonul "Raspunde" sau "Raspunde cu citat" aflate sub fiecare postare. Daca nu esti membru al comunitatii, poti sa iti faci un cont nou si sa ni te alaturi!

Cum raspund (dau reply) la postari?

Pentru a da reply, trebuie sa dai click pe butonele "Raspunde" sau "Raspunde cu citat" care se gasesc in coltul din dreapta jos in cadrul fiecarei postari.

Cum deshid un nou subiect?

Dupa ce ai intrat pe categoria mare in care ai vrea sa deschizi un subiect nou, in partea de sus a paginii, in partea stanga, ai sa gasesti butonul "Subiect nou". Dupa ce ai accesat acest buton, in pagina in care se va deschide, completezi titlul opiniei. Incearca sa dai un titlu informativ subiectului pe care il propui. Apoi, in caseta, scrie intrebarea, problema cu care te confrunti sau opinia ta despre subiectul pe care l-ai propus. Ofera cat mai multe detalii pentru a primi raspunsuri folositoare.

Cum adaug linkuri in forum?

Pentru a insera un link in postarea ta trebuie sa selectezi cuvantul sau sintagma pe care vrei sa adaugi link-ul, apoi click pe Insert Link, iar in casuta care apare introduci link-ul tau (cu http://) si apesi OK.

Cum postez o poza in forum?

Inainte de a posta o poza in forum trebuie sa stii ca exista o subcategorie special creata pentru postarea pozelor. Este vorba despre Amintiri in rama. Poti posta poze, folosind optiunea Atasamente. In acest caz, pozele vor aparea mici in forum. De asemenea, le poti incarca de pe un alt site, mergand la butonul Insert Image.

Cum modific un mesaj?

Pentru a modifica o opinie deja postata de catre tine mergi la butonul "Modifica mesaj", aflat sub postarile tale, in cadrul subiectelor care mai sunt inca deschise. Acest buton iti permite editarea mesajului postat.

Cum sterg un mesaj?

Mesajele nu se pot sterge. In momentul in care apesi butonul "adauga opinie", mesajul scris de tine va fi publicat pe forum si va fi vizibil pentru toti membrii. In cazul in care ai postat o poza prea mare sau exista erori pe acea pagina datorita mesajului tau si nu il poti modifica cu ajutorul optiunii "modifica opinia" ne poti scrie folosind formularul de contact si sa ne detaliezi problema aparuta, impreuna cu link-ul paginii respective.

Cum adaug un zambaret (smiley) in mesajul pe care doresc sa il postez?

Smiley-urile sau zambaretii sunt imagini mici care se pot adauga la mesajele postate de tine in forum. Acceseaza optiunea Raspuns Avansat de sub caseta de raspuns. In dreapta casetei de raspuns iti vor aparea cativa zambareti, iar la click pe "More" ii poti vedea pe toti. Da click pe zambetul pe care doresti sa il folosesti, iar acesta se va insera in mod automat in mesajul tau.

Cum schimb semnatura si ce este aceasta?

Semnatura este un text care apare in fiecare postare a ta din forum sub textul pe care il postezi. La semnatura iti poti adauga un text care te reprezinta, un ticker si chiar o imagine.

Pentru a-ti personaliza sau pentru a-ti edita semnatura care apare sub postarile tale din forum trebuie sa fii logat pe site, intri in Forum, mergi pe sagetica de la butonul Contul meu (ultimul buton din dreapta sus) si aici alegi optiunea Panou de control (penultima de jos), iar din meniul stanga alegi butonul Modifica semnatura. Aici poti introduce fie text, fie codul pentru ticker. Apoi dai Save Signature si gata! Ai reusit! Acum ai semnatura personalizata!

ATENTIE! Nu abuza de spatiul alocat semnaturii! Un singur ticker este suficient! O semnatura prea lunga fa face ca paginile din forum unde ai postat sa se incarce mai greu, asa ca risti ca unul dintre admini sa ti-o stearga.

Ce este sigur sa postez pe forum si ce nu?

Daca vrei sa stii sigur ce, cum si cand sa postezi pe forum, te invitam sa citesti cu atentie Regulamentul Forumului Copilul.ro. Nu uita ca postarea unui mesaj pe forum este publica, oricine poate vedea informatia impartasita de tine, nu numai persoanele cu care discuti. Nu posta pe forum numele real, adresa postala sau numarul de telefon. Va invitam sa folositi mesageria privata din cadrul contului daca doriti sa impartasiti astfel de informatii cu ceilalti membri.

Cum raportez o incalcare a Regulamentului Forumului Copilul.ro?

Daca sesizezi nereguli sau observi ca regulamentul nu a fost respectat, tot ce trebuie sa faci este sa ne contactezi folosind formularul de contact si sa ne spui ce ai observat. Sesizarea va ramane, bineinteles, confidentiala. Vom aprecia daca ne trimiti si un link al paginii in care ai gasit abaterea de la regulament.

Cum raportez o postare?

Sub fiecare postare, in coltul din stanga jos se gaseste un mic buton, sub forma unui triunghi. Accesandu-l, poti raporta SPAM-urile, mesajele publicitare sau postarile problematice (cele care contin hartuieli, instiga la cearta sau denota un comportament necivilizat).

Ce optiuni am pe Pagina mea?

Odata ce ai apasat Pagina mea vei ajunge in contul tau de utilizator din comunitatea Copilul.ro. Aici vei avea posibilitatea de a-ti personaliza pagina, scriind la descriere despre tine, realizand un jurnal (blog), adaugand poze in albumul foto, adaugand prieteni in lista ta de prieteni.

Pentru probleme tehnice aveti la dispozitie formularul de contact.

Navigare placuta!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Toate bune si frumoase. Dar am intrebari cu niste lucruri pe care nu le mai gasesc.
    Unde e functia "linkuri rapide", cu contactele, subiecte abonate si cine e online?
    Si doi:
    ce e chestia asta care se tine dupa mine la fiecare click pe forum si nu mai scap de ea?
    Ce tre sa-i fac sa ma lase in pace?
    Modificata de roxie; 13.05.2011 la 10:18:59.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sa continuam.
    Nu mi se deschide meniul calumea la Contul meu, se deschide sub forum si nici macar nu pot sa vad ce optiuni sunt:

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Toate bune si frumoase. Dar am intrebari cu niste lucruri pe care nu le mai gasesc.
    Unde e functia "linkuri rapide", cu contactele, subiecte abonate si cine e online?
    Si doi:
    ce e chestia asta care se tine dupa mine la fiecare click pe forum si nu mai scap de ea?
    Si eu vreau sa ma lase in pace!!!!!!!

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Si doi:
    Aceeasi problema o am si eu. Imi apare chestia asta desi sunt logata, si chiar este enervanta... in rest totul e ok.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si culmea culmilor. Tocmai m-a delogat, si cand sa ma loghez din nou pe forum, ia butonul de ok de unde nu se vede. Si nici cu enter nu merge, m-a fortat sa intru la comunitate sa ma loghez de acolo. Faceti ceva cu meniurile astea, sa se dechida DEASUPRA, nu dedesubtul altor chestii de pe forum.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Multumim de notificari! Incercam sa le rezolvam cat mai repede cu putinta.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Am cautat optiunea "ultimile postari" si n-am gasit-o ...ori nu mai exista,ori nu mai vad eu bine....

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Ma gandeam ca daca tot modificati fata forumului vom scapa si de titulatura de "floricica",mi se pare cam aiurea.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si doi:
    Gata, nu mai apare chestia aia.
    Linkurile rapide cu contacte, subiecte abonate si cine e online tot nu le gasesc.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Zona cu ultimele postari, mesaje noi ne-a scapat. Va multumim si ne bucuram sa aflam ca va este de folos si o vom "recupera".

Privitor la floricele, suntem de acord cu voi sa le schimbam, dar vrem sa va auzim parerile, ideile. Si atunci cand le-am ales, am apelat la ideile voastre. O facem din nou sperand sa avem mai mult succes. Asadar, cu ce inlocuim titlurile de "Floricele"?

Va readuc in atentie cele 7 "praguri" in functie de care vin si titlurile:

Floricica Nou-venita - 1 floricica: mai putin de 300 postari;
    Floricica Novice - 2 floricele: 300 – 600 postari;
    Floricica Debutanta - 3 floricele: 600 – 1.200 postari;
    Floricica Avansata - 4 floricele: 1.200 – 2.500 postari;
    Floricica Senior - 5 floricele: 2.500 – 5.000 postari;
    Floricica Cu Vechime - 6 floricele: 5.000 – 10.000 postari;
    Floricica Veterana - 7 floricele: mai mult de 10.000 postari.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari