Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita robybebe's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    14
    Buna,am o fetita de 9luni diagnosticata cu retard psihomotor.Daca mai sunt mamici in situatia mea mi-ar plce sa stam de vorba ,sa mai schimbam pareri......

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In ce consta retardul? Exista o indicatie de recuparare din partea medicului pentru fetita ta?

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    14
    In a doua zi de nastere a facut convulsii si atunci ,spun medicii,ca masa musculara ar fi fost intr-un fel scurtcircuitata in special la membre.Ea misca mainile si picioare le ridica deci daca o vezi nu ti s-ar parea nimic in neregula.Problema e ca are 9 luni si nu isi tine capul.Noi am inceput gimnastica de recuperare in urma cu 3 luni si rezultatele pozitive se vad,se intoarce de pe o parte pe alta si a inceput sa ridice capul si sa-l tina putin.Medicii mi-au dat sperante,ei spun ca cu cativa ani de gimnastica ,7-8 ani,isi va reveni complet iar din punct de vedere mintal pana acum nu este nici o problema.

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    14
    In octombrie plecam la Baile 1 Mai la Oradea sa centrul de recuperare de acolo,am auzit ca este foarte bun si se face gimnastica in apa ceea ce pt ea e foarte importanta.Ce parere ai despre centrul de acolo?

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Gimnastica in apa este f. buna.Iti spun si de ce.Muschii cedeaza , nu mai sunt spastici, si se poate lucra mult mai usor!

Iti dau un sfat, care sper sa-ti fie binevenit.Nu te multumi numai cu gimnastica facuta de asistente(i) sau prof. de specialitate.Invata corect pasii, cum trebuie sa-ti tii copilul, si procedeaza identic acasa cel putin de 2 ori/zi.Cronometreaza-ti timpul.Recuperarea va fii mai rapida.

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    14
    da e foarte bun sfatuil tau si am sa incerc sa-l urmez noi facem o data pe zi gimnastica.Stiti unde se face gimnastica in apa in Bucuresti?

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Este insuficient o data/zi.
    Nu stiu unde se face gimnastica in apa.

Floricica Nou Venita mikeeva's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2007
    Postari in forum
    7
    am si eu un baietel 1,5 luni si are hidrocefalie interna.nici el nu tine capulsi noi mergem la gimnastica si tare buni e .ai grija cu doctori ca spun adevarul intodeauna.

Floricica Nou Venita mikeeva's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2007
    Postari in forum
    7
    am si eu un baietel 1,5 luni si are hidrocefalie interna.nici el nu tine capulsi noi mergem la gimnastica si tare buni e .ai grija cu doctori ca nu
    spun adevarul intodeauna.

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Fetelor, de ce nu scrieti la subiectul:mamici cu copii cu handicap.."-eu am considerata si consider ca poate mai AU curaj si alte mamici in astfel de situatii.Doar stiti bine cand este o problema motrica este si ceva neurologica.
    Nu va suparati/ mine, dar dupa cate am obs, sunt f. multe subiecte care este f greu de urm.
    Va sarut / toate si / copilasi si va doresc din tot sufletul sanatate si sa faca Dumnzeu o minune pt copiii vostrii!

Floricica Nou Venita marianas's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.08.2007
    Postari in forum
    27
    Baietelul meu are 3 ani si 5 luni. Este diagnosticat cu paralizie cerebrala, retard psiho-motor si sindrom de imunodeficienta. Am citit mesajele voastre si mi-am dat seama ca noi suntem mult in urma. Imi pare rau sa o spun, dar la Braila nu exista un centru de recuperare. Exista un singur cabinet particular, unde copiii intra si ies ca pe banda rulanta, iar profesoara abia are timp sa lucreze toate exercitiile. Stefan a recuperat singur, prin propria lui vointa si prin exercitiile lucrate cu noi acasa (dar nu zilnic). Tocmai pentru a-l tine departe de lumea medicala, de care e f. speriat, am preferat statul acasa. Mergem din 3 in 3 luni la Bucuresti si atat. E bine ca puteti merge zilnic cu puiutii vostri sa faceti kineto. Ati avut probleme de adaptare? Le-a fost teama? Din pacate eu nu pot comunica cu Stefan. A fost atat de mult spitalizat, ca tot ce are culoare alba sau spatiile mici, reprezinta un fel de "bau-bau" pentru el. Nu stiu ce sa fac! Sunt perfect constienta ca trebuie sa faca mai multa recuperare, dar nu am gasit omul potrivit. Mai exista si un alt motiv. Faptul ca, avand deficit imunitar se imbolnaveste des si ... ajungem iar la spital. Ce credeti ca e de facut? Mai e cineva intr-o situatie asemanatoare?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari