Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cesa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2005
    Postari in forum
    115
    Voi pregatiti mancaruri pe baza de soia, cumparata din comert, exista dezavantaje?

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    pentru ca nu consumam carne, adeesea apelam la preparatele din soia, pentru sugari recomand laptele de soia, care se face din seminte de soia prajite, iei 150 gr de semnte peste care torni 1 litru de apa, se tine 36 de ore la extras, dupa care se decanteaza lichidul limpede si se filtreaza, se consuma in aceeasi zi, din acest lapte se face branza tofu, pe care o gasim in comert.din laptele de soia se pot prepara o groaza de mancaruri, cum ar fi spre exemplu branza , mici, chiftele, budinca, inghetata, pate, iaurt, kefir, diverse creme, ciocolata, supa, friptura, salam, sarmale, maionez, prajituri, pine, drob, piftie, etc, daca vreti o sa revin cu cateva retete.

Floricica Nou Venita monikutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2005
    Postari in forum
    1
    da, roudolphina poti sa ne dai cateva retete, o sa contribui si eu cu o reteta, care este nemaipomenita, eu fac tocanita de soia, iata cum se prepara: aveti nevoie de 1 cana de ceapa taiata marunt, 1 cana ardei verde taiat marunt, 4 catei de usturoi razuit, 2 linguri de ulei, 4 cani soia boabe fiarta, 1 cana lichid in care a fiert soia, 1 lingurita cimbru, 1 lingurita miere daca vreti, 2 cani suc de rosii, juma de cana bulion, 2 lingurite patrunjel verde, foi de dafin si sare dupa gust. Se calesc in putina apa si cele doua linguri de ulei: ceapa, ardeiul si usturoiul. Se adauga restul ingredientelor si se fierb la foc incet pentru 20-25 minute, pana cand lichidul scade. Asta-i tot! Pofta buna!

Floricica Nou Venita puiutz's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2005
    Postari in forum
    106
    Da, noi mancam produse din soia, dar suntem atenti sa scrie pe pachet (pe punga) ca soia nu este modificata genetic. Totusi, incercam sa inlocuim, pe cat posibil, soia cu ciuperci.

Floricica Nou Venita cryda67's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2006
    Postari in forum
    16
    Nu am incercat sa dau copilului soia, desi in casa o consumam frecvent.Baietelul are 10 luni dar nu mi-a dat prin cap sa ii dau soia in loc de carne.Stiu ca are mult mai multe proteine decat carnea.Sub ce forma as putea sa ii dau soia?

Floricica Nou Venita gabi-ela_76's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.10.2005
    Postari in forum
    43
    baiatului meu de 1 an jumate ii place f. mult pateul de soia pe paine. l-a descoperit de vreo luna de zile, de cand postesc eu si cerea si el.

ro
    ro este offline.
    Floricica Nou Venita ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    99
    am auzit ca soia e nerecomandata pana la 3 ani.e adevarat?voi ce stiti?

Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    Mai fetelor, ati bagat vreodata nasul intr-o punga de soia? Eu, DA, si de atunci nu mai maninc! Miroase exact ca sapunul de casa! Inainte faceam si eu chiftele, musaca, etc...dar acum, nu...Ca nu mai pot...ma izbeste mirosul ala, numai cind ma gindesc...Daca gasiti una fara astfel de miros, da-ti -mi si mie firma care o produce...ca sa cumpar iar. Va rog!

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    in post noi folosim multa soia, branza vegetala, pateu vegetal de la Mandy, cremwusti. Inainte faceam si chiftele din soia.

Floricica Novice gargarusca's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2006
    Postari in forum
    433
    multumesc, o sa incerc...Totusi, pateul vegetal simplu,Mandy, e super condimentat...Dar cel cu ciuperci, merge...

Floricica Avansata lumia.'s Avatar
    Membru inregistrat la
    16.09.2006
    Postari in forum
    1.458
    mie imi plac ft mult preparatele din soia folosesc de la Darlig si sunt ft bune; gatesc chiftelute,sosuri,snitele,sunt ft gustoase

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari