Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela_brem's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.07.2007
    Postari in forum
    8
    Buna fetelor,

Azi am intrat si eu pe aici disperata cu o intrebare: baieteul meu de 2 luni si jumatate mananca toata ziua cate putin. N-am reusit sa-i fac un program, el adormind vesnic cand ii dau sanul sau biberonul. L-am tras de manutze, de picioruse, de nas, l-am chinuit numai sa nu adoarma si poate sa mai suga un 5-10 ml, dar...

S-a nascut de 3,750 iar la 2 luni fix avea 4,850. L-am si infometat, ca sa manance mai mult odata si sa-i fac program, dar n-am reusit nici asa. Dr de fam zice ca e bine, ca ia in greutate si ca e vioi, dar...am inteles ca la 4 luni ar trebui sa-si dubleze greutatea, ceea ce ar fi imposibil ptr el sa ia in 2 luni ramase cate mai mult de 1kg. Sa fie caldura? Sau sa ma duc la un pediatru??

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si eu zic sa il vada un pediatru.in carte scrie ca bb treb sa ia min700 gr pe luna si el a luat mai putin.sanatate multa.pupici si bine ati venit!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    atata vreme cat copilul e ok si e vioi nu ai motive sa te ingrijorezi
    ca nici noi nu mancam asa de mult vara
    pe de alta parte pt linistea ta vezi si ce iti spune medicul

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Daca doctorita de familie zice ca i bine, eu zic ca nu are rost sa iti faci griji...
    Oricum copiii nu cresc la fel...si ceea ce zice in carte este orientativ si general valabil

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    La 5 luni trebuie sa-si dubleze greutatea, eu asa stiu.
    Si parca la 1 an ar trebui sa o tripleze.
    Succes si sa ne mai tii la curent.

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    la mine Niko adormea mai mereu la biberon,desi era iarna,a luat bine in greutate,stateam si o jum de ora sa termine papa
    e bine sa mergi la doctor sa vezi ce zice

Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    probabil nu e mancacios de felu lui...pt.linistea consulta un pediatru!

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    si eu zic mai bine sa-l vada un pediatru.poate nu se satura cu laptele de la san,Marius a pus in prima luna 1600g fft mult.dar apoi din ce in ce mai putin,1kg si apoi 800,Eu stiu ca minimul care tb sa-l puna bb in primele 4 luni este 750g ,ca la 4 luni sa-si dubleze greutatea,iar la 1 an sa o tripleze.
    pupici

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Noa, eu insist ca la 5 luni trebuie sa isi dubleze greutatea.[invazie]

Floricica Nou Venita yoyo26's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2007
    Postari in forum
    67
    Eu zic sa nu-ti faci probleme atata timp cat este vioi si face nevoile cum trebuie si nu este palid(bolnav).Nici fetita mea nu a luat prea mult in greutate.Are 3 luni si jumatete si 5400 g si 65 de cm.Am nascut-o cu 3350 de g si cu 49 de cm.
    Sunt copii care o perioada cresc mai mult in lungime si tot ceea ce i-a din lapte depune pe oase si unde mai este nevoie ca sa se lungeasca.Dupa ce trece de perioada asta de lungire o sa inceapa sa ia in greutate.
    Poate sa fie si din cauza caldurii si de aceea nu papa.
    Dar ca sa nu iti faci prea multe griji mergi la un pediatru care o sa-ti spuna mai exact despre ce este vorba.
    Numai bine.

Floricica Nou Venita laurapaul's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.07.2007
    Postari in forum
    11
    si eu ma confruntam cu aceeasi problema,mihaela.Iannis s-a nascut cu 4,670kg,55cm iar acum la 1 luna si 3 sapt avem 6,000.Am iesit din maternitate cu 4,200.Pot sa spun ca am inceput cu alaptatul la cerere,iar cum el este plangacios si in plus mai si adormea la san,stateam aproape tot timpul cu el in brate.Practic masa nu se termina aproape niciodata,iar somnul si-l facea la san,pt ca daca incercam sa-l pun in patut,incepea scandalul.Pana au inceput colicile noaptea si ziua.Atunci doctorul ne-a recomandat sa luam pauze intre mese de cel putin 1h.Eu am citit ca laptele se digera in 2h si am inceput sa ii dau la 2h,desi imi mai plange intre mese,iar cand nu ma inteleg deloc cu el sau cand iesim afara,il mai pacalesc cu niste ceai.Acum pot sa spun ca mananca atunci cand il pun la san,masa nu depaseste mai mult de 1h,timp in care mai si ragaim,mai ne si schimbam,si parca a mai inceput sa si doarma ziua,lucru pe care nu il face dupa iesirea din maternitate si 3-4sapt dupa.In ultima saptamana,de exemplu a luat 330g,desi bebeii care s-au nascut mai maricei se zice ca iau mai greu in greutate.Avem 62cm,si nu parem deloc grasut

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari