Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maroon's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2006
    Postari in forum
    1
    dragi viitoare mamici

ma simt datoare sa va spun povestea mea.

am fost chemata de catre doctorita mea la spital pt.internare in vederea unei cezariene.Dupa ce am facut un tratament pt.fertilitate si am colaborat cu ea cam 5 ani, am avut suspriza sa ma lase balta in spital,sa-mi spuna ca nu ma mai opereaza ea ca pleaca din tara si ca ma lasa altei doctorite sa-mi faca cezariana.

Aceasta veste mi s-a dat cind eu asteptam sa vina la mine d-na doctor sa discutam despre operatie, dar am asteptat in zadar la sala de nasteri ca nu a aparut, iar dupa ce a fost cautata de catre asist.sefa de la sala de nasteri a spus sa ma duca intr-un salon, iar pana nu am sunat-o eu pe mobil nu a dat nici un semn, iar cand mi-a raspuns mi-a dat si vestea soc de mai devreme.Am ajuns la spital nemancata si pregatita de cezariana si iata-ma acasa cu bilet de voie si asteptand cezariana care se va intamola maine, dar nu cu doctorita mea ci cu o doctorita de care nu am auzit niciodata.

spitalul in care se intampla aceste lucruri este sp.panait sarbu(giulesti) iar d-na doctor este Bucur Cezara.

Din pct.meu de vedere,aceasta este o incalcare a drepturilor omului si al femeii in special, care la noi nu functioneaza deloc.

O consider lipsa de profesionalism si lipsa de comunicare.

Ii pastrez in continuare un respect deosebit, pentru ca datorita ei am ramas insarcinata, dar in ceea ce priveste asistenta de sarcina si relatia doctor-pacient lasa de dorit.Nu inteleg nici acum de ce s-a purtat asa,probabil pentru ca are f.multe paciente si nu mai face fata, sau pur si simplu nu si-a dat seama.

Noi ca si pacienti ne dorim mai mult de la niste oameni pe care ii platim din banii nostri.

Nu stiu daca se va rezolva ceva, dar simteam nevoia sa ma descarc si sa aflu si alte pareri.Ma simt inselata si nu pot sa fac nimic decat s-o iau asa cum a picat.Oricum toata lumea l-a sunat pe sotul meu sa-l intrebe cate kg. are copilul, iar el le-a spus povestea si toti au ramas cu gura cascata.

sper sa fie bin

Floricica Nou Venita eliviade's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2005
    Postari in forum
    14
    Buna maroon, am ramas impresionata de povestea ta si eu care aveam impresia ca situatia a inceput sa se schimbe si in Romania. Eu zic sa nu o condamni, trebuie sa fi avut un motiv si daca nu a avut, atunci va avea de pierdut.

Este regretabil ca se intampla asta, dar cum sa reactionam, ca daca ne plangem, ne plangem tot sistemului, pe care il sustinem din banii nostri. Etic ar fi fost sa fii anuntata din vreme chiar de doctora ta, sa ti se explice motivele pentru care se intampla aceasta, sa ti se vorbeasca despre persoana care te va asista la nastere si chiar sa ti se prezinte aceasta persoana.

Cred ca cel mai bine ar fi acum sa te concentrezi asupra evenimentului care urmeaza, si anume nasterea micutului tau si sa ramai increzatoare, daca a mers bine si ai reusit sa ramai insarcinata nu se poate sa nu fie bine si maine, fie si cu un alt medic. Nu te mai gandi acum la aceasta, trebuie sa te fi lasat pe maini bune. iti tin pumnii maine sa dea Domnul sa ai un bebel frumos si sanatos, nastere usoara si ai incredere in tine si in cei din jurul tau. te pup!

Floricica Nou Venita tzuna's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2006
    Postari in forum
    4
    Imi pare foarte rau pentru ce ti s-a intamplat. Dar lasa ca maine sau poimaine cand iti vei vedea copilul vei uita de toate intamplarile astea.
    Stiu ca nu e normal sa se intample asa si ca in nici o tara din Europa medicul nu se poarta asa impersonal cu pacientul dar nu avem ce face. Astia sunt medicii nostri si vrem nu vrem cu ei "defilam".
    Maine ma voi gandi la tine si la bebelusul tau.
    Aveti grija de voi si mergeti pregatiti la spital. Si inca ceva , sa nu-i lasi sa se poarte urat cu tine ca nu e vina ta ca medicul te-a lasat balta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari