Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita me&&he's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    281
    Am RH negativ la sange si doua avorturi in trecut si mi-e frica ca nu voi putea duce viitoarea mea sarcina. Exista probabilitate mare sa nasti un copil cu mutilatii sau, de cele mai multe ori, sa pierzi sarcina, chiar in a 7-a, a 8-a luna.

Ce se intampla de fapt?

Dupa cum am inteles eu, de la unii medici, mai pe babeste asa:

In momentul in care o femeie, cu RH negativ la sange, ramane pentru prima oara insarcinata, indiferent daca fatul are RH negativ sau pozitiv la sange sarcina va decurge cat se poate de bine. Insa apar probleme la a doua sarcina, pentru ca daca primul fat a avut RH pozitiv, adica un RH diferit de al mamei, organismul isi are deja creata o imunitate a sa impotriva unui viitor fat cu RH pozitiv.

Cazul fericit al meu ar fi ca, la cele doua avorturi ale mele, amandoi copilasii sa fi avut RH-ul negativ, dar e un caz extrem de rar.

Am fost pana acum la 5 medici diferiti care mi-au zis 5 chestii diferite. Cineva imi spune ca toate se rezolva, altcineva ca n-am nici o sansa ... nu mai stiu ce sa cred.

Daca a trecut cineva prin aceeasi situatie rog sa-mi povesteasca cum a decurs totul, imi doresc enorm un copilas si as face orice ca sa pot sa-l am ...

cristina elena
    Guest
    In aceasta situatie a fost o prietena a mea, Dana si acum au o mandrete de Iulia de aproape 3 anisori.
    Nu te descuraja mergi mai departe. In ziua de azi, RH negativ al mamei nu mai e o problema.
    Nu stiu exact cum sa-ti explic dar stiu ca mama poate face "tratament" in timpul sarcinii sau imediat dupa nastere si totul e ok apoi cu bebicul din punct de vedere al RH-ului.

Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    281
    Da, am auzit si eu ca nu ar mai fi o problema in zilele noastre, dar am vorbit cu un medic care m-a descurajat, si mi-a zis ca toti, ceilalti medici, care vorbesc despre nu stiu ce metode, vorbesc aiurea si ca riscul oricum ramane major ... Adica orice tratamente nu mi s-ar administra exista o mare probabilitate sa am necazuri cu sarcina ...
    De altfel, ma sfatuiesc cu voi fetele pentru ca nu mai am incredre in medici, si daca as ramane insarcinata, credeti-ma, nu as sti la cine sa apelez ca sa nu ma nenoroceasca, ... am anticidente nu prea placute ...

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Buna! si eu am Rh-ul negativ si am 2 copii sanatosi tun, amandoi cu Rh-ul pozitiv. Acum exista tratament pe care il poti face daca intervin probleme. La mine mi-au facut de cateva ori analize de sange in timp ce eram insarcinata pt a verifica daca nu se dezvolta celule antiD, dar nu a fost cazul. dupa ce am nascut si au constatat ca bebe are Rh poz, mi-am dat o injectie Anti D pt a impiedica formarea de celule care sa lupte impotriva celulelor care se gasesc in sangele Rh poz. Ambele sarcini au fost fara probleme. In ziua de azi Rh-ul neg nu mai reprez un risc.

Floricica Avansata laurac's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    1.405
    Si eu am rh negativ, tati rh pozitiv si am si avorturi la activ. Toate lucrurile astea le stie medicul ginecolog. Trebuie periodic facuta dozare de anticorpi, astfel incat in caz de ceva sa poata fi administrata injectia cu imunoglobulina (parca asa se cheama). Analiza este de fapt un test de sange. Eu am facut in primul trimestru si acum, noua mea dr. mi-a spus sa fac lunar testarea. Cei de la institutul de hematologie spusesera initial sa mai merg in luna a VII-a, dar eu, evident o ascult pe dr. Nu mai e asa o tragedie daca exista incompatibilitate de rh. Daca un singur dr din cei cativa consultati de tine a spus ca e o problema, atunci problema poate e la el.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    si eu am o prietena cu rh neg si sotul are rh poz si au 2 fetite frumoase ,sanatoase..

nu te descuraja daca ai un dr bun,nu-ti fa probleme

Membru inregistrat la
    20.09.2007
    Postari in forum
    281
    Da, stiu ca asa se face, verificarile alea + injectie (in caz de nevoie) trebuiau sa mi se faca si mie dupa fiecare avort, dar n-a fost asa, am fost tratata cu nepasare si n-am stiut de chestiile astea.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Nici sa nu-ti foe frica. Este f important sa-ti gasesti un medic capabil, in care sa ai incredere. Mult succes!!!

Floricica Avansata micki's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2006
    Postari in forum
    1.951
    Eu am rh negativ,iar sotzul pozitiv!
    Nu am avut nici o problema pe timpul sarcinii,dar cand am nascut mi-au facut o injectzie pt ca fiica mea are rh pozitiv si exista riscul ca sangele meu si cel al fetitzei sa se fi amestecat in timpul nasterii.
    Se ia aceasta precautzie pt o eventuala viitoare sarcina.

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    MAma mea a re Rh negati, tatal are Rh pozitiv, si au avut impreuna 4 copii sanatosi si frumosi.
    Si asta in urma cu mai bine de 30 ani.
    Deci credinta si curaj, ca se poate.

Floricica Avansata lauraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    eu am rh negativ si sotul tot negativ,am avut 2 avorturi spontane si n-am facut nici o injectie nici un tratament iar acum sunt gravida in 29 sapt,fi optimista si totul va fi ok.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari