Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita klumea_blondy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2005
    Postari in forum
    4
    eu cred ca cel ce trebuie sa faca ceva in aceasta privinta e chiar sotul tau.
    el ar trebui sa incerce sa il apropie pe baietel sa inceapa sa aiba o relatie

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Pe site am citit un articol interesant despre relatia copil tata-vitreg si cred ca ti-ar fi de ajutor. Linkul este: "http://www.copilul.ro/home.php?sid=f8e8a21b66b83f1978ff67ab7fdc28db&s=50_1&id=3&articol=866" . tu trebuie sa incurajezi o relatie buna, insa nu trebuie sa o impui. Copilul tau trebuie mai intai sa-l cunoasca pe noul tata, sa capete incredere in acesta. Tot ceea ce poti tu sa faci e sa gasesti modalitati prin care sa-i aduci impreuna, sa le propui anumite activitati, iar dupa aceea totul depinde de noul tata. Trebuie sa ai multa rabdare, copilului ii va fi foarte greu sa se acomodeze cu noua familie. Mult succes! Si nu uita sa ne spui daca sfaturile nostre ti-au fost de folos!

Floricica Nou Venita pongoponce's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2005
    Postari in forum
    2
    Problema este ca ai nostri copii , mai ales cind se apropie de pubertate , nu se intele nici cu parintii lor naturali . Trebuie sa fim tot timpul atenti la tot ce se intimpla in jurul lor , sa le suportam toanele si fitele , desi poate am avea dreptul si noi la toanele noastre . Copiii simt atunci cind sunt iubiti , dar le place si sa fie giugiuliti . Si de obicei barbatii nu prea sunt buni la impartasitul sentimentelor . Ce poti sa faci? Sa incerci sa atenuezi conflictele actuale , ci timpul se vor aplana de la sine

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    E adevarat ca trebuie sa fie foarte greu pentru copil sa aiba un nou tata...Poate aici trebuie punctat ceva... eu nu cred ca trebuie inlocuit tatal luiu natural, sub nici o forma. E firesc (si clar copilul simte nevoia asta) sa ramana relatia de tata-fiu (chiar daca nu erau in cele mai bune relatii, sau chiar daca tu crezi ca nu-i e potrivit pentru educatia lui contactul cu tatal, etc) cat mai naturala cu putinda in situatia de fata. "Noul tata" nu trebuie sa intre in viata copilului ca un inlocuitor, ci ca un prieten...in care copilul va capata incredere si se va apropia afectiv pana la un anumit puct...eu cred ca e foarte important sa se respecte foarte bine "punctul" stabilit de el si sa nu se simta nic o clipa vre-un pic fortat... de aici lucrurile - cred eu - vor decurge normal. :) Dar nu uita... e un copil mic si speriat...care nu mai e la el acasa... in universul lui!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari