Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita murcicuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2007
    Postari in forum
    101
    Azi trebuie sa ma duc la policlinica sa-i faca vaccinul de 2 luni si mi-e tare teama. Am auzit ca face febra si diaree.

Membru inregistrat la
    28.07.2007
    Postari in forum
    101
    Cred ca o sa-l pazesc toata noaptea....

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Nu te speria!Nu stiu cine ti-a spus tie de diaree dar nu e adevarat.Poate face o reactie locala si ii pui comprese cu apa rece si poate putina febra dar ca sa previi ii pui cum ajungi acasa de la vaccin un supozitor cu ce folositi:Novocalmin,Efferalgan si poti continua tratamentul 3 zile daca dr. iti recomanda.Noua asa ne-a spus.Nu-i faci baita in ziua aia si sa nu intre in contact cu alte persoane ca are sistemul imunitar slabit.

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    La 2 luni inca nu face febra, pt ca nu are inca anticorpii formati in organism. Pe la 4 si 6 luni va face febra.
    Dar poti sa ii dai Panadol sau ce iti recomanda doctorita, dupa vaccin. In schimb sa pui compresa cu apa rece pe locul unde s-a facut vaccinul. Bafta multa.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Stai linistita. Vlad la vaccinul de 2 lunio nu a facut febra. Dar i-am dat un supozitor de Paracetamol, asa mi-a recomadat dr. Si comprese cu apa rece la piciorus si mi-a mai zis sa-i pun o feliuta de cartof pe locul vaccinului.
    La 4 luni mi-a facut febra dar i-am dat supozitoare si pana a 2-a zi i-a trecut.
    Stai linistita, nu te mai alarma, totul va fi OK.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Baietelul meu a facut febra 38 la vaccinul de 2 luni asta a fost o reactie si inseamna ca vaccinul a prins.De unde ideea ca la 2 luni nu face ,varsta nu are nici o legatura numai raspunsul organismului la vaccin iar anticorpi are inca din burtica de la placenta.

Floricica Nou Venita elefteris's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2007
    Postari in forum
    205
    mamicute ce vaccin e asta la 2 luni cum se numeste si ce boli previne?????????eu la doua luni iam facut primul vaccin se numeste INFANRIX 1PV HIB e impotriva hepatitei b tetanus mai multe
    incerc sa le traduc

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    la noi se face diteper si antipoliomielita, de asta am uitat sa scriu la clubul de baietei.
    Adica eu cind am facut astea erau.
    Adica difterie, tetanos si tuse convulsiva (sau pertussis), de aiai e cu per la sfirstit, si al meu copil a luat antipolio separat, ca atunci asa erau, separat.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Fetelor, nu uitati sa le puneti la bb supozitor Paracetamol si comprese statute unde li se face vacc. la bb!
    Va doresc sincer din suflet sa nu va faca febra!

Membru inregistrat la
    28.07.2007
    Postari in forum
    101
    Nu a dormit toata noaptea si a facut si temperatura a doua zi-38 cu 8 cu toate ca i-am dat sirop Efferalgan..
    M-am speriat tare rau. Pe la 2 noaptea m-am dus cu el la spital [entru era foarte alb. Mi-au spus ca nu are nimic si ca nu are cum sa mai faca febra. Cu toate astea a facut.. I-am dat iar siropel si i-am pus soetele inmuiate in otet. Acum e bine numai ca a dormit toata ziua.

Membru inregistrat la
    28.07.2007
    Postari in forum
    101
    Am si eu o intrebare. Cum luati temperatura bebelusilor? la policlinica mi-au spus sa i-o iau in fundulet si din temperatura indicata de termometru sa scad 4 liniute. Ieri noapte la spital mi-au spus ca temperatura indicata de termometru e cea normala..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari