Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Alex a facut rubeola cu toate ca acum 3 luni a fost vaccinat.A mai patit cineva asa?Am avut 5 zile de cosmar cu el (febra care nu scadea cu nimic,lipsa poftei de mincare si plinsete cit n-a plins in toata viata lui)si dimineata cind s-a trezit era rosu tot,saracul,parca era fiert.Acum nu mai are febra dar de mincat nu maninca nici sa-l pici cu ceara.

Floricica Senior kryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2006
    Postari in forum
    4.617
    Of, Carmen, imi pare tare rau...va pupam si va uram multa, multa sanatate. In privinta vaccinurilor am mai auzit astfel de cazuri, cand nu si-a facut efectul vaccinul, dar mai multe nu stiu sa-ti spun pentru ca nu ne-am confruntat cu aceasta problema, poate iti vor scrie fetele mai multe , pupici inca o data si refacere grabnica. Multa sanatate!

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    si eu am mai auzit cazuri asemanatoare.
    vaccinul nu ofera protectie 100% impotriva bolii si daca totusi face,nu este o forma f grava cu complicatii.

Floricica Nou Venita carmen iordache's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2006
    Postari in forum
    264
    Rubeola de fapt era rujeola.Mai rau.dar o sa trecem si peste asta.Bine ca a facut cit sint inca acasa.

Floricica Nou Venita cathi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2006
    Postari in forum
    162
    Buna seara ,

a facut si piticul meu inainte sa il pot vaccina ,exact la un an.Tot asa febra mare dupa care au aparut si bubitele.Pofta de mancare ia revenit dupa vreo 2 saptamani.
    Sanatate multa.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Multa sanatate puiului tau Carmen!

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    imunitate 100% capeti doar dupa trecerea prin boala.....

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    Eu am trecut prin asa ceva, Niko a facut rubeola(pojarel ii mai spune)inainte de vaccin, pe la 9 luni parca, 3 zile a avut febra si nu vroia sa pape nimic, a baut doar ceai si apa, e bine si asa decat sa se deshidrateze, nu e bine sa-l fortezi cu mancare daca nu vrea, apoi dupa 3 zile i-a incetat febra si dimineata am observat bubite multe si rosii pe frunte, apoi in doua zile au aparut si pe spate si zona scutecului, nu e bine sa-i faci baita in timpul asta, eu i-am facut dupa 3 zile dupa ce i-au aparut bubitele, am riscat sa zic asa, iar a doua zi dimineata (dupa baitza de seara0 am vazut k ii disparuse tot, k si cum nu a avut nimic. Cat timp a avut bubitele a papat mai bine, laptic doar si ceai. Nu e bine sa-i dai antibiotic copilasului cat are boala..de fapt pana la 3 ani (zic unii doctori).
    Deci rubeola(pojarel) tine 3 zile, dupa febra, daca tine mai mult inseamna k e pojar, ceea ce e mult mai grav.

sanatate!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu i-am facut PRIORIX si nu am avut probleme deloc de la el
    acum am facut si prima doza de HAVRIX ( anti hepatita A) si la fel a reactionat fff bine
    doar un strop de febra si nu am dat nimik

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    eu nu imi vaccinez copilul suplimentar...dar am intrzeles de la medici care au participat la cog=ferintze de profil ca cele pe care le-ai cumparat tu ramo..sunt cele mai eficiente.....de fapt ce insemna eficientza in domeniul nostru?.....efectele negative ale vaccinului....nu sunt asa de drastice.....efectele unei vaccinari in masa se observa de abia dupa 10-15 ani...de abia cand copii mostri vor fi la puberate..vom putea vedea eficentza acestor vaccinuri pe care am dat o gramada de bani.....am inteles ca acum se pereta ROR-ul in clasa I..deoarece...din 1995 incoace (vedeti ..balantzul s-a realizat dupa 2005...adica dupa 10 ani de la inceperea campaniei de vaccinare impotriva ROR)au decedat f multi copii de meningita produsa de una din aceste boli......noi incercam sa facem tot posibilul sa ne ferim copilasii..dar......natura isi spune cuvantul......

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari