Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957

Buna fetelor! Am observat ca nu exista acest subiect si m-am gandit ca ar trebui abordat. Este o problema foarte delicata. Incazim sau nu biberonul lui bebe la microunde?

Inainte de a ma informa, instinctul mi-a spus ca nu, dar m-am gandit sa citesc mai multe si sa va impartesc informatiile pe care le-am gasit.

Incalzirea laptelui sau nu ramane la preferinta bebelusilor, unora le place cald, altora nu. Majoritatea bebelusilor beau laptele care are temperatura camerei, iar altii il beau si rece.

Pentru ca exista posibilitatea oparirii, se recomanda ca biberonul sa nu se incalzeasca la microunde. Razele pe care le emite microundele incalzeste neuniform laptele bebelusului, existand astfel posibilitatea sa se friga, desi ai impresia ca laptele nu este supraincalzit.

In cazul in care totusi te-ai decis sa folosesti microundele pentru incalzirea biberonului, ai grija atunci cand il scoti sa il agiti si sa testezi tu mai intai temperatura laptelui.

Se recomanda insa sa gasesti alte modalitati de a incalzi biberonul, precum poti pune apa la incalzit, iar dupa ce o iei de pe foc sa asezi biberon in ea, avand grija ca apa sa nu intre in biberon.

M-am gandit chiar sa scriu un articol despre acest aspect, v-ar interesa?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    mai era pe aici un subiect asemanator "folosim microunde la bebei" parca

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Da, asa e. Hai ca o sa inchid pe acesta. Foarte buna observatia. S-au adunat 3 pagini, sunteti foarte vorbarete [floare galbena] Felicitari! Nu l-am observat. Sunteti inainte a mea. Hehe. Atunci am sa raman doar cu promisiunea unui articol bine documentat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari