Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cerasela67's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.10.2005
    Postari in forum
    38
    Fetitei mele (5 ani si jumatate) i-au cazut incisivii inferiori si unul superior, toti trei intr-o luna! Cei inferiori au inceput sa creasca deja! Are niste dinti perfecti, fara nici o problema. Am observat insa ca i s-au departat toti dintii (a crescut maxilarul) inca din vara iar in noiembrie se misca primul dinte, au urmat rapid alti doi. Primul dintisor de lapte i-a aparut la 4 luni. Sa fie aceasta cauza acestei "ploi" de dintisori? (la 9 luni avea toti dintisorii de lapte)

Floricica Nou Venita cami02's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2006
    Postari in forum
    5
    Fetita mea are 6 ani si 10 luni si nu i s-a schimbat nici un dinte,nici macar nu i se misca!Cred ca este adevarat ca daca i-au crescut mai repede ii vor cadea tot repede!Fetitei mele i-au dat primii dintisori pe la 9 luni...

Floricica Novice cristinag's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2006
    Postari in forum
    390
    Vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva... Fetitei mele de 5 ani si 6 luni deja i s-au schimbat 4 dintisori.Dar nu asta este problema ci faptul ca de 2 zile se plinge ca o doare maseaua ( una din dreapta jos, in spate).Sa-i iasa una cu intarziere?? Are simptome la fel ca la aparitia primilor dintisori( putina febra, durere, scaune mai moi, iar locul este cam inflamat)

cristina elena
    Guest
    Draga Cristinaq eu sunt tehnician(a) dentar si vreau sa-ti spun ca fetita ta are acum doar doua maselute(care sunt de fapt premolarii de mai tarziu), asa ca ce simte ea acum e de fapt adevarata masea. Ca sa ma intelegi mai bine si tu si toti parintii cu aceasta problema sa explic:Pana pe la 6 anisori copiii au pe un maxilar 2 incisivi centrali, 2 incisivi laterali, 2 canini si 4 molari(maselute). Incepand cu varsta de 6 ani parintii observa ca la copii le iese "a treia masea" care este de fapt prima din cele 3 masele ale adultilor. Cand schimba dintii de lapte maselutele devin premolarii nostri astfel ca schema este 2 incisivi centrali, 2 laterali, 2 canini, 4 premolari si 6 molari.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari