Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita tincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    106
    Buna.Va citesc de mult timp, dar abia acum m-am inscris in rindul membrilor.referitor la acest subiect, din fericire am fost o mama norocoasa pina acum.Nici fetita si nici baietelul nu au avut probleme dupa vaccin, dar totusi ca sa previn febra am folosit supozitor cu novocalmin, jumatate de supozitor.Si comprese cu apa rece pe piciorus.Ceai 2-3 ore dupa vaccin si totul a fost in ordine.Saptamana viitoare avem vaccinul de 4 luni pt Andrei si sper sa fie totul in regula.Stiti care e treaba, organismul fiecarui copil reactioneaza diferit.Asa ca tot ce putem face e sa-i ajutam sa treaca peste micile inconveniente aparute din cauza vaccinului.

Floricica Nou Venita ariella's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2007
    Postari in forum
    5
    Fetita mea are 6 saptamani acum. In maternitate, medicul mi-a recomandat un alt tip de vaccin, care este mult mai eficient si contine mult mai multi anticorpi. Se numeste INFANRIX HEXA. Acesta se face la 2 si 6 luni, iar la 4 si 1 an se va face INFANRIX IPV HIB. De la acest tip de vaccin copilul nu va face nici febra si nici nu va avea reactii adverse. Cautati mai multe informatii despre ele pe internet.

Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    Am auzit de acest vaccin dar medicul mi-a spus ca este un vaccin pt. copiii cu probleme. Daca copilul meu creste normal, mananca bine este bun si vaccinul obisnuit. Intre cele doua vaccinuri nu este prea mare diferenta. Avand in vedere ca BONDACELUL meu creste frumos chiar are 7,1 kg la doua luni si jumatate i-am dat vaccinul obisnuit si s-a comportat foarte bine, putina febra si atat.

Floricica Nou Venita tifuinelly's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    60
    Da INFANRIX HEXA si INFANRIX IPV HIB le-am facut si noi si copilul meu nu are nici o problema este foarte sanatos,ne-au fost recomandate de medicul de familie contra cost si totul a securs foarte bine dupa injectarea.NU mi-a facut febra iar la pisiorus nici macar nu s-a inflamat.Tot medicul de familie mi-a spus ca aceste vaccinuri au mai multe valente decat cel normal.Inaite de a merge la vaccin trebuie sa manance normal,si sa nu i se administreze picaturile de VIGANTOL,se ia febra si nu trebuie sa fie bolnav pt ca timp de 6 sapt nu are voie sa fie intepat

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    noi maine mergem la vaccinul de 4 luni...ce sa fac,sa nu=i mai dau vigantolul dimineata?

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    mami Anca,cum a fost cu vaccinul?a fost bine bb?

Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    A fost bine. A plans putin si a facut putina febra. Doar atat. Datorita sfaturilor voastre am trecut cu bine si peste acest eveniment. Va multumim din suflet si sa aveti un PASTE FERICIT!

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    v-am ramas datoare cu raspunsul-a plans f mult ,a ragusit,de plans,a fost o zi si o noapte de chin,parca a stiut, a facut temp 38,5 si i s-a unflat piciorusul-cu ajutorul sfaturilor voastre am trecut cu bine,dar am ramas cu sechele-leganatul-sa se culce acum vrea numai legant.PASTE FERICIT PENTRU TOATE MAMICILE DE PE FORUM!

Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    60
    Mama gabyy,mie asa mi-a spus medicul de familie ca inainte de a face vaccinul nu trebuie sa-i dau vigantolul ai treb sa-i iau temperatura.Multa bafta pt bebe mic

Floricica Nou Venita tincu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    106
    Sincer nu am stiut pina acum ca nu se administreaza vigantol inainte de vaccinul bebelului.Nici cind fetita le-a facut, nici acum cu baietelul nu mi-a spus pediatra lor ca ar fi o problema daca am dat vigantolul.Probabil ca nu se administreaza daca se dau alte vaccinuri.Asa am inteles eu din ce zicea mama tifuinelly.

Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    60
    Eu v-am spus ce mi-a spus medicul pediatru,acum stiti si voi ca fiecare medic in felul lui.Te duci la trei medici fiecare zice in felul lui.Asta e medicina la noi in tara nu te mai poti baza pe ei.Eu i-am facut vaccinurile contracost,tot ce stiu e ca aceste vaccinuri au mai multe valeste decat vcc.normale.Mai bine va intrebati medicul pediatru,e mai bine asa ca sa nu-i suparam

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari