Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita elenuta2002's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2007
    Postari in forum
    2
    Anul trecut, in urma unei interventii chirurgicale mi am ramas cu jumatate din ovarul stang si la ultima ecografie mi s-a spus ca se pare ca ovarul stang nu ar mai functiona deloc. Eu vreu unu bebe si oare as putea sti cand ovulatia este prin ovarul drept (se pare ca numai dreptul mai functioneaza).Va multumesc

Floricica Nou Venita irinach's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2007
    Postari in forum
    6
    Elenuta2002, prin ecografie endovaginala doctorul poate vedea care ovar are folicul in luna respectiva si cind ovulezi. Se face monitorizarea ovulatiei cam din ziua a 9-a a ciclului, in general o zi da si una nu. Depinde de doctor.
    Tu trebuie sa-ti gasesti un doctor care sa-ti faca monitorizare a ovulatie.
    Sper ca te-am lamurit citusi de putin.

Floricica Nou Venita elenuta2002's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.09.2007
    Postari in forum
    2
    Da, speram ca s-ar putea verifica mai usor, fara a merge foarte des la medic. Dar daca este nevoie o sa fac si lucrul asta. Iti multumesc pentru raspuns.

Floricica Nou Venita cuibus's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    12
    sint de aceasi parere cu irinah si te sfatuiesc sa te gindesti sa incerci prin inseminare sau FIV la problemele pe care le ai

Floricica Avansata gggeorgiana's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2007
    Postari in forum
    2.414
    Buna.Eu in urma unei interventii chirurgicale am ramas cu un singur ovar,care se pare ca nu ovuleaza,adica face ovul dar il face in ovar si nu are cum sa se dezlipeasca pentru a ajunge in uter.Eu mergeam din 2 in 2 saptamani pentru a-mi monitoriza ovarul si ovulatia.Adica ma chema in a 13 zi si dupa in a 24 zi pentru a vedea daca am avut ovulatie.Din pacate,la mine singura solutie pe care nu am incercato este un vitro.Si m-am hotarat sa il fac cam in 5 luni de acum.Incearca sa iti monitorizezi ovulatia si poate tu vei avea succes.Si nu te stresa.Eu am renuntat momentan la tot...la doctori si stres.Stiu cazuri fericite care au ramas si cu unul singur si cu alte probleme.Incarca sa nu te stresezi.Cred eu ca e cea mai buna solutie.Si sa ai mult noroc...si nu uita sa ne dai de veste

Floricica Nou Venita nini2007's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.10.2007
    Postari in forum
    3
    buna fetelor, sunt nicoleta, eu nu am ciclu fara sa i-au anticonceptive, nu am practic ovulatie si imi doresc enorm un copil, pe 10merg la reproducere asistata, sper sa-mi gaseasca si mie o solutie, mult succes la toate

Floricica Novice avdoral's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.10.2007
    Postari in forum
    464
    nini de ce nu ai ciclu fara ac.?ce diagnostic ai?

Floricica Debutanta anica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2007
    Postari in forum
    675
    in 2003 , urma unei operatii chirurgicale, am fost operata la ovarul drept, iar medicul chirurg mi-a spus ca a taiat din el, dar a ramas suficient cat sa functioneze hormonal; dupa operatie am mers la ginecolog si am fost diagnosticata cu BIP (boala inflamatorie pelvia), probabil cauza pentru care de fapt am fost operata.
    de atunci am facut tratamente periodice cu antibiotice, fara insa sa scap de aceasta BIP.
    Ne-am casatorit si ne dorim un copil, dar nu se intampla
    Este cineva care s-a tratat de BIP si a ramas insarcinata?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari