Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sonya's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2005
    Postari in forum
    1
    in principiu da, nu am nimic impotriva scolii in care invata copilul meu, in schimb am impotriva sistemului de invatamint si aici fac referire la faptul ca bietii copii au foarte mult de invatat (fiecare profesor spune ca materia lui este importanta, ceea ce este adevarat pina la un anumit punct), teme peste teme la toate materiile (de facut referate peste referate, de facut picturi... si Dumnezeu mai stie ce asta insemnind ore si ore de scris si de citit (din cite stiu eu tema nu ar trebui sa depaseasca ca timp mai mult de 3 ore), culegeri peste culegeri (daca pui mina pe un ghiozdan al unui copil de clasa a 5-a ai impresia ca inauntru are pietre de moara nicidecum carti, si ar mai fi multe, multe de insirat
    problema se pune ca la copii nu se gindeste nimeni, nimeni nu realizeaza ca au si ei nevoie de copilarie, de joaca (inca de la gradinita sint obligati sa invete litere, cifre, limbi straine ..., pe vremea mea, la gradinita ne puneau tot felul de filme, decupam tot felul de chestii, cintam, spuneam poezii, povesti... de drag ne duceam, pe cind acum...
    ar fi mult prea multe de spus in legatura cu scoala, si nu atit despre scoala in care invata cit mai ales despre programa invatamintului (dupa mine, mult prea stufoasa, mult prea incilcita si pina la urma nici nu stiu cit de mult de folosesc copiilor toate lucrurile pe care le invata, ca in ziua de azi, poti avea cita carte vrei, ori pleci in strainatate, ori ramii un amarit de subaltern al unui sef cu pretentii multe si cu remuneratii mici, ori ingrosi rindurile somerilor
    poate gresesc, dar asta este pararea mea

dusile@yahoo.com
    Guest
    Este jalnica scoala unde este copilul meu dar nu am ce face am schimbat prea multe .De fapt totul se reduce la bani si proasta calitate a cadrelor imbatranite si depasite la transformarea societatii .Am noroc ca copilul este dotat si ai ofer destule acasa si cat pot comunicam ai dau sfaturi si intelege la 10 ani.Dar voi fi mai multumita daca plec din tara unde a-mi sunt respectati copii si tratati cu respect .

dusile@yahoo.com
    Guest
    Este jalnica scoala unde este copilul meu dar nu am ce face am schimbat prea multe .De fapt totul se reduce la bani si proasta calitate a cadrelor imbatranite si depasite la transformarea societatii .Am noroc ca copilul este dotat si ai ofer destule acasa si cat pot comunicam ai dau sfaturi si intelege la 10 ani.Dar voi fi mai multumita daca plec din tara unde a-mi sunt respectati copii si tratati cu respect .

Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Cumnata mea impreuna cu sotul si copilul au plecat in Canada tocmai pt. a-i oferi copilului o sansa, erau increzatori ca e altceva. Este altceva dar in sens negativ. Conditia de emigrant cu acte in regula impune multe restrictii. Copilul invata intr-o scoala unde nu gasesti 2 copii din aceeasi tara iar nivelul de predare este mult inferior celui din Romania, ma refer la cantitatea de informatii primita, se vorbeste o engleza cu sute de accente (in cel mai bun caz, majoritatea vorbesc limba tarii lor)iar copilul si-a insusit aceasta limba plus multe alte neajunsuri. Se gandesc sa revina in Romania pt. a-si salva copilul de la tembelizare intr-o tara civilizata. Copilul meu inca nu merge la scoala de aceea nu-mi dau cu parerea insa va spun caz concret, poate ca sunt eu educata pe sistem comunist si vreua sa invete copilul prea mult!
    Si sunt obligati sa locuiasca in acel cartie pt. ca asa sunt regulile, peste un an vor putea sa se mute insa in "zonele bune" nu-si vor putea permite chiria deoarece au salarii mici. In Romania erau mult peste media de salarizare, acum regreta faptul ca au alunecat atat de mult la nivel social, a fost insa visul lor care s-a realizat! Aveti grija ce visati!

Floricica Nou Venita el_oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2006
    Postari in forum
    2
    Cunosc multi copii care, ajunsi in strainatate dau o impresie foarte buna. Profesorii raman impresionati de nivelul cunostintelor... In Romania se invata mult mai mult decat in afara, pacat ca nu stim sa stimulam invatamantul, ca nu ne sunt permise multe facilitati. In scoala fiului meu este un singur calculator la cinci clase. Nu e posibil asa ceva in ziua de azi, dar cui sa te plangi?...
    Copiii nostri sunt destepti, merita mult mai mult decat li se ofera. Poate daca i-am inscrie la scoli particulare, ar fi mai "castigati"... dar nivelul de trai nu permite multora acest lucru.

Floricica Nou Venita mademy's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2006
    Postari in forum
    3
    incercam sa imbunatatim cumva educatia copiilor nostri.E adevarat ca sist. educativ romanesc are multe lipsuri si de aceea ne-am strans un grup de ed. si inv. pt a incerca sa schimbam ceva. Va asteptam si pe voi pe forumul nostru:
    http://clubul-de-weekend.myforum.ro

Floricica Nou Venita anton madalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    6
    Buna ziua.Sunt nou venita in acest forum si vreau sa-i multumesc celui care a facut acest site ca asa mai poti schimba pareri,sfaturi si mai poti afla lucruri pe care nu le stiai sau nu aveai de unde sa le afli.Am 38 ani sunt din Bucuresti sunt casatorita si am un baietel de 9 ani,si vreau sa stau de vorba cu toate mamicile din forum.
    Multumesc

Floricica Nou Venita simo o's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2006
    Postari in forum
    2
    Buna ziua. Am 29 ani si am un baietel de 9 ani si as vrea si eu sa shimb cateve pareri. De exemplu nu vrea sa-si faca temele de vacanta de bunavoie, numai cu probleme.(deobicei invata bine, dar acuma nu mai stiu ce sa fac cu el. Astept sfaturile dumneavoastra.Am incercat si cu frumosul gen promisiuni, dar si cu pedepse( fara calculator, desene, etc)

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    "Scoala" in vacanta trebuie sa se transforme intr-o "ghidusie": "hai sa ne aducem aminte..." sau " eu gresesc,tu nu gresesti" sau "am sa-ti spun o poveste...ce personaj ti-a placut? de ce ?)sau " hai sa facem impreuna o compunere despre cum ne-am petrecut vacanta...tu spui ce iti amintesti,eu ce imi amintesc..." Sunt o multime de tertipuri pentru a-l pune pe copil la treaba.Oricum nu-i spuneti: "Nu ti-ai facut temele si deci vei fi pedepsit".Spuneti-i "hai sa incercam sa ne distram putin cu cartea"

Floricica Nou Venita carmens's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2006
    Postari in forum
    49
    am si eu un scolarel,Alex,in clasa 1,la o scoala curata si buna,cred eu,vom vedea pe parcurs!

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Tuturor mamicilor de scolarei le doresc rabdare si succese in noul an scolar

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari