Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice paula toma's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2006
    Postari in forum
    549
    Dragelor , pe 1 iunie taiem motul si nu stim ce sa pregatim si care sunt obiceiurile pentru acest eveniment ( ce sa cumparam noi , ce sa cumpere nasica , etc.)... ajutati-ma va rog frumos ...singurul lucru cert e un tort maaare cu multa frisca ( si cu poza neaparat , ca asa e la moda )

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga Paula,

In cadrul topicului Obiceiuri si traditii exista deja un subiect Taierea motului in care se discuta despre ce si cum at trebui facut. Am sa te rog sa postezi acolo intrebarea ta si cu siguranta vei primi ajutor!

Acest topic va fi inchis.

Floricica Nou Venita bombonel's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2007
    Postari in forum
    96
    de cumparat nu prea cumparati voi nimic.De obicei nasa la fetite ia cercei cand este mica si la baieti la un an se ia un lantisor sau o bratara.Eu am trei fini la care am taiat motul.Obiceiul este cu acea tava pe care trebuie sa pui cate un obiect care sa simbolizeze cate o meserie(piaptan frizer,foarfeca croitor etc.).Se spune ca ce isi alege meseria de mic,ce obiect va alege acea meserie o va avea.La baieti mei cel mare a ales cartea ,si momentan nu il atrage deloc scrisul si invatatul si cel mic a ales surubelnita si e cam atras de mesterit

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari