Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miamirela's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2007
    Postari in forum
    4
    fetita mea de 9 luni a luat pana acum picaturi vigantol de la 2pic dupa prima luna pediatra i-a tot marit doza pana la 6-8 pic, dar acum a zis ca e mai bine sa-i facem injectabil D2, sa mai fortam putin fontanela, desi e mult mai inchisa decat era la nastere dar e totusi adancita..oare procedam corect cu injectia ( luni -joi si luni, asa luam 3 inj, la 3-4 zile diferenta)? am auzit pareri pro si contra...va rog un sfat, multumesc

Floricica Nou Venita cucubau's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2005
    Postari in forum
    54
    Asa am patit si eu cu medicul meu de familie care imi tot zicea ca fontanela e mare.Si la 7 luni a zis sa-i facem D3 injectabil.Ii dadeam 4 pic. de Vigantol pana atunci.Am fost la alti 2 dr. pediatrii care mi-au spus ca fontanela este in limite normale pt. varsta lui si sa nu intep copilul degeaba.Ii facusem 2 injectii deja cu D3 si bebe a vomat si am hotarat ca nu mai continui.Nici prea mult D3 nu e bun, nici sa se inchida fontanela fortat.Acum e mult mai mica fontanela, avem 10 luni jumate.Mie mi s-a spus ca fontanela se adanceste cand copilul nu bea suficiente lichide.Multa sanatate!

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    dr noastra ne-a spus ca D-ul poate favoriza depunerea calciului la rinichi (sau ceva de genul asta) si ne-a recomandat Vigantolul. consecintele pot sa apara si mai tarziu, peste ani. probabil ca asa se explica si nisipul pe care-l are Sanzi la cei 5 anisori, desi nu bea apa minerala sau sucuri si nici nu se da in vant dupa lactate. parerea mea e sa consulti si alt dr.

cristina elena
    Guest
    Legat de vitamina D vreau sa va sfatuiesc mamicilor sa aveti grija. Indiferent ce forma alegeti: Vigantol sau D3 fiole (injectabile sau buvabile) degeaba le dati daca le dati ''goale''. Adica rolul vit. D e de a fixa calciul in oase. Daca nu suplimentati si cu calciu degeaba dati vitamina D ca nu rezolvati nimic. Ma refer in special la copiii mai marisori care nu mai sunt alaptati la san, e bine sa li se dea si calciu - pe langa cel din alimentatie - pe cale medicamentoasa. Eu la fetita mea aproximativ la 2 luni i^i dau timp de 10 zile Calciu lactic dizolvat in ceai, o tableta pe zi alaturi de vitamina D. Eu folosesc Vigantolul. La baiat (acum de 5 ani) am folosit fiole de D3 buvabile-de baut. I le adaugam in ceai.

Floricica Nou Venita deliuza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2007
    Postari in forum
    1
    nu cred ca este buna administrarea a la long chiar si timp de 10 zile pe luna a calciului este benefica. trebuie sa tinem cont si ca, la aceasta varsta alimentatia bebeilor contine mult lapte, branzica etc.eu sunt de parere ca administrarea vigantolului este utila pentru a fixa in organism calciul fara a suplimenta insa doza zilnica de calciu. eventual daca tineti neaparat dati-i de 2-3 ori pe saptamana branza calcica da r doar atat. cel mai bine este ca si regula generala: nu administrati suplimente alimentare(mai ales medicamentoase) decat in caz de stricta necesitate si atunci doar la indicatia medicului. fetita mea are 3ani si 3 luni, ii dau vigantolletten tableta1/zi de la 4 luni(dizolvata intr-o lgt de apa) si este OK

Floricica Nou Venita miamirela's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2007
    Postari in forum
    4
    va multumesc pt pareri.Asa stiam ca fontanela se inchide pana la 2 ani oricum dar dupa prima injectie d3 nu a avut nici o reactie ciudata si doza e mica iar calciu poate sa ia din laptele de vaca,(min.500ml/zi), iaurt, branza si calciu gris, fructe...iar lichide bea cat vrea, ceai un bibe 250ml , apa ~100ml, supica...intr-adevar suplimentele se admin in urma analizelor daca e necesar, sanatate la toti

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    fetita mea are 3 luni jumata si de la 2 saptamain ii dau cate 4 picaturi de vigantol pana in ziua de azi.doctora nu mai mia zis nimic,sa-i dau mai mult sau mai putin.am mai citit ca cica nu e bine sa-i dai copilului mai mult de 2 picaturi si mam cam speriat,dar nu s-a intamplat nimic negativ.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    ar fi bine sa intrebi medicul de familie sau pediatrul daca e doza corecta. in functie de viteza cu care se inchide fontanela se administreaza si vigantolul. mai mult de 2 picaturi se dau atunci cand bebe da semne de rahitism. o intrebare nu strica.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si david are rahitism.i-am facut analizele si are si lipsa de calciu si fosfataza alcalina marita.dr. i-a recomandat vit d2 injectabil peste vigantol.dar eu stiu ca se da ori vigantol ori vit d2 injectabil.mi-e f teama sa ii fac injectia.nu stiu ce sa fac.problema e ca 2 dr. mi-au recomandat la fel.voi ati mai avut probleme de genul?ce ma sfatuiti?

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    Alina parerea mea este sa-i faci vit d si sa continui si vigantolul pt ca daca are rahitism o sa intervina alte probleme si cat mai mult in alimentatie calciu adica branza de vaci cu Ca etc .si se vede ca are rahitism eu pana sa citesc aici si ti-am vazut bb am zis ca sigur are rahitism.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    dupa ce ti-ai dat seama ca are rahitism?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari