Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita amanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2005
    Postari in forum
    1
    nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme legate de asemenea traditii. in general traditiile sunt pagane si au fost adoptate pe teren crestin. daca esti crestina, renunta sa te gandesti la simbolistica unor elemente care nu au cum sa influenteze pozitiv viata copilului tau, ba dimpotriva!! cu drag, ada

Floricica Nou Venita mihaelam's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2005
    Postari in forum
    23
    Eu stiu ca i se pune in fata copilului o tavita cu mai multe obiecte, de exemplu:chei de la masina, bani, bijuterii,pix,creion,carte,ruj etc.Fiecare are o semnificatie. Hai sa vedem ce stie fiecare ca semnifica. Mie mi s-a dat sa aleg cand eram mica si am ales bijuteriile,banii si un pix. Mi se pare interesant. Copii vostri ce au ales?

Floricica Nou Venita nemtoaica's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2005
    Postari in forum
    7
    Eu sunt de parere,ca este bine ca ai facut o problema din aceasta traditie-ruperea turtei-deoarece,suntem mai multe mamici sau viitoare nasici fara experienta care,dorim sa cunoastem cat mai multe lucruri.Fetitei mele peste 2luni i se rupe turta si eu inca nu sant la curent cu tot ceea ce trebuie.AS DORI MAI MULTE DETALII

iza
    iza este offline.
    Floricica Nou Venita iza's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2005
    Postari in forum
    31
    Este valabila si pt baieti aceasta traditie sau numai pt fetitze?eu am un baietel de 8 luni si nu cunosc obiceiurile...se spune ca nu-i bine sa-i tunzi parul pana la 1 an dar eu am tinut cont de igiena nu de traditie.are totusi vreo importanta acest obicei si repet:se face si la baietei?

sttel69@yahoo.com
    Guest
    Turta la fetite se taie pana implinesc varsta de un an.Pe tavita trebuie sa-i puneti un stilou,o carte,o papiota cu ata,o foarfeca,telefon mobil,o tigara,banii,aur,argint etc.Fetita trebuie sa ia trei obiecte de pe tava si se presupune ca ceea ce a luat ii va placea in viata.Nasii trebuie sa-i faca un mot in varful capului sa-i lege o fundita rosie si sa-i taie din mot dupa care va rupe turta deasupra capului si o va trece pe langa corpul fetitei pana la picioare.Din turta vor manca toti cei prezenti la eveniment,inclusiv fetita.LA MULTI ANI!SI SA FITI IUBITE.PA

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari