Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita rebelicsa's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    o prietena a patit-o. spuneti-mi, va rog, daca ati mai auzit de asa ceva!

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    Mamici de fetite, ati optat pentru gaurirea urechiuselor in vederea impodobirii cu cercei de la iesirea din maternitate?
    Am o prietena care a facut asta si se pare ca a fost tare ghinionista. Fetita a scuipat sange aseara si s-au speriat ingrozitor, va dati seama, mers la spital, stat pana la 5 dimineata, copil monitorizat, injectie cu vitamina K.
    Se pare ca pana cand nu cade buricul, e bine ca organismul ei micut si in curs de adaptare la mediul extrauterin e preferabil sa nu aiba o alta rana deschisa (cum ar fi cea provocata de gaurirea urechiuselor). Medicii i-au spus ca se intampla o data la 50 de cazuri. Ati mai auzit ? Sincer, eu m-am speriat inrgozitor.... si ei, parintii unei fetite de nici o saptamana, erau terminati va dati seama....

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    nu am mai auzit asa ceva
    si nu mi se pare ca intepaturile din urechi pot fi numite rani deschise
    sincerin caz ca de la asta chiar s-a intamplat parerea mea e ca o sa aiba probleme in continuare cu bebe
    daca de la 2 inepaturi a facut asa rau cum o sa faca daca se zgarie sau se taie mai tarziu
    si de ce nu a facut de la vaccinurile din maternitate
    ca pana la urma intepaturi sunt si alea si ccele din urechi
    multa sanatate la pitica si sper sa fie bine

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    Eu sunt total impotriva impodobirii bebeluselor cu cercei.Dar mi-e destul de greu sa accept ca 2 intepaturi pot provoca atata spaima...

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    nu stiu ce sa mai cred. mi-e si mie destul de greu sa accept ca de acolo ar fi putut veni asa o problema de grava. pentru dumnezeu, nu inteleg ce legatura ar putea fi... dar pana cand nu aud de la un doctor treaba asta tot nu cred.

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Nu cred ca problema a aparut de la gaurile din urechiuse. Poate mai degraba este reactie la cele 2 vaccinuri care se fac in maternitate (unul la nastere si unul la 3 zile) sau a luat un microb din maternitate.

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    si mie mi-e greu sa cred, dar pana la urma asta a fost explicatia data de catre medici!!! nu stiu... nu mai stiu nimic...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    e greu de crezut fetelor dar sa stiti ca asta se poate intampla. aici nu le face nimeni gauri daca nu au implinit 3 luni si au facut toate vaccinurile pana la 3 luni. tre sa mergi la bijuterie cu lista cu vaccinuri. se intampla f rar dar sunt cazuri cand copiii sufera diferite socuri de la astfel de lucruri minore
    subiectul asta a fost deschis gresit aici si cred ca ar trebui mutat la copii 0-1

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Eu zic...sa incerce si un alt spital. Am intrebat-o si eu pe prietena mea, care este moasa si care are 40 de ani de maternitate si mi-a zis ca nu a auzit asa ceva pana acum.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    e foarte rar de intalnit dar se intmpla. se poate insa sa fie si alta problema cu copilasul. de obicei se zice ca fac reactie alergica la metale.dar trebuie facut un control sa stie sigur de ce scuipa sange.

Membru inregistrat la
    16.08.2007
    Postari in forum
    201
    fetita a fost monitorizata aproape o noapte intreaga si i s-a spus ca e in regula acum... sper sa fie bine, mi-e frica si sa-i sun pe parintii ei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari