Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita gheorghiu nicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2007
    Postari in forum
    3
    Sunt o mamica ingrijorata ptr ca fetita mea de 2 luni si jumatate nu mai face kk singura de la o luna de zile. O ajut cu supozitor si cu termometru. Incepusem sa-i dau suc de morcov de la o lingurita la 5 pe zi dar nu a avut efect, apoi suc de para si de mar si era f agitata si am in cetat cu aceste sucuri. Mi-a spus si medicul pediatru ca nu trebuie sa-i dai copilului pana la 5 luni nimic in afara de lapte ptr ca sucurile sau ce ii dai pot declansa alergii. Eu alaptez fetita la san. Scaunul nu il are tare, doar ca nu fave singura.

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    daca se obisnuieste cu supozitor si termometru va fi greu sa se regleze iar.eu am rezolvat cu amestec de para si pruna dar nu cand era asa mica. cred ca marul il poti rade si sa-i dai si pulpa. mai ajuta si masajul circular in jurul ombilicului - cel putin la noi functioneaza.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    te rog din suflet nu mai chinui copilul cu tot felul de porcarii...(sucuri si nu mai stiu ce)....te rog sa-mi spui daca ai rabdare 5-6 zile pana face singura....bebe al meu are acum 7 luni si de pe la 1 luna face o data la 3,4 sau chiar 5 zile.....acum papa mancare de la 6 luni dar si-a pastrat obiceiul....copilasi hraniti la san fac kk cand vor ei...te rog incearca odata si nu o sa regreti......e normal la un ii copii sa faca mai rar...daca nu are crampe sau un discomfort.....las-o sa faca singura

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    gugu, eu zic ca asa cum se obisnuiesc de mici vor face si mai tarziu. eu dupa 2zile intru la idei. cum sa astept 5? Sanzi s-a obisnuit de mica sa faca in fiecare zi si Sorana ii calca pe urme; ambele alaptate la san. cineva imi povestea despre baietelul de 6ani pe care il motiveaza sa faca pt ca altfel nu face ...de lene; si-mi spunea ca asa a fost de cand era bebe. tu cum te simti daca nu te duci 5zile afara? trebuie sa-i ajutam prin alimentatie...e cea mai la indemana solutie si cea mai putin daunatoare. daca nu luam masuri cand sunt mici, mai tarziu pot sa apara urmari.
    zic eu ca marul regleaza digestia si, daca pediatrul e de acord, ar trebui sa-i poata da deja. stiu ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste diversificarea, asa ca fiecare face cum crede.

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    eu ma referam doar la bebeii alimentati exclusiv la san.....ca pot sa aiba scaun cand vor ei.......iar defecarea este un act reflex care n-are nici o treba cu obisnuinta...obisnuinta se creaza daca introduci tot felul de magarii in fundic, care irita rectul dupa care sa vezi probleme cu kk.......

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Ana mea a inceput sa se cam constipe de pe la doua luni. am asteptat sa treaca vremea, sa incepem diversificarea si degeaba. apoi i-am dat lass baby care e din plante. a mers cat a mers, dar dupa 4-5 zile nu i-am mai dat ca m-am gandit sa nu se obisnuiasca. supozitor nu i-am pus, nici cu termometrun nu am vrut sa incerc. se intampla, ca atunci cand ii luam temperatura, sa faca, si era o distractie generala, dar nu sunt de acord cu stimularea in felul asta. tot ce pot sa zic e ca am ajuns la concluzia ca nu era constipata. pur si simplu nu i se maturizase indeajuns sistemul digestiv. acum, la aproape 6 luni, face o data pe zi consistenta normala, si cateodata cu lacrimi in ochi:))

Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    felicitari Miha.......pacat ca nu gandeste toata lumea ca noi....sunt convinsa ca toti vrem binele copiilor dar din pacate sunt unii medici care recomanda orice produs dupa care are ceva de castigat......

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    da, am citit si eu ...
    ioana mea are 6 luni acum, si de cand am inceput cu papa solida (4-4.5 luni), a inceput sa isi regularizeze scaunul...face chiar 3-4 pe zi, in fctz de cat mananca!
    cabd era le 1-2 luni, am avut probleme cu iesitul afara, in sensul ca nu era constipata, ci intr-adevar, iesea rar, la 4-5 zile chiar...citind si eu pe forum, am intzeles ca trb sa ma sperii, ba chiar am trimis o intrebare la medici si m-am cam linistit putzin, asa ca daca nu iesea la 4-zile, ii puneam si eu supozitor...
    altadata, a avut momente cand s-a constipat si atunci i-am facut laptele cu ceai de mushetzel, si a mers..., iar de pe la 3.5-4 luni de cand am inceput cu sucurile, nu au mai fost probleme...probleme am acum la 5.5-6 luni, cand are diaree si nu greu am stapanit-o, ba chiar pot sa spun ca nu e rezolvata treaba, face scaune moi chiar daca laptele ii fac cu ceai de menta si manaca numai banana, orez si morcov fiert...

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    si eu am avut probleme dar o lasam ,chiar daca nu facea nici in a 5 zi ii punem supozitor ,la inceput nu o lasam mai mult de 3 zile dar daca am vazut ca nu se agita ,nu o doare burtica am zis ca este ok si acuma si-a reglat scaunul ca imi face de 2 ori pe zi ,asa ca nu intrati in panica si aveti rabdare cu bb ca totul se rezolva.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    nici eu nu cred ca trebuie fortati sa faca.si david se constipa cand era mai micut dar ii puneam supozitor doar cand il vedeam ca vrea sa faca si nu putea si bineinteles ca incepea sa planga.dar nu ii punaem supozitor daca ma gandeam eu ca nu a facut in ziua respectiva si ca ar trebui sa faca.fiecare are metabolismul lui,mai accelerat sau mai lent.

Floricica Novice anabutucutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    598
    sa vedetzi ce problema am eu, va rog sa va datzi cu parerea...de 3 sapt ioana, acum la 6.5 luni, are un fel de diaree...adica, in prima sapt a fost diaree diaree, i-am dat tratament si am tzinut regim in urmatoarea sapt, iar sapt urmatoare asteia, am tzinut doar regim..., asa ca dupa tratament s-au mai legat scaunele, iar acum face 2 scaune tari tari, unul moale moale, iar altul potrivit...asta in fctz de ce mananca, am zis eu, iar cel moale e de la lapte, cu toate ca ii dau lapte fara lactoza...na, ca sa vezi...nu stiu ce sa fac, maine merg iar la doctor...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari