Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gabrielamarinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2005
    Postari in forum
    17
    Are 3 ani și 7 luni, apucă creionul cu mâna dreaptă, dar începe să scrie de la drapta la stânga. Și cifra unu o face" în oglindă, de exemplu! I-am dat o foaie de matematică și a umplut-o cu cerculețe începând din dreapta și terminând în stânga liniei. Când trebuie să-ncep să-mi fac probleme!

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Parerea mea este ca mai intai la aceasta varsta copilul trebuie invatat sa se orienteze spatial (dreapta-stanga,sus-jos,aproape-departe,langa,intre, pe-sub) si abia apoi sa ne facem probleme ca al nostru copil nu se orienteaza in pagina si scrie "in oglinda".

Floricica Nou Venita gabrielamarinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2005
    Postari in forum
    17
    Îți mulțumesc pentru mesaj; Știe noțiunile de dreapta și stânga.
    Râdeam de o verișoară care are 30 de ani că Maria se descurcă mai bine decât ea cu aceste noțiuni. Când mergem pe stradă o las să o ia cu un pas înainte și -i spun :Acum o luăm la stânga și se întoarce fără ezitare. Am schimbat puțin și jocul cu cald, -rece(cel cu obiectul ascuns!) dar noi ziceam înainte sau înapoi.
    De asta sunt îngrijorată. A început să diferențieze azi de mâine... I-am spus să deseneze un copil.
    La mijlocul paginii spre dreapta a desenat un cerc. Ochii alte două cercuri concentrice, în partea dreapta a cercului. Apoi picioarele reprezentate de louă linii paralele cu punct de plecare capul, din partea dreaptă spre marginea din stânga a paginii. Copilul tău doarme? de ce l-ai făcut culcat? am întrebat-o. Și mi-a răspuns: nu doarme uite zâmbește și a desenat un semicerc în cercul ce reprezintă capul, lângă picioare. Cutia cu acuarele o pune în stânga paginii și toate desenele le colorează începând de la din marginea dreaptă a liniei. Acum am lăsat-o la bunici undeva la țară, unde va sta mult afară.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari