Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    la un moment dat nu prea mai ai solutii, caci in momentul in care nu mai este safe nicaieri mamicile de regula gasesc miraculoasa solutie a premergatorului, chiar daca medicul recomanda sa uitam de premergator. eu cel putin nu stiu cum sa o mai las pe micuta mea. si am adoptat oarecum aceasta solutie cu care nu prea sunt de acord totusi.

Floricica Nou Venita copiluvesel's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2005
    Postari in forum
    3
    katte, bun subiect de abordat, si eu as vrea sa stiu mai multe despre pericolul premergatorului, e un articol aici pe site despre premergatoare http://www.copilul.ro/a_7_807_Pericolul_premergatoarelor.html, eu in principiu nu sunt de acord, dar as vrea sa stiu care sunt si parerile voastre. A avut cineva parte de accidente?

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Daca desfiintati toate pragurile din casa si aveti grija sa nu ramana nimic aruncat pe podea, nu exista nici un pericol. Sunt de acord cu folosirea premergatoarelor (celor mai multi dintre copii le place f. mult sa se plimbe cu ele)dar cu anumite precautii: varsta la care pui copilul in premergator sa fie peste 8 luni; in primele zile nu trebuie lasat mai mult de 15 minute, desi premergatorul are un scaunel pe care copiii se pot odihni.

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2005
    Postari in forum
    39
    Fetita mea are 7 luni si de pe la 6 luni am lasat-o sa stea cate 5-10 minute in premergator cu covoras dedesubt - adica, sa foloseasca numai scaunelul premergatorului fara posibilitatea de deplasare. Acum poate sa stea mai mult ca timp si nu mai oboseste. I-am lasat premergatorul pe balansoar si a descoperit repede si cu placere ca se poate da uta. Dar, acum cateva zile a inceput sa se agite atat de tare incat de multe ori regurcita. Asa ca, i-am dat jos covorasul. Se deplaseaza putin, cu spatele in diagonala. Primul lucru pe care l-a facut dupa ce s-a miscat putin, a fost sa se agate de fata de masa. Nu a fost nici un pericol, pentru ca in nici un caz nu am lasat-o singurica. Asa ca, atentie la fata de masa si la ce este pe ea.
    Desi am sustinut sus si tare ca nu imi voi pune copilul deloc in premergator, fiind singura acasa, macar treburile zilnice de rutina trebuie sa le fac, si atunci.... daca n-am avut alta solutie... am recurs si la asta, insa, cum zice si oana... preferabil este dupa 8 luni, iar dupa sfatul medicului deloc. eu am fost la gr alexandrescu in urma cu 2 luni, trimisa de medicul de familiei la o radiografie de sold pentru fetita (Iulia). Doctorul ne-a spus ca suntem ok si ca nu avem nici o problema, si urmatoarea mea intrebare a fost despre premergator. Dr ne-a raspuns scurt - sa uitam de el, sa ne facem ca nu stim de asa ceva, si daca avem sa-l facem cadou sau sa-l aruncam la gunoi. Mai ales in cazul fetitelor, ca sa aiba picioare drepte, etc. Apoi a mai spus sa nu fortam copilul in nici un fel sa se ridice sau alte lucruri din astea ci sa il lasam pana cand reuseste el singur acest lucru. De altfel si in cartea Mama si copilul a lui Capraru (Emil si Herta) scrie asta. Si aici sunt pareri controversate, vis a vis de aceasta carte. Desi pe net vad ca sunt citate intregi din aceasta carte, unii considera ca nu mai este de actualitate. Eu am citit cartea asta de 10 ori cel putin din scoarta in scoarta si mai toate lucrurile expuse acolo am avut ocazia sa le observ la Iulia.

va urez o zi super super

Floricica Nou Venita 73daria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2005
    Postari in forum
    13
    si eu am cumparat premergator bblului de la 8 luni, numai ca dct.mi-a interzis categoric sa-l folosesc(bblul s-a nascut cu talg valg)acum nu mai are nimic, dar am schimbat 5 dct.de atunci.lasam copilul 5-10 min.pe zi sa se obisnuiasca cat de cat in picioruse,pt.ca este grasunel si oricum o s-o ia mai greu de unul singur, acum nici nu mai vrea sa auda de el, cand il mai pun in premerg., se agita si sare in sus ca un iepuras, asa ca renunt, acum astept cu sufletul la gura ziua cand o sa mearga singurel in picioruse

Floricica Nou Venita gabi_gabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.12.2005
    Postari in forum
    4
    si eusunt de aceeasi parere cat mai putin cu premergatorul
    Pentru cineilare sa-l foloseasca doar ca masura de siguranta pentru cateva minute
    Mai mult stiu ca, copii care stau mult in premergator autendinta sa mearga pe varfuri pana la 3-4 ani lucru care este vizibil
    Astfel de copii sunt foarte usor de distins iti atrag atentia fara sa vrei

Floricica Nou Venita ramona onisa's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2006
    Postari in forum
    10
    Daria are 7 luni si de cateva zile se "bucura" de premergator! Copilul trebuie supravegheat in permanenta pentru a nu se intampla accidente!
    Sunt multe pareri legate de folosirea premergatorul! Fiecare decide ce este mai bun pentru copilul lui! Nepotica mea a folosit premergatorul destul de mult si nu a mers nici o clipa pe varfuri!

Floricica Nou Venita roxyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.02.2006
    Postari in forum
    9
    pe copilasul meu l-am pus in premergator dar nu vrea sa mearga, se joaca cu jucarii, iar daca le iau plange. Oare va reusi sa mearga cu el?

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Depinde cat are copilasul tau, daca isi tine bine capul, spatele, atunci se va obisnui cu el si se va prinde la ce foloseste... incearca sa nu-i mai pui jucariile cand il pui in premergator, sau lasa-l cu ele acolo sa se plictiseasca si sa-si doreasca altceva... se recomanda folosirea premergatorului de la 9-10 luni (depinde de copil). Eu nu sunt foarte "pro" premergatorului, dar il ajuta pe bebe foarte mult, si fizic, si psihic, pt. ca el decide unde se deplaseaza, si gandindu-ma la alternativa de a o lasa singura in patut/ in fund, din moment ce ea vrea sa se deplaseze, mi se pare o crima sa o fac astfel... Nu deformeaza mersul, si chiar daca nu intareste toti muschii care participa la deplasarea bipeda, tot ii fortifica, decat nimic, mai bine asa... Gagica mea merge sustinuta de subtiori, se ridica singura, vrea sa se catere, nu i-a modificat nimic din evolutia naturala, ba chiar a incurajat-o sa faca unele chestii pe care altfel nu le-ar fi facut.

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Si nu merge pe varfuri...

Floricica Nou Venita ankpaduraru's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2006
    Postari in forum
    9
    baiatul meu cel mare a mers in premergator de la aproape 6 luni si este perfect normal.nu a mers niciodata pe virfuri si are picioarele mai drepte decat o fata.am de gand sa-l pun si pe cel mic(are 4 luni)tot pe la 6 luni.stati linistite,premergatorul e ok.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari