Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita amelia_asultanei's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Am o fetita de aproape 4 luni si cam de 2 luni are ca un tic...inchide ochisorii,pe rand,cand unul,cand celalalt.Doctorul mi-a spus ca sunt spasme provocate de lipsa de calciu,desi ii administrez Ca lunar cate 10 zile.Mai are cineva problema asta cu bebeul,poate fi din alt motiv?

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Deficitul de calciu determina spasmofilie, manifestata prin tremuraturi fine ale musculaturii. Eu cred ca ar trebui sa-i determini o calcemie si un nivel al magneziului in sange si confirmi/excluzi spasmofilia.

Floricica Nou Venita amelia_asultanei's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Multumesc mult,cred ca ar fi fost si datoria medicului sa ma trimita sa fac analizele astea.Ea spune sa mai asteptam putin,sunt simtome care se manifesta frecvent in copilarie si care dispar in timp.O sa iau atitudine si o sa mergem sa rezolvam problema.[floare galbena]

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Sa stii ca medicii de familie sunt cam superficiali...ar trebui sa-i faca un examen clinic, pt. ca se poate manifesta si prin spasm laringian sau esofagian, cu tulburari de deglutitie, cu furnicaturi ale extremitatilor, accentuate de frig. Pacientii adorm greu, sunt mai anxiosi,mai deprimati, au cefalee/migrene. Pot avea palpitatii, eritem emotiv cu alternante de paloare, apetit capricios. Clinic, ar trebui facute urmatoarele semne: Chvostek (percutia nervului facial la 1/2 distantei intre comisura labiala si tragus -intre coltul gurii si ureche), Weiss (percutia unghiului extern al ochiului)etc...Examene de laborator: calciul total si mai ales calciul ionic au valori scazute; magneziul sg. e normal/scazut; fosforul normal/crescut usor;calciul urinar normal/usor scazut;Tratament:calci si magneziu. Succes!

Floricica Nou Venita roxyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2006
    Postari in forum
    9
    baietelul meu de 7 luni are probleme cu clciu. de cand s-a nascut ii tremura barbia si asta mai ales cand plange. Am sa merg sa-i fac oanalize. cred ca si tu trebuie sa mergi. am auzit ca lipsa de calciu si vitamina d duc la curbura picioarelor cand incepe sa mearga si determina fracturi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari