Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    ce parere aveti?

il veti face ?

si fetelor voastre?

eu una vreau sa-l fac si eu si pt fata cea mare care are 10 ani.

imi pare rau ca costa atita dar asta e

e vorba de 3 doze injectabile a cite 140 euro (aproximativ)

Floricica Nou Venita atma's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    177
    Am citit intr-un articol ca este pt tinere intre 9-26 ani.Poate tu stii mai multe.

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu am 29
    dar se poate face daca analizele nu indica ca ai un inceput de boala
    am vorbit cu doctorul de familie si mi-a dat trimitere sa-mi fac analizele sa vedem cum stau si sa vad daca pot sa-l fac
    iar fetei vreau neaparat sa il fac

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    se numeste SILGARD

Floricica Nou Venita atma's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    177
    Fain,eu eram suparata ca nu pot sa-l fac datorita varstei (26 ani)si ca am inteles ca apare la noi la anul cand nu mai aveam 26.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    nu stiu pana la ce varsta se poate face dar e f bine ca fetele sa fie virgine pt a fi prolific si se recomanda in jurul varstei de 12 ani

Floricica Nou Venita daria29's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2007
    Postari in forum
    3
    se face intre 9-14ani la fetite,si la femei de preferat pana la30ani dar dupa un consult ginecologic si dupa ce s-a facut testul de cancer de col uterin si daca nu iese nimic la test se poate face fara probleme,dar eficienta f mere are daca e facut la fetite,dar e bine ca se poate si la noi si costa 4milioane500
    pupici si sa aveti sanatate

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    ieri am vazut emisiunea la oprah despre aces vaccin protejeaza inpotriva virusului papiloma in proportie de 70 la suta . se recomanda pe la 10-12 ani cand inca fetile nu au fost expuse la virus si nu se stie daca trebuie repetat.
    acum exista o controversa foarte stupida cred eu la americani. cica daca mamele vor acest vaccin pt fetele lor le-ar da unde verde pt sex. cred ca vi se pare ca nu intelegeti dar asta e conceptia lor.mi-e mi se pare stupid sa gandesti asa dar iata ca in loc sa le educe astfel incat sa inteleaga locruri importante despre sex prefera sa le sustraga de la acest vaccin care le poate da o sansa in plus.
    majoritatea femeilor contacteaza acest virus dar doar unele au sistemul imunitar atat de bun incat sa il combata.
    si daca nu faceti vaccinul PAPA NICOLAU este o metoda foarte sigura de a depista virusul si trebuie tratat imediat

Floricica Nou Venita kyra's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2006
    Postari in forum
    7
    Salut fetelor.si eu asa am auzit ca se face pana la varsta de 26 ani.eu am luat deja prima doza;a costat 4 mil.800 mii;implinesc 26 in august,dupa spusele medicului,nu e tarziu.Pupici

Floricica Nou Venita cristinafainstein's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2006
    Postari in forum
    7
    sunshine, papanikolaw nu depisteaza virusul papiloma, ci daca ai celule abnormale, care daca nu le depistezi din timp si nu actionezi impotriva lor, duc la formarea cancerului. Pentru virusul HPV, dai analiza separata, nici intrun caz nu reiese din papanikolaw. Chiar si acesta din urma nu da un rezultat sigur, am facut in timp de doua luni 5 papanikolaw, la centre particulare, la spitalul oncologic si mi-au iesit toate rezultate bune, iar cand a venit rezultatul de la biopsie, a fost contrariul la tot ce s-a spus la papanikolaw. ca sa fiu sigura am repetat biopsia, care, daca stii, bate testul papanikolaw la precizie, si a iesit la fel ca prima. Deci, trageti concluziile, si nu mai spuneti la fete, ca papanikolaw va spune daca aveti HPV sau nu. SE DA O ANALIZA SEPARATA pentru acesta. si fetelor: exista HPV Low Risk , si cel mai periculos HIGH Risk. Aveti in vedere acest lucru

Floricica Nou Venita proirina's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2007
    Postari in forum
    1
    Cum s-a numit vaccinul facut de tine? Eu am gsit pe net 2 tipuri: Gardasil sau Silgard

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari