Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita monica savu's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2007
    Postari in forum
    11
    Alexia are 7 luni si este un copil alaptat la san foarte mofturos la mancare. Are doar 7,3kg. Nu pot sa spun ca ii place ceva anume, mai bine zis nu prea ii place nimic. Ne chinuim ingrozitor, pentru ca da afara cu limbuta toata mancarea. Toate mesele constau in laptele matern pe care il savureaza cu mare placere. Am incerca fel de fel de combinatii de piureuri, cu carne, fara carne, sucuri si piureuri de fructe, iaurt, cereale dar degeaba. Nu vrea decat piept. Mi-e teama ca nu voi mai avea lapte intr-o zi si nu stiu incotro s-o apuc. Ce ma sfatuiti sa fac?

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Multa rabdare...tot se va obisnui pana la urma.
    Eventual schimba-i farfuriuta si lingurita cu unele colorate, pt copii. Fa-i de mancare ceea ce ii place cat de cat.
    Dar cand ai inceput diversificarea?

Floricica Avansata adina23carla's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    despre diversificarehttp://copilul.ro/t_Diversificare_alimentatie_558_329_2.html

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703

Floricica Avansata adina23carla's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    Multumesc gabi de ajutor.
    Multi pupici de la Resita pentru Alex si mamica lui.

Floricica Nou Venita elefteris's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2007
    Postari in forum
    205
    buna sunt un pic uimita la 7 luni bb tau are 7.300kg pai bb meu bb meu are jumatatea varstei bb tau si are 7.200kg chear am pus o intrebare pe forum la toate mamicile sa am mai multe pareri eu zic ca bb meu e gras si papa numai titi si de 2 zile suculet de morcovel

Floricica Nou Venita elefteris's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2007
    Postari in forum
    205
    copilului meu ii merge foarte bine cand am spus ca am inceput diversificarea asta e doar sucul de morcov intr-adevar faceam o mare greseala daca dadeam bb mar cu biscuite banana etc.... dar un 10-15 ml suc de morcov e binevenit la un bb cu varsta de 3- 4 luni indiferent in ce mod e alaptat

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Sunt de acord cu Ionela,sucul de morcovi este cel mai bine tolerat daca ii place si se poate da de la 6 saptamani.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Bai morcovel,nu mai face pe desteapta ca nu e cazul!Poate tu te informezi de la radio-sant.Eu consult in orice privinta medicul pediatru si fac totul la recomandarea acestuia plus ca si in cartile de specialitate pe care le am spun acelasi lucru,iar de procurarea morcovilor sanatosi fiecare se descurca cum poate.Eu ii iau din curte sau de la persoane cunoscute si stiu prea bine cum au crescut.Chiar daca faci pe interesanta ,spune-ti doar opinia si nu mai blama pe celelalte, ca nu crestem copiii dupa ureche;chiar daca tu stai in Bucuresti nici noi nu traim in pestera.

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    buna fetelor.am inceput si noi astazi diversificarea.sebi implineste duminica 4 luni,o lingurita de suculet de morcov,nu ia placut deloc,mai incercam si maine,treptat sper sa se obisnuiasca cu gusturi noi,el papa lapte praf NAN1.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    fetelor,noi nu am avut probleme sa papam cu lingurita(chiar de la inceput luam picaturile de vigantol,bonisan,,..cu lingurita,dar de vreo 2 sap incoace cum vede lingurita cu papa nu vrea sa deschida gurita,dar daca reusesc sa-i introduc lingurita cu biscuite si piersica,sau para, imediat papa tot din gurita,fara sa dea pe afara nimic.Ma chinui cu el ...in privinta asta,Azi am depistat (zic eu ,cum tb sa procedez cu el sa deschida gurita)
    am uitat sa va spun,avem 5 luni si 1 saptamana,si de 10zile am inlocuit masa de lapte de la 10-10 jumate cu biscuite cu piersica sau para si suculet de morcov cu ceva fruct(mar,piersica,para)sucul ne place tare mult,bem si 100ml ,cu mancarica ne descurcam mai greu,sper sa ne obisnuim repede si sa trecem sa inlocuim incet incet si masa de la 13 -14 cu supita si pireu,dar cred ca de lapte la masa de amiaza nu o sa scapam prea curand.ne-am obisnuit sa bem laptic si apoi somnic,poate e mai bine asa,asta e...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari