Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita laurapaul's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2007
    Postari in forum
    11
    vroiam sa stiu daca pe timpul noptii,in caz ca bebe nu se scoala,va mai sculati sa va mulgeti.Iannis adoarme pe la 24 si mai nou a inceput sa se scoale la 9,iar dimineata ma scol cu sanii ca niste pietre de moara.Ma gandeam daca nu ar fi bine sa ma mulg...

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Desi fetita mea se trezeste noaptea pe la 2 si dupa aceea pe la 5,6 dimineata, ma mai mulg si eu uneori, mai ales daca seara nu mananca prea bine. Eu nu pot sa mai dorm daca mi se intares sanii asa de tare de aceea ma mulg. Laptele il pun la frigider si il dau a doua zi daca nu am chiar atat mai ales cand suge des. Daca nu o sa-l congelez si o sa-l pastrez pentru cereale cand o sa incep diversificarea peste cateva luni.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Daca te chiar dor, eventual scoti asa cunai cat sa ai confort si sa poti dormi mai departe. CU timpul organismul tau va stii cand si cat de mult sa produca. Numai ca dureaza vreao saptamana pana se prinde organismul ca ce si cum :)

Floricica Nou Venita lorri's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    14
    Eu ma mulg uneori, depinde de cat de bine papa bebe seara. Ca si Camelia, il pun in frigider pana a doua zi cand il dau copilului.
    Bebele meu doarme cam de pe la 23-23.30 pana la 6-7 asa ca daca seara nu papa cat sa goleasca sanii ma mai mulg eu spre dimineata, daca nu fac asta ud patul de mama-mama.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Chiar am citit intr-o revista ca nu se lasa sanii plini mai mult de 6 ore.Se poate pompa laptele si se poate pastra in congelator pt zile cand mergeti undeva sau cand veti avea nevoie de el. E bun si in perioada cand sunteit racite si tre sa fol medicamente.

Floricica Nou Venita nicoleta_lucas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2007
    Postari in forum
    19
    Si eu la inceput aveam foarte mult lapte, sanii imi erau foarte umflati si suportam greu tensiunea care o simteam. O mamica de 5 copii m-a invatat sa nu ma mulg prea des si nici prea mult, so fac numai cat sa ma eliberez, ca altfel o sa mi se faca si mai mult lapte si exista riscul sa trebuieasca sa ma mulg chiar de mai multe ori pe noapte- ceea ce nu ar fi fost prea comod avand in vedere ca ai un bebe mic. Si am ascultat, desi in primele zile, cum am mai spus suportam destul de greu tensiunea. In cateva saptamani, insa mi sa reglat laptele dupa copil. Acum copilul meu are 8 luni, inca il alaptez, si totul a fost foarte bine.
    Asa ca eu as spune sa nu te mulgi prea des, daca vrei sa nu trebuiasca so faci si mai des, ca stii tu "teoria laptelui"

Membru inregistrat la
    20.07.2007
    Postari in forum
    11
    cred ca am gasit solutia...Ma scol inaintea lui cu o ora,o ora jumate si ma mulg cat sa-i detensionez,cam 80-140ml,depinde de cat de plini sunt.Laptele il pastrez si il dau a doua zi,seara,inainte de culcare,cand sanii nu mai sunt asa plini.Ii dau un fel de "completare",ca sa nu cumva sa se mai scoale.Si a mers

Membru inregistrat la
    20.07.2007
    Postari in forum
    11
    Pai nu dormi cu sutien+tampoane de sani?????Eu fara sunt distrusa.Puteam sa mai dorm in primele zile dupa nastere fara,dar dupa ce a inceput el sa suga non-stop,n-a mai mers...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    eu stiu ca nu e bine sa ii mulgi doar un pic pt ca se poate face mastita. e mai bine sa ii eliberezi de tot si laptele pastrat pana are bebe nevoie de el. oricum cantitatea se regleaza in cateva sapamani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari