Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita denisa_cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2006
    Postari in forum
    6
    Buna. Ma numesc Denisa si am o mare problema- nu raman insarcinata. Am fost la doi medici care mi-au spus ca totul e ok doar trebuie sa muncesc. Unul dintre ei m-a pus sa-mi iau temperatura sa vad cand am ovulatie. Aici e marea mea problema. De 2 luni imi iau temperatura dimineata la aceeasi ora.De la ciclu pana in ziua 13-14 e 36,7-36,8 iar dupa 37,1 37,2 care mi se pare foarte mare, pana la urmatoarul ciclu. Va rog mult dati-mi un sfat. va pup

Floricica Novice catalinastatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Cand iti creste temperatura trebuie sa "actionezi" ca atunci are loc ovulatia

Membru inregistrat la
    15.11.2006
    Postari in forum
    6
    Buna catalinastatica. Am muncit dar....nimic. Acum astept sa vad, ar trebui sa-mi vina ciclu pe 31.01 (sper sa nu mai vina. Temperatura de peste 37 mi se pare mare.

Floricica Novice catalinastatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Bafta. Iti tin pumnii. Sa imi trimiti un mesaj sa imi zici ce ai facut

Floricica Nou Venita daniellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2007
    Postari in forum
    14
    Pt.DENISA
    Ai incercat sa faci teste de ovulatie? Iti depisteaza hormonii din urina, si sti aprox. ziua cea mai fertilà.
    Eu iti mai dau un sfat: multi zic cà cu cat te concentrezi mai mult asupra faptului, ramai mai greu,(chestie psicologica) si ramai atunci cand te astepti mai putin. ASA CA FA-O DIN PLACERE !
    Si eu mi-am luat tempetraturi, teste, chiar am fact-o in fiecare zi dupa ciclu, dar in zadar, si asa au trecut 2 ani fara rezultate.
    Iti doresc multa BAFTA!

Membru inregistrat la
    15.11.2006
    Postari in forum
    6
    Multumesc mult, Daniellab. Uite cu teste de ovulatie nu am incercat pana acum, dar o sa incerc. Am inteles ca nu sunt asa de sigure.Eu acum astept sa vad daca vin rusii. Sper sa NU. Trebuie sa ne rugam tot mai mult la DD, si munca noastra si ajutorul lui..... o sa fim fericite.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    Denisa temp de 37,2iti arata ca ai ovulatie deci nu este mare este f bine acuma problema se pune tu ovulatie ai ,sotul si-a facut o spermograma ca sa vada daca nu el este de vina?
    ce am uitat sa te intreb decand incerci sa ramai si nu reusesti ca trebuie sa treaca cel puti 6 luni , sa incepi sa-ti faci probleme si sa -ti faci investigatii

Membru inregistrat la
    15.11.2006
    Postari in forum
    6
    Buna Gia. Cam de un an incercam, dat trebuie sa recunosc ca... primele 6 luni fugeam repejor la baie sa ma spal. Sotul inca nu si-a facut analizele.
    Multumesc mult.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    deci au trecut 6 luni.Primul pas este sa-si faca sotul o spermograma ,apoi incepi sa te investighezi tu .Sa-ti alegi un ginecolog bun care sa-ti urmareasca in perioada de ovulatie daca ai foliculi cu sonda vaginala sa-ti stimuleze cu medicam daca este cazul ,apoi hidrotibatii sa vada daca sunt permeabile trompele ,HSG ,testul postcoital sunt o gramada de investigatii .Cum am spus sa-ti cauti un ginecolog bun Nu ti-a spus nimic cand ai fost la control?uterul este normal? nu este mai mic? sau retrovers?

Floricica Nou Venita daniellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2007
    Postari in forum
    14
    DENISA
    Nu cred ca trbuie sa t e preocupi f. tare dupa 6 luni.
    Medicii vorbesc de sterilitate daca dupa 1 an , un cuplu nu reuseste sa faca copii.
    Multe cupluri au reusit chiar si dupa 2 ani fara ajutorul medicilor.In ceea ce priveste analizele, eu sunt de parere ca trebuie sa mergi la doctor, care te va sfatui tot ce trebuie sa faci pt analize,atat pt. tine cat si pt sot.
    Eu de ex pt. a afla daca am ovulatie, am facut analize de sange pt. dozari hormonale pe zile precise de ciclu.
    Apoi teste biologice, spermograma (sotul), vizita la androlog (sotul), si cine stie cate mai urmeaza.
    Sa speram ca totul va fi bine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari