Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adina23carla's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2007
    Postari in forum
    2.193
    De foarte micuta fetita mea cand plangea si incepeam sa-i vorbesc se linistea. si acum se linisteste destul de repede ( are doar trei luni si o saptamana) si ma intreb oare este prea devreme sa incep sa-i citesc sau sa-i spun povesti.

Voi cum procedati?

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    fetita se linisteste atunci cand iti aude vocea.trebuie sa vorbesti mult cu ea.ii poti spune si povesti.cred ca o incanta si intonatiile vocii.

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    eu am inceput sa-i spun povesti Anei in timpul mesei de seara ca sa nu mai adoarma mancand (adormea dupa un sfert de sticla si nu mai puteam nicicum sa-i dau restul), si am constatat ca nu mai stiu povestile:) si atunci am inceput sa ii pun in fiecare seara cate un cd cu povesti si functioneaza:)

Floricica Avansata oare's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2006
    Postari in forum
    1.224
    daca ai chef si rabdare, e bine. in felul asta se obisnuieste cu ele si mai tarziu va prinde dragoste si de carti - un lucru din ce in ce mai rar la copiii de azi, indragostiti de calculator. nu mai stiu cand am inceput sa-i spun povesti Sanzianei dar stiu ca e indragostita de ele. din pacate acum sunt prea obosita ca sa-i mai pot citi in fiecare seara.imi amintesc ca odata ii spuneam o poveste inainte de culcare - eu aveam un control de la finante la serviciu si dura de mai bine de 2luni - la un momentdat am atipit dar continuam sa spun ,,terenurile nu erau in proprietatea regelui''. mai are rost sa va spun ce a urmat?

Floricica Nou Venita marina10's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2007
    Postari in forum
    53
    Ce scumpa esti Adina!
    Poti sa-i citesti povesti bebelusului daca ai rabdare. Eu nu am inceput sa-i citesc Anei povesti dar ii povestesc cate'n luna si'n stele. Pupici

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Cred ca si eu voi prelua ideea cu cd cu povesti :)). De povestit povestim toata ziua, dar seara o povestioara linistita este binevenita.

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    nici vorba sa fie prea devreme...eu ii citesc de cand este pe lume...e f. bine ptr. ei...le trec cuvintele pe la urechi...ddar poti sa-i citesti orice...de la 6 luni poti cumpara carticele cu copertti groase cu tot felul de animale...si sa incepi sa i le arati...noi citim impreuna, dansam, ascultam muzica...tot impreuna....la 8 luni e f. comunicativ si zambeste la toata lumea

Floricica Nou Venita sabmarc's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2007
    Postari in forum
    108
    Si Marco este sociabil si tot asta este cauza: am stat cu el de vorba f mult de cand s-a nascut , i-am aratat tot felul de jucarii, poze etc explicandu-i ce este fiecare, ce face, iar la 10 luni jum este f zambaret (de ex: stateau 2 fete pe o banca in parc iar noi treceam cu caruciorul, ele nu s-au uitat la el dar el radea de numai putea la ele)f vorbaret, silabiste destul de multe pentru varsta lui. toate astea sunt convinsa ca se datoreaza faptului ca am vb cu el incontinuu.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    si noi vorbim toata ziua povestim,cantam ii explic si e un copil f vorbaret si rade tot timpul si atunci cand plange el zambeste!
    vorbeste cat mai mult cu copilul tau!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Si noi vorbim cu bebe Vladutz de cand era in burtica mamei. Si acum, cand are 4 luni si 1/2 vorbim toata ziua, cate-n luna si-n stele. Eu vorbesc si el gangureste. Ne povestim unul altuia. Frumos, nu?

Floricica Nou Venita dorina stefan's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    68

Buna, fetita mea are 2luni jumate si pe la 2 luni i-am citit o poveste si a fost f atenta. parerea mea este ca trebuie sa vb cu ei foarte mult. Intr-o zi i-am pus muzica la calculator si imediat a intors privirea catre Tv, care era inchis si a ramas foarte derutata ca banuiesc nu stia de unde se aude. Ii place sa asculte muzica populara.

Dorina si Alex

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari