Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Stiu ca am primit foarte multe pareri de la voi cu referire la Halloween, de aceea a venit momentul sa ne bucuram de o sarbatoare a noastra, a romanilor! Asadar, am zis sa initiez eu o discutie despre Sfantul Andrei si cine a fost acesta. Poate voi cunoasteti mai multe. Cu ocazia acestui topic, doresc sa le urez inca o data La multi ani sarbatoritilor!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Putem sa le uram la multi ani sarbatoritilor site-ului Copilul.ro si sa ii si vedem pe micuti in galeria de poze.

Romanii isi sarbatoresc patronul spiritual, pe Sfantul Andrei, la 30 noiembrie. Noaptea din ajunul Sfantului Andrei este destinata unor obiceiuri care sa asigure protectie oamenilor, animalelor si gospodariilor, pe care taranii romani le-au pus sub obladuirea acestui sfant.

Cine a fost acesta? Andrei, la origine fiu de pescar din cetatea Betsaiada, a fost primul apostol al lui Iisus. Dupa rastignirea lui Iisus, s-au tras la sorti locurile unde vor merge fiecare dintre apostoli pentru a raspandi credinta in Dumnezeu. Pentru Andrei, sortii au ales, printre altele, Bizantul, Grecia si Scythia.

Ajuns in Scythia (Dobrogea de azi) Sfantul Andrei a trait intr-o pestera in apropierea Dunarii (pestera care exista si astazi langa satul Ion Corvin unde s-a construit si o manastire - la sfarsit de "brumar", adica noiembrie, la aceasta manstire se aduna mii de credinciosi pentru a sarbatori ziua de Sf. Andrei).

Deci Sfantul Andrei a fost cel care a sadit semintele crestinismului pe meleagurile noastre.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    In credinta populara ziua de 30 noiembrie este numita "Andrei cap de iarna" pentru ca precede luna decembrie care este denumita, in cinstea sfantului, "Andrea" sau "Undrea". Si tot potrivit credintei populare, noaptea de Sf. Andrei este considerata una a vrajilor si a farmecelor.

In aceasta zi, potrivit traditiei romanesti, nu se lucreaza si nu se da nimic din casa. Copiii pun in vase noi, de lut, in apa neinceputa, crengi de visin, mar sau cires care vor inflori intre Craciun si Anul Nou, aducand belsug si sanatate.

Noaptea de Sf. Andrei este una fermecata, deoarece atunci vorbesc toate animalele, iar cine le asculta ce spun se zice ca moare. Credinta mai spune ca la miezul noptii se deschid cerurile.

Ziua de 30 noiembrie este numita de romani si "Ziua lupului". Se spune ca in ultima zi a lunii noiembrie lupul isi poate indoi gatul care pe tot parcursul anului este teapan si devine mai sprinten. Se spune ca in aceasta noapte Sf. Andrei aduna lupii si le imparte prada pentru iarna care incepe.

Pentru ca lupii sa nu manance vitele si sa nu atace oamenii, nu se matura, nu se arunca gunoiul afara, nu se da nimic de pomana sau cu imprumut. Femeile nu se piaptana si nu torc pentru ca sa nu toarca lupii la casa si sa nu se apropie de familie.

Este foarte raspandit si obiceiul ca in noaptea dinaintea Sf. Andrei oamenii sa manance usturoi pentru a se feri de strigoi - pentru ca aceasta noapte in popor e numita si "Noaptea strigoilor". Se spune ca spiritele mortilor se elibereaza si isi fac acum de cap. Gospodarii se ung cu usturoi pe frunte, pe piept si spate. In plus, isi ung si ferestrele, hornurile, scarile, clantele usilor si coarnele animalelor.

Sf. Andrei este inceputul celor 12 vineri in care nu trebuie sa se munceasca pana a doua zi si trebuie tinut post. Oamenii vor manca doar seara, iar restul zilei se vor ruga pentru implinirea unei dorinte: maritat, insurat, realizare, insanatosire etc.

In aceasta seara, toti membrii familiei se obisnuieste sa puna boabe de grau intr-o farfurie plina cu apa. Norocul fiecaruia se interpreteaza de Anul Nou, in functie de cat de frumos a crescut graul. Celui caruia ii va creste mai repede si mai inalt, ii va merge mai bine in anul care va veni.
    Fetele nemaritate vor putea afla in aceasta noapte daca se vor marita si pot vedea chipul ursitului.

In unele parti ale Romaniei, fetele si baietii se aduna la casa unuia dintre ei si aseaza pe o masa capatani de usturoi, tamaie si lumanari de Pasti, dar si mancare. Noaptea este petrecuta cu glume si voie buna, iar a doua zi usturoiul e dus la biserica, sfintit si pastrat intr-un vas nou, de lut. Acesta va fi bun pentru tamaduirea oamenilor, a animalelor sau pentru vraji de dragoste si impacare.

Daca noaptea de Sf. Andrei este cu luna plina sau ninge, se zice ca iarna care va incepe a doua zi va fi o iarna grea.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Eu am gasit aceste informatii despre Sfantul Andrei. Voi stiti vreun obicei deosebit in aceasta zi sau vreo superstitie?

Floricica Nou Venita n.claudiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    13
    Interesante lucruri! Chiar nu le stiam pe toate!
    Cu ocazia aceasta vreau sa urez si eu, impreuna cu fetita mea, tuturor celor sarbatoriti astazi
    La multi ani!
    O viata plina de impliniri!

Floricica Avansata ely27's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2007
    Postari in forum
    1.241
    Salut.Eu si copii mei sunt noi printre voi si cu ocazia "Sf. Andrei "vreau sa uram multa sanatate si fericire tuturor sarbatoritilor.Am aflat lucruri pe care nu le stiam despre sarbatorea "Sf Andrei".Ma bucur ca de acum o sa am mai multi prieteni prin intermediul vostru.Va multumesc si o zi buna.

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Interesante lucruri bebelaa.
    si eu stiam ca iti visezi ursitul daca-ti pui sub perna un fir de busuioc si un piaptan.
    la noi nu mai e cazul.
    La multi ani, Andrei, Andreea!

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Nici eu nu stiam multe din cate ai scris, Bebelaa, asa ca multumesc pt informatii! La multi ani tuturor care poarta numele acestui sfant, inclusiv fiului meu Robert Andrei!

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    interesante obicee nu le stiam pe toate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari