Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mia_opteron's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3
    buna,ma numesc cristina si sunt insarcinata in 8 saptamani dupa calculul meu,dar azi am fost la doctor si mi-a zis ca am 5 saptamani si m-a programat la control si ecograf pe 4 iunie, sunt foarte ingrijorata si nu pot sa inteleg de ce m-a programat asa tarziu.eu sunt acum in strainatate, mai e vreo mamica care a facut control in italia? va multumesc.

Floricica Cu Vechime dafna's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    6.302
    salut,

cred ca in primul rand cel mai bine e sa fi calma si relaxata si sa nu iti faci griji,asa e cel mai bine si pentru tine si pentru bebelush.

dupa calculele mele ai cam fi in 11 saptamani cand te-a programat doctorul la urmatorul control. nu stiu in ce a constat primul control, nu stiu daca ti-a dat de facut anumite analize intre timp. daca ai o lista imensa de analize si controale la alti medici intre timp , eu cred ca nu e asa nu e problema ca faci ecograful in saptamana a 11a.

eu am fost prima data la medicul care "m-a luat in vizor" doar in saptamana a 9a.( si asta ptr ca si eu am intrat in panica ca vai am ajuns in saptamana a 8a de sarcina si nu mai ajung la doctor si fiecare zi mi se parea un veac in care se puteau intampla toate dezastrele din lume, asa ca din cauza asta in loc sa mai astept inca 2 saptamani si sa merg la o doctora- eu asa vroiam- mi-am facut programare la primul medic care avea programul mai liber si am nimerit la un doctor, norocul lui ca seamana cu un bun prieten de familie :) )

mi-a facut el ultrasound, indicatii peste indicatii, a stabilit o noua intalnire peste o luna jumate( in cazul in care decurge normal , ca daca sunt probleme pot suna mereu si face rand oricand), dar si o lista imensa de analize si alte teste de facut.

iti scriu ce scrie in carticica mea de gravida ca sa iti faci o idee ,poate te ajuta sa nu intri in panica.

inainte de sarcina si pana in saptamana a 16a: analiza genetica T-Zacs

inainte de sarcina sau la inceputul ei :diferite analize genetice recomandate in functie de antecedente in familie, varsta mamei, etc.( sunt insa tari in care nu se dau gravidutei de facut teste genetice doar asa de amorul artei, asa ca nu intra in panica daca in italia nu se fac)

saptamanile 6-8:analize de sange si urina( aici intra si analiza ptr toxomplasma, hepatita)( eu am facut o parte din ele prin saptamanile 10-11, o parte le aveam facute)

saptamanile 6-12:ultrasound ptr determinarea varstei sarcinii,pozitia placentei etc.( eu aveam toate testele facute si altele pe deasupra- medicul meu ginecolog e o tipa...si se gandeste la toate, chiar si la ce nu e nevoie, asa ca puteam merge si in saptamana a11a la primul control.)

dupa cate vezi, nu se intampla mare lucru la inceputul sarcinii, asa ca poti sta linistita :)

mie ,medicul ginecolog ( nu cel care m-a luat in vizor, ca ala e obstetrician), mi-a recomandat sa iau cu cel putin 3 luni inainte de sarcina acid folic( o capsula pe zi)si cel putin primele 3 luni de sarcina.

produsul recomandat de ea continea acid folic si omega10( impreuna se spune ca ajuta la formarea scheletului osos de mai tarziu al bebe-ului, dar si la dezvoltarea creierului).

multa liniste si calm si ai sa vezi ca totul va fi bine, iar daca nelinistea nu iti trece mergi si consulta un alt doctor,iar ca sa fi sigura cu saptamana de sarcina, poti face un test de sange pentru sarcina( imi scapa acum numele dar daca ai nevoie spune-mi si am sa-l caut). se masoara in sange cantitatea de hormon eliminat de placenta, se spune ca un medic bun isi poate da seama dupa valoarea acestuia in ce stadiu este sarcina.

Floricica Senior angelo7's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2008
    Postari in forum
    3.090
    Buna Cristina!
    La fel am patit si eu cand am mers prima data la medic.
    Cand am dat telefon sa ma programez la medic aveam 5 saptamani de sarcina si cum toti medicii erau ocupati pana peste cap cu programarile - cel putin asa mi s-a spus - am reusit sa ma programez pentru cand aveam 8 saptamani. Medicul care m-a "vazut" imi spusese ca sarcina are in jur de 5 saptamani - eu stiam ca am deja 8 - ma cam suparasem eu, dar a trecut. Am facut analizele pe care mi le-a cerut si dupa 4 zile eram cu ele la cabinet abia atunci mi-a dat dreptate si mi-a spus ca ma apropiam de 9 saptamani, asa cum de altfel stiam si eu, iar urmatoarea programare mi-a facut-o dupa o luna de zile cu conditia sa fie totul OK, in caz contrar putem merge la el oricand si fara programare.
    Stai linistita ca totul e bine, bebe e sanatos si daca tu te simti bine e si mai bine, nu-ti fa griji inutile, sarcina are atat cat stii tu ca are.
    sarcina usoara usoara in continuare si bebe sanatos iti doresc si ....zambeste, draga mea, vei fi mamica

Floricica Nou Venita mia_opteron's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3
    multumesc frumos fetelor pt sfaturi si incurajari,ieri cand am fost la doctor mi-a zis ca pot sa mananc orice dar sa nu exagerez si sa mananc fructe multe,legume,etc,a zis sa stau linistita,eu am greturi toata ziua si as dormi non-stop,iar de vreo 2 zile as manca tot ce imi iasa in cale dar incerc sa mananc multe fructe si imi mai trece pofta exagerata de mancare.saptamana viitoare ma intorc in tara pt analize,aici nu am doctora de familie,am doar doctora ginecolog.va doresc tuturor sarcina usoara si bebei frumosi si sanatosi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari