Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata crica's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    2.317
    salut..ce tratemente folositi voi fetelor pt a avea un ten curat fara cosuri??eu am 31 de ani si parca am mai multe cosuri decit aveam in adolescenta..nu am niciun copil pina acuma(incerc dar...)si am luat toate prostiile:Proactiv Solution(de la tv),tonic+crema fata..nu mai stiu cu ce sa ma mai dau..m-am saturat.

Dr. dermatolog a zis ca am pe fata acnee datorita faptului ca am chisturi..dar trebuie sa fie o solutie si pt mine..ma ajutati??

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    2.317
    Nu am multe cosuri..dar daca nu ma ingrijesc in fiecare seara cu tot felul de solutii antidemachiante si tonice..cred ca imi apar peste tot pe fata..oare e de la fondul de ten?folosesc fond de ten compact,si ascund ce nu imi place..dar ma uit in jur la unele fete care au un ten..fara nicio pata,cos,punct negru...oare ce sa fac?

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Intr-un timp am avut si eu probleme si am folosit clerasin,dar l-am luat din USA,incercasem inainte si nu mi-a folosit deloc.Fiind in vacanta in USA si avand neplacuta surpriza de dimineata sa-mi apara un cos pe frunte am incercat din nou CLERASIN si m-a ajutat-Apoi am ramas insarcinata si de atunci nu am mai avut nici o problema.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    cel mai bine la cosmeticiana
    sa ti se curete in profunzimea pielii
    si vezi ca inaintea fondului de ten se aplica mereu o baza- o crema potrivita tipului de ten
    iar fondul de ten trebuie sa fie pt ten gras
    poti incerc si cura cu drojdie care e ffff buna
    masca cu drojdie si miere de doua ori pe saptamana si cura de drojdie
    3 lingurite se amesteca cu putina miere si o cana lapte
    se face dimineata si se imparte in 3 dimineata , pranz si seara se bea inainte de masa
    poti manca seminte de dovleac care sunt fff bune sau se gasesc la farmacie PUMPKIN care sunt concentrat de dovleac sau zinc tot pastile

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Eu am avut pb cu cosurile. Si tot la fel...pe la "batranete", ca in adolescenta nu am avut deloc. Imi luasem tot felul de chestii...dar a mers cu gerovitalm un stick pt cosuri. Si apoi..mai redu machiatul. Nu abuza cu curatatul fetei.
    Masti....cu malai si apoi sa te dai cu lamaie(cam ustura daca te-ai iritat). Si apa de trandafiri...sa o folosesti ca tonic, chiar are efect.
    Plus...schimba fata de perna f f f des. La 2 zile chiar.

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    2.317
    Mersi pt.sfaturi..am sa incerc sa nu incarc tenul si cu toate fondurile de ten..cu apa de trandafiri nu am incercat..pupici..pa

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    incearca sa elimini si ciocolata ,cocacola si toate lucrurile care au cofeina si ele iti fac cosuri!

Floricica Nou Venita me&&he's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    281
    Buna! Eu am fost la dermatolog si el mi-a zis ca acneea apare si de la slabirea imunitatii, atunci si infloreste stafilococul pe fata. Cel mai bine sa-l distrugem si sa ne intarim imunitatea. Cum?

Pentru inlaturarea acneii:

- ERITROMICINA (nu sunt sigura de denumire, intrebati farmacistul, se aplica in fiecare seara inainte somn pe zonele cu problema)

Intarirea imunitatii (se administreaza pe rand):

- 10 zile - CALCIU LACTIC (o pastila dimineata si una seara, in timpul mancarii);
    - 10 zile - MAGNEZIU + B6 (... la fel);
    - 20 zile - REVALID (... la fel) //ajuta la sanatatea parului si are si complex de vitamine.

Pentru prima data se repeta tot cursul asta de 2 doua ori fara pauza, dupa care se fac pauze a cate 3 luni dupa fiecare curs. Se tine cel putin un an.

Eu sunt in a 7-a zi de tratament si ma simt mult mai bine, iar pe fata nu mai am cosuri, nu mi-au ramas decat niste urme.

Floricica Nou Venita me&&he's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    281
    Ah, dah, fara mancaruri cu multi conservanti si coloranti + sa se bea 2 litri de apa plata pe zi.

Stafilococul e la toti la fel doar ca se manifesta diferit, asa ca nu e nevoie de analize ca sa va dati seama de ce medicament aveti nevoie. Ce-am scris eu mai sus e perfect.

Si inca ceva, mi-a recomandat sa nu-mi pun pe fata pudre s.a. ... daca vreau sa ma machiez sa imi fac doar ochii si buzele, seara sa mi le demachiez cu demachiantul, iar fata sa o clatesc cu apa plata usor incalzita. Se pot folosi si cremele de fata, dar cat mai rar, numai daca e chiar nevoie. Mi-a recomandat o crema, zice ca e cea mai buna, si alata ca asta nu mai e, e vorba de EUCERIN.

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    2.317
    Buna fetelor..multumesc pt sfaturi..am fost ieri la cosmetica..am stat 2 ore..ce mi-a facut aia..nu stiu..dar acum ma simt f. bine..am fata usor inflamata..dar sper in 3 sedinte sa revin la normal..plus mai combin si cu cele spuse de tine me&&he..vitamine..si un regim sanatos de papa...multumesc..paaaaaaaaa...

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    eucerin e ft buna!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari