Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice denisa alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2006
    Postari in forum
    412
    Copilului meu nu i-am dat niciodata antibiotic, chiar daca mi-a fost prescris. Sunt total impotriva lor atunci cand nu este neaparat necesar. Va spun sincer ca se poate si fara. Am citit ca sunt foarte periculoase pentru organism, distrug flora, scade imunitatea si mai ales imunitatea copiilor pana la 1 an.

Floricica Nou Venita iuliapisicuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    61
    Si de unde stii tu cand este sau nu necesar? Si mie mi-a prescris Dr. pediatru antibiotic si stateam sa ma gandesc daca sa-i dau sau nu. Am ajuns la concluzia ca boala se poate agrava si in loc sa-l ajuti ii faci rau fara sa vrei.

Membru inregistrat la
    24.11.2006
    Postari in forum
    412
    Micutii nostri cel mai ades fac viroze si virozele se trateaza simptomatic nu cu antibiotic. Daca apar manifestari (febra,durere de orice natura care persista mai mult de 3 zile atunci incerci si cu antib la prescriptia med)
    Eu din experienta vb. sunt cadru medical si medicii cu care am lucrat prescriu antib fara antibiograma si nu fac decat rau. Referitor la bebei si medici fara sa stea pe ganduri ne prescriu antib pentru protectie.Eu i-mi cunosc copilul si il tratez doar simptomatic si nu cu antibiotice.

cristina elena
    Guest
    E vorba aici cred de usurinta cu care dau medicii antibiotic.
    Cate dintre voi mamici nu ati primit antibiotic cand puiul vostru a facut rosu in gat???!!!

SI NU SE DA ANTIBIOTIC LA ROSU IN GAT
    ANTIBIOTICUL SE DA LA INFECTIE BACTERIANA

Si DA se pot trata unele afectiuni ale bebelusilor pana la un an si fara antibiotice

Asa ca dragi mamici informati-va si daca bebe are doar infectie virala nu dati antibiotic chiar daca medicul va prescrie
    Eu am ajuns pana acolo incat am schimbat pediatra pentru ca prea usor sarea cu antibioticul in reteta, pana am pus mana pe tel. si am intrebat si alti medici si asistente si am luat si carti de specialitate si am citit
    PAREREA MEA

cristina elena
    Guest
    Asa e Denisa Alina ai dreptate.

Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    61
    Cristian nu a facut febra ci doar 37,7(masurata rectal si fara sa scad nimic). Am fost cu el la dispensar si mi-a spus asistenta ca asta este deja subfebrilitate si ca este cazul sa i se dea antibiotic. Diagnosticul a fost cel de angina. Copilul era vioi, cu chef de joaca cu pofta de mancare neschimbata ( clar era o viroza). Si totusi mi s-au recomandat antibiotice fara nici o retinere. Clar nu am facut nici o antibiograma, sau alta analiza. Acuma stau si ma intreb te poti increde sau nu in medicul pediatru?

Floricica Avansata munteanu raluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2006
    Postari in forum
    2.001
    Si noi primim foarte des antibiotic,cam la fiecare vizita,dar nu administram,doar in cazuri extreme.Intradevar la noi in tara cred ca medicii nu stiu altceva decat antibiotic.De ex.in Italia ptr.raceli nu se i-a nici un fel de medicament,se face un aerosol,cu un fel de ser,care iti desfunda toate caile respiratorii,in schimb la noi,mergi si te indopi cu pastle..nu zic,sunt bune,dar cand trebuie,nu toata ziua bunaziu...

Membru inregistrat la
    24.11.2006
    Postari in forum
    412
    Deja ma irita cu cata usurinta trateaza pediatrii copii nostri. Si angina este tot infectie virala si nu se da antibiotic. Cat despre febra trebuie sa stim ca este chiar benefica pentru organism dar trebuie tratata ca simptom nu ca boala, fiind foarte periculoasa la copii(poate provoca convulsii) medici nu mai stau pe ganduri si dau antibiotic pentru siguranta lor nu ptr binele copilului. Eu am o pediatra cu care ma consult de fiecare data si chiar suntem foarte apropiate si este de aceeasi parere cu mine.

Membru inregistrat la
    27.09.2006
    Postari in forum
    61
    Despre aerosoli si eu stiu ca sunt benefici.Dar mie mi s-a spus sa nu ii fac lui Cristian, si nu am fost lamurita de ce.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    depinde de dr...
    noua ne-a prescris antibiotic,avea niki rosu in gat si amigdalele inflamate cat o nuca...mi-a zis sa ii dau nurofen si romergan...daca nu ii trece si se agraveaza sa ii dau antibiotic,augmentin.am fost la consultatie dupa 5 zile si nu io-a placut dne dr cu a reactionat la nurofen si romergan...in 5 zile i-a trecut cu antibiotic.

Membru inregistrat la
    24.11.2006
    Postari in forum
    412
    Are probleme cu polipii?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari