Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita peta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    38
    Buna. Ma numesc Peta si intru pentru prima data pe acest forum. As vrea sa stiu care este parerea voastra in legatura cu faptul ca o mamica trebuie sa se imparta intre serviciu si copil. Care este mai important? Daca fetita mea se imbolnaveste oare nu este absolut natural sa raman acasa? Sau serviciul isi pastreaza prioritatea? Voi ce parere aveti?

Floricica Novice abeer's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2007
    Postari in forum
    554
    eu una zic ca intrebarea asta nici nu si are rostul...n as da ptr nimic in lume sanatatea copilului meu...tocmai citeam zilele trecute un ziar din romania si am aflat cu stupoare ca 3 copilasi de cca 10 ani din zone diferite ale tarii se spanzurasera ptr ca mama lor era departe..majoritatea in italia..sa faca bani!!!..ce mai fac acum cu banii pe care i au castigat?..nu stiu ce sa zic, pe mine gandul asta ma inspaimanata si sa dea Dumnezeu sa nu fiu nevoita nicicand sa mi las copilasul te miri pe unde sa merg sa muncesc atunci cand el are mai multa nevoie de mine.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Da, Peta, categoric sanatatea copilului primeaza. Dar daca ai un serviciu unde nu esti inteleasa, si daca tu esti singura sustinatoare financiara a familiei, e mai dificil.
    Eu tocmai de aceea am ales (impreuna cu sotul) sa mai ramin un an acasa, pina face piciul 3 ani, si apoi mai vad eu cu serviciul. Nu pot sa zic ca e usor, da Dumnezeu chiar ne iese in intampinarea tuturor nevoilor.
    Nu am ramas in prelungire, deci nu primesc indemnizatie, primesc doar un amarit de somaj, care bun e si acela, ca alta solutie nu prea am vrut sa alegem.

Floricica Nou Venita peta's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    38
    Buna, va multumesc foarte mult pentru comentarii! Cred ca abeer nu m-a inteles prea bine. Ma refeream la acel sentiment pe care sunt convinsa ca il are orice femeie dupa ce devine mamica: acele ca ii este foarte greu sa renunte la realizarea profesionala, dar nu, asta nu inseamna ca imi las copilul sa moara in casa in timp ce eu ma realizez profesional. Astept si parerile altor mamici. Pana la urma ne face bine sa vorbim despre sentimentele noastra cu referire la acest subiect. Cariera e o parte importanta din viata oricarei femei.

Va pup pe toate!

dov
    dov este offline.
    Floricica Novice dov's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2007
    Postari in forum
    426
    Este o intrebare f grea dar ce putem face cand nu are cine sa ne sustina financiar?si cum banii din indemnizatie nu sunt suficienti pt a putea face fata cheltuielilor?Eu m-am hotarat sa ma intorc la serviciu si nu pt ca mi s-a cerut.Pe Andrei il las cu mama mea.A si nu e cazul de realizare profesionala pt ca lucrez in sistemul bugetar. va pupam Oana si Andrei

Floricica Avansata micki's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2006
    Postari in forum
    1.951
    Eu deja m-am confruntat cu problema aceasta si am ales sanatatea copilului...cred ca este cea mai importanta!

Floricica Cu Vechime dorian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2007
    Postari in forum
    5.910
    Eu nu inteleg prea bine intrebarea.Cum adica sanatatea copilului?Daca copilul are probleme de sanatate normal ca ramai acasa sa ai grija de el,iti ei concediu,se rezolva intr-un fel.Da prioritara e sanatatea copilului.
    Daca te referi la profesie si copil atunci e altceva.
    Poti sa ai o cariera si sa ai grija de copil,eu tocmai am promovat un examen dificil, rezidentiatul in medicina,am colegi de facultate care il dau pentru a 4 oara si tot nu reusesc sa-l ea ,fara sa aiba vreo obligatie.Nu am neglijat copilul,am avut doar ajutorul sotului si am reusit sa realizez profesional ceea ce mi-am dorit.Voi ramane in concediu pana la varsta de 2 ani a copilului,stiu ca trebuie sa ma ocup de el,apoi ma voi intoarce la servici.Pot sa am grija de copilul meu dar sa am si o cariera.Se poate.Eu am reusit.

Floricica Novice iasminel's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    494
    Buna Peta ,nu pot fi de acord ca serviciul e mai importamt decat ingerasul pe care il ai langa tine zilele astea mia fost dat sa vad un asemenea caz mamica in cauza a preferat sa mearga la lucru pe cand copilul ei era bolnav spunand ca si tata poate sa stea acasa .Nu vad normala decizia ei ,o mama stie ce sa faca si stie cum sa treaca mai usor prin toate .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari