Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cata27's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    5
    Buna ziua!Sunt mamica unui baietel superb de 11 luni si am reluat activitatea.Problema mea este aceea ca bebele meu nu mai mananca cat sunt eu plecata.Ce as putea face?Imi este tare mila sa il intarc,mai ales ca am lapte

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Am auzit de la alte mamici aflate in situatia ta ca se mulg si pastreaza laptele pentru cand sunt plecate.Cred ca este o solutie buna,avand in vedere ca ai lapte suficient.Succes si sa-ti traiasca baietelul!

Floricica Nou Venita cata27's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.02.2007
    Postari in forum
    5
    Nu e vorba doar de lapte.El mananca aproape orice.Cred ca e o problema emotionala.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Dar , de ce te-ai intors la lucru?
    Din cauza ca iei mai multi bani?

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Te mai intreb inca ceva, cei mai presus copilul sau banii(daca te-ai intors la servici din aceasta cauza)?

Iti dai seama ca pierzi cele mai frumoase clipe din viata copilului, pe care nu le vei mai vedea vreodata?

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Nu cred ca ar trebui condamnate mamele care se intorc la servici. sigur ca sunt extrem de importante clipele petrecute cu bb, dar exista si cazuri in care serviciul este singura varianta. exista si mame singure, care nu se pot intretine cu 800 de lei.

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Bine Miha, tu zici ca nu se poate intretine o mama singura(unde la ora actuala sunt cam rare cazuri) cu 1 bb cu 800 lei(cu cine sta bb?-probabil cu bunicii).Dar te intreb , cum se descurca o fam cu 2 copii si au un salariu ambii parinti intre 800-900 lei cu sau fara bonuri de masa?
    Nu condamn mamicile care se intorc la lucru, dar le intreb si eu...

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Sunt de acord cu tine, exista multe familii care se descurca greu chiar cu mai putini bani decat in exemplul tau, si chiar nu pot sa imi dau seama cum fac, dar ma gandesc ca atunci cand stii ca ai putea sa-i oferi mai mult copilului tau decat un trai la limita, faci si concesii. si sa stii ca mame singure sunt o gramada. Eu am trei prietene care isi cresc singure copiii. Doua lucreaza si una sta cu parintii (la 30 si ceva de ani!!) ca sa se poata intretine. sa stii ca nu e usor, mai ales daca treci brusc de la doua salarii si un trai bun, la un singur venit si un trai la limita.

Floricica Nou Venita oanatibi's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2006
    Postari in forum
    21
    ok. copilul e mai important decat banii dar......
    daca toate lucrurile ar fi in viata albe sau negre ar fi bine
    dar el creste si are nevoie de bani, de un sfat realist,de o parere avizata. intoarcerea la serviciu presupune nu doar bani ci si intoarcerea la viata sociala. sa intalnesti persoane noi altele decat vecina, mama, soacra sau alti membrii ai familiei sau prieteni apropiati. inseamna imbogatirea ta ca persoana. Un parinte poate da copilului sau radacini adanci si aripi sa zboare. clipe frumoase in viata copilului mai sunt si de astea te poti bucura si dupa ora 17.00.

Floricica Nou Venita oanatibi's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2006
    Postari in forum
    21
    nu cred ca cineva s-ar intoarce la serviciu pentru alt motiv decat banii sau siguranta locului de munca.
    oricum tot pentru copil o facem

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Da, Oana in cazul TAU clar ca sunt banii!Pt. ca te-ai obisnuit sa ai.Si nu sunt atatea mame care au un salar baban.
    Dar , daca ar fii ca acum 18 ani , nu stiu zau daca te-ai mai intoarce la servici.Si in cazul acela , te asigur eu ca ti-ai dorii sa stai acasa macar pana ti-ai pune copilul pe picioare.
    Zici de siguranta serviciului?Il regasesti tot acolo,de unde ai plecat.Dar, probabil ca la tine este cariera si banii mai presus.Este alegerea ta.Ca si la alte mamicute . Nu va condamn , dar va intreb "credeti ca mai vedeti clipele frumoase ale copilului vreodata?"

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari