Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebeinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    145
    Dragele mele,

am nevoie de niste sfaturi. Aici,doctorii nu ma ajuta cu nimic, asa ca trebuie eu sa ma documentez cu ce sa-l hranesc pe bebe.

El are 6 luni si o sapt ( si 8,5kg), si lapte bea doar de la san.

De 4 saptamani am inceput sa-i diversific alimentatia.

In momentul asta meniul zilnic arata asa:

- dimineata la 7,san

-la 9:30: o zi mar cu biscuti +san, ziua urmatoare: banana+ san

- pranz: pireu de legume. Deocamdata ii dau doar morcov,cartof si dovlecel

+ san

- seara si pe parcursul zilei ii dau doar san...si-l las sa mai molfaie la cate un biscuite.

Vi se pare ca e cam putin? Cand sa introduc carnita sau branzica? Ce fructe sa-i mai dau dimineata?

Sa-i dau si seara sa manance ceva? daca da,ce?

Va rog mult sa-mi ziceti ce meniu au bebeii vostri zilnic.

Mersi mult.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Draga mea,vezi ca e topic special cu meniul zilnic al bebelushului si sunt bebei pana la un an! Te poti documenta cel mai bine de acolo,toate mamicile posteaza ce-au papat bebeii lor in ziua respectiva si iti formezi o idee.

Uite link aici

meniul zilnic al bebelushului nostru

De asemenea te poti uita si la topicul Diversificarea alimentatiei sau topicul Retete pentru bebelusi

Sper ca ti-am fost de folos!

Pupici!

Floricica Nou Venita denise-deea's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.05.2008
    Postari in forum
    4
    Draga mamica,fetita mea are aceeasi arsta cu baietelul tau.Deea avea la 6 luni 7,5 kg si 62 cm. si doctora mi-a spus ca e f.bn dezvoltata,ca are chiar 500gr.peste(comp. cu 2,8kg. la nastere).Nu e cazul sa-ti faci probl.,bb-ul tau arata f. bn.Eu am inceput de la 6 luni si cu piept de pui fiert si cu spanac,galbenus de ou,branzica facuta cu calciu lactic.Maine ii voi da jambon,iar saptamana viitoare voi incerca cu peste alb.Banana am inteles ca ar trebui introdusa mai tarzior dar si eu ii dau cate putin(ii place asa mult)Desi dr. mi-a spus sa nu-i dau compot eu tot ii dau-mar,para,un pic de scortisoara.Dimineata ii alternez marul cu morcov, para, pepene galben(nu stiu daca nu e cumva un pic cam devreme?).Deea a avut probl. cu constipatiasi de accea ...De ieri am inceput cu cerealele-un deliciu pt. ea.Daca ai suficient san,te poti mulge,daca nu ia lapte praf.Eu ii dau si san ii dau si cereale cu lapte praf.Ozi bn in continuare!

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Bebeinka, poti sa ii introduci deja multe, ideea e sa o faci treptat.
    Dintre fructe eu ii dau: mar, para , portocala, mango, banana.
    Dintre legume: cartof, morcov, patrunjel, dovlecel, spanac, mazare, brocoli.
    De asemenea am incercat branzica si iaurt, si cereale.
    Eu ii dau inca 2 mese solide in rest lapte.
    Pofta mare

Floricica Nou Venita gabimocanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2008
    Postari in forum
    2
    am citit ca ii dai banana.Ii dai in fiecare zi?am inteles ca nu este indicat

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Nu ii dau zilnic. In plus ea nu se omoara dupa fructe in general asa ca ii pun foarte putin cu branzica si alte fructe. In plus constipa, asa ca am grija

Floricica Nou Venita bebeinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    145
    Nici eu nu-i dau banana zilnic...desi el o adora.
    Azi i-am dat putina piersica,pt prima data. I-a placut !

Voi cu ce fel de lapte faceti branzica? Cu lapte normal,de vacuta?
    Eu o sa mai astept cu lactatele,ca s-ar putea Nick sa fie alergic. Si eu si sotul meu suntem alergici la o multime de lucruri :(

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Lapte de la magazin, varianta grasa

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga bebeinka,

Asa cum a spus si Anissia, tot in cadrul acestui topic exista deja doua subiecte in care se discuta despre ce papa bebe: Meniul zilnic al bebelusului nostru sau Diversificarea alimentatiei.
    Am sa te rog sa postezi acolo intrebarile tale. Deoarece subiectul deschis de tine se discuta deja, conform regulamentului, sibiectul va fi inchis.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari