Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita baltazar's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2005
    Postari in forum
    2
    E putin cam imposibil... Pana nu vor apare primele carii...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Ai putea sa incepi prin ai da un exemplu, adica sa te vada pe tine facand acest lucru zilnic, si sa incerci sa-i explici cat mai pe intelesul lui care ar fi consecintele, cu exemple clare. Nu trebuie sa-l obligi, ci sa-l faci sa realizeze el singur ca trebuie sa faca asta zilnic. ai putea eventual sa faci din aceasta un joc distractiv, in care sa-l implici si pe tatic sau alt membru al familiei. Te-ai putea inspira din reclamele pentru pasta de dinti de la televizor. Mult succes!

Floricica Nou Venita titi's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2005
    Postari in forum
    3
    Ai putea sa-l duci la un medic de copii, care sa ii arate practic ce se poate intampla daca nu se spala, si sa-i arate cum sa o faca corect

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Cumpara-i o cana frumoasa, cu personajele lui preferate, o periuta de dinti cu coada sub forma de personaj de desene animate, o pasta de dinti intr-un tub frumos colorat (si desenat), urca-l pe un scaunel la chiuveta si spune-i ca va jucati, las-l sa se joace cu apa. Cateva zile il speli numai pe dintii din fata, va trece destul timp pana va departa dintisorii.Repeta zilnic dimineata si seara si o sa reusuti. Succes!

Floricica Nou Venita marisel's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2005
    Postari in forum
    6
    e buna ideea cu joaca de a ne spala pe dinti si de a-i cumpara periuta colorata care sa-i placa, va fi periuta lui va avea si el periuta ca mama si tata, dar trebuie sa si isi dea seama cat de cat de importanta spalatului pe dinti fiindca s-ar putea ca la un moment dat sa se sature de jocul de-a spalatul pe dinti, explicandu-i de exemplu ca daca nu se spala pe dinti niste "monstruleti mici" il vor manca dintii, putin cam inspaimantator dar folositor.
    Trebuie dus si la medic pentru a se imprieteni cu el.

Floricica Nou Venita alexandra-cristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2006
    Postari in forum
    9
    fetita mea are 1 an si 4 luni si o spal pe dinti mai face uneori figurii dar sta pana la urma si este bine prevenit din timp cariile si asa se obisnuiesc pt mai tarziu sa se spele singurii

Floricica Nou Venita madalinazz's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.03.2006
    Postari in forum
    1
    fetita mea de 2 ani si aproape 9 luni se spala singura pe dinti in fiecare dimineata si seara la pranz sarim pentru ca este la cresa si cred ca este un lucru foarte buna pentru prevenirea cariilor .sfatuiesc pe toata lumea sa le dea copiilor acest exempu chiar de la o varsta mai mica .

Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    De la ce varsta ati inceput sa spalati dintii copilului sau gingiile lui?

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    noi saptamana aceasta i-am cumparat pasta si periuta si am inceput sa-l si spalam. avem 11.5 luni

Floricica Debutanta camicata1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2006
    Postari in forum
    958
    Dar cand i-au aparut primii dintisori?

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.259
    primii dintisori i-au aparut la 7 luni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari