Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Am o fetita de 6 sapt. Ieri seara a vomat tot lapticul, si la masa urmatoare la fel. Dar a acceptat sa manance din nou. Ea papa si lapte de mama si Nan, dar asa a fost si pana acum. Bineinteles ca m-am speriat groaznic. Ati patit si voi la fel? Sa merg oare la pediatru?

Floricica Debutanta claudiapetrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2007
    Postari in forum
    989
    Buna!
    eu i-mi alaptez fetita la san si asa am patit si eu intr-o zi,in urma cu cateva luni,ca voma aproape tot ce manca si am fost la dr.care mi-a spus ca am mancat eu ceva gras si nu putea tolera stomacelul ei asa lapte gras.intradevar mancasem niste prajituri destul de grase.
    oricum e mai bine sa vb cu pediatrul tau.
    succes si nu te ingrijora toate au o rezolvare!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Draga mea, si eu am patit asa cand era Vladutz mai mic. Il alaptez si tot asa, a vomat la un moment dat tot ce papa. Si mi-a zis dr ca este de la ce am mancat eu.
    Eu am tinut cont si tin si acum de ce mananc, dar se mai intampla fara sa-ti dai seama. Mananci si uite ca pe cei mici ii afecteaza...
    Stai linistita, dute si intreaba si doctora. S-ar putea sa-ti dea Debridat daca inca mai vomita, dar nu ii da nici un medicament fara recomandare, poate nu e cazul..
    Sanatate multa!

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Vanda..si eu am patit l fel,eu ii dau doaar Naan ca lapti nu am dar ..dupaa o zi i-a trecut..Ca si noi adultii si bebeii mai au zile cand au indigestie sau greata,important e sa nu persiste mai mult de o zi! Daca tot cerea papica dupa ce vomita, sigur a fost de la laptic..daca nu se linisteste,mergi cu ea la medic,poate nu mai suporta nan-ul sau ,cum au zis si fetele,ai papat tu ceva care da un gust ciudat laptelui sau ii face mult prea gras pt a fi digerat de stomacelul bebelului..Apropo,cum a vomitat: in jet?

Sanatate si nu te impacienta!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    si eu am patit cu Elena..cand era foarte micuta
    a vomat o data tot laptele praf ce l-a papat..am vb cu doctora si a zis ca daca a papat iar apoi..este de la faptul ca a papt foarte repede si este foarte lacoma si ca sigur am facut vreo miscare brusca apoi cu ea
    de atunci am evitat sa fac miscari bruste cu ea dupa ce ii dadeam laptele..nu am mai avut probleme
    pupici si cu siguranta daca nu s-a mai repetat nu are nimik fetita...se mai intampla..

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    David a vomat f mult pana pe la 6 luni.era fff lacom si inghitea mult aer.
    dr. mi-a spus ca e ok atata timp cat ia in greutate.
    acum nu mai avem probleme de genul asta.

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Maria mea vomita dupa fiecare alaptare...dar cate putin si in reprize....Dr a zis ca alege branzica din lapte si elimina apa...are stomacelul mic si pastreaza ce e nutritiv....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Copiii hraniti cu biberonul au tendinta sa inghita odata cu laptele si aer, care ii deranjeaza pana cand reusesc sa-l elimine. (si copiii hraniji la san pot inghiti aer, daca gurita lor nu este lipita perfect de san in timp ce sug sau daca sug stand pe spate.

In cazul in care copilul dumneavoastra nu este foarte agitat, este suficient daca elimina aerul o data in timpul suptului si o data dupa ce termina. In general, unui copil hranit cu biberonul ii face bine sa poata elimina aerul din stomac dupa ce a baut 60-80 ml de lapte (sau cel putin o data la trei-cinci minute) pentru a reduce din volumul de aer inghitit.
    Nu intrerupeti copilul din supt pentru a elimina aerul, profitati de pauzele pe care le face. Daca il alaptati, ajutati-1 sa elimine aerul inainte de a-1 trece la celalalt san.
    In cazul in care copilul nu elimina aerul dupa cateva minute, dati-i sa suga in continuare si incercati mai tarziu din nou, daca vedeti ca este agitat.
    Inainte de a-l ajuta sa scoata aerul din stomac , puneti-va un scutec de panza sau un prosop pe umeri sau pe genunchi pentru a nu va murdari.
    Regurgitarea (eliminarea din stomac a unei cantitati mici de lapte ) odata cu eliminarea aerului este normala. Aceasta se intampla atunci cand muschii stomacului dau afara putin lapte . Spre deosebire de regurgitare, voma are loc cand muschii stomacului se strang puternic si arunca afara cea mai mare parte a laptelui inghitit. Daca bebelusul inghite prea mult aer sau bea prea mult lapte la o masa, se intampla destul de des sa regurgiteze, mai ales daca este hranit cu biberonul. Cateodata totusi, regurgitarea are loc din cauza relaxarii muschilor care controleaza orificiul de trecere dintre stomac si esofag (reflux). Copilul va regurgita din ce in ce mai putin pe masura ce creste.

Nu saltati si nu zdruncinati copilul dupa masa. In acest fel ii puteti provoca odata cu eliminarea aerului si regurgitarea laptelui.
    Pentru a preveni regurgitarea laptelui, tineti copilul in pozitie ridicata o jumatate de ora dupa ce a mancat. Puteti si sa ridicati salteaua, introducand dedesubtul acesteia o pana din burete sau o patura ori un prosop impaturit. Astfel va avea capul ridicat deasupra nivelului stomacului. Nu folositi perne pentru ridicarea capului; s-ar putea sufoca.
    In cazul in care copilul dumneavoastra regurgiteaza cantitati mari de lapte , tineti-l intr-o pozitie mai ridicata atunci cand il hraniti, astfel incat aerul pe care il inghite sa nu ramana in stomac sub laptele inghitit.

Metode de elimiare a aerului din stomac :

1. Tineti copilul cu capul peste umarul dumenavoastra. Frecati-l sau bateti-l usurel cu palma pe spate pana cand auziti ca elimina aerul.
    2. Asezati copilul in sezut, tinandu-l in poala si inclinati-l usor in fata. Frecati-l sau bateti-l usurel cu palm ape spate pana cand elimina aerul.
    3. Asezati copilul cu fata in jos in poala dumneavoastra sau pe o saltea. Intoarceti-I capul intr-o parte si sustineti-l cu mana sau cu bratul. Frecati-l sau bateti-l ususrel cu palm ape spate pana cand elimina aerul.

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Multumesc pentru toate sfaturile primite.Probabil ca am mancat eu ceva, desi incerc sa ma grijesc. Dupa cele doua episoade nu s-a mai intamplat, asa ca nu am mai mers la medic. Ma panichez destul de usor cand este vorba de Julia, dar cred ca este normal.
    Pare sa fie totul in regula.
    Va salutam pe toate

Floricica Debutanta claudiapetrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2007
    Postari in forum
    989
    buna Vanda!
    sa stii ca si eu ma panichez chiar si acum din orice,mai ales ca este primul copil si cum nu avem prea multa experienta...........
    dar putem afla cate ceva si de pe forum din sfaturile altor mamici mai experimentate.
    asa ca... pupici,curaj,rabdare si sanatate multa!
    Oseara linistita tuturor

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    ce frumos, afro!
    felicitari si multumim!

iar ca si o constare, ioana mea a vomat aproape la fiecare masa, cand mai mult, cand mai putzin, pana spre varsta de 10 luni, bine cam dupa 6luni, mai rar...deci, cred ca e normal pana la urma si depinde de multe!!! cat m-am mai stresat si eu..., dar Slava Domnului, a trecut! va doresc rabdare si liniste sufleteasca!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari