Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta anamarianicola's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Am mare nevoie de ajutor fetelor, pentru ca am nascut de patru zile si am sanii foarte umflati, cu mult lapte, iar bebelina nu maninca tot. Si risc sa fac mastita daca ii las asa. Mi-am cumparat pompa manuala de la Avent, dar nu reusesc sa o folosesc. Si nici manual nu pot sa ma mulg. Aveti idei, sfaturi, solutii?

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu am patit la fel
    si nu reuseam sa mulg nimik
    atunci am intrat la dus si am potrivit apa cat mai fierbinte am suportat si s-au inmuiat sanii si acolo sub dus ma mulgeam
    sau imediat dupa aceea
    sau poti pune comprese fierbinti sau o perna electrica daca ai
    la mine asa a mers pt ca eram disperata si muream de durere de sani si pitica era prea mica sa suga tot

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    O sa incerc si eu cu dusul fierbinte. Nici nu stiu daca am voie inca fiindca am facut cezariana si e abia a patra zi. Sper sa nu fie probleme. Dar nu mai pot de sani. Sunt tari rau si ma dor... la orice atingere. Multumesc mult de ajutor. Mai astept idei, in cazul in care, Doamne fereste, nu functioneaza asta.

Membru inregistrat la
    10.07.2007
    Postari in forum
    669
    Apropo, Ramona, cam dupa cit timp incepea sa curga in pompita de cind incepi sa dai la ea. Ca ma gindesc poate nici eu nu am avut destula rabdare si am vrut sa curga imediat laptele...

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    vezi daca ai facut cezariana nu face dus
    eu am nascut normal
    incearca cu comprese sau o perna electrica
    dureaza putin pana se desfunda canalele la muls
    la cald mie mi-a mers mai rapid
    si nu a mai fost dureros

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    si maseaza sanii mai ales atunci la cald
    o sa-ti fie greu dar dupa 2 -3 dati o sa te obisnuiesti si o sa-ti fie mai usor
    trece destul de repede dar cand esti in situatia respectiva simti ca innebunesti

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Oare ce zici tu "pompa manuala"? E dinaia cu un fel de para de plastic de care tot stringi pentru a crea suctiunea?
    Eu am avut pompa care semana asa cu o seringa foarte mare, si trebuia sa trag de piston.
    Si era destul de neplacut. Eu a trebuit sa o folosesc pentru ca bebe adormea si nu bea tot, si nu se desfundau canalele.
    Daca e primul bebe, e un pic mai greu spina se desfunda canalele.
    Daca ai o asisitenta buna roaga-o sa iti arate cum se face cu degetele tale, e mult mai usor o data ce te inveti. E mult mult mai usor sa te mulgi tu cu degetele tale decit cu orice pompa.
    Si in nici un caz sa nu apesi dinspre susul sanilor spre sfircuri, adica asa sa impingi ca si cum ai vrea sa iasa laptele, ca risti sa iti spargi canalele galactofore.

Cel mai fain ar fi daca ai gasi un alt bebe (ma gindesc al unei colege de salon care nu are lapte) si sa impartiti lapticul, adica sa mai suga un bebe, atunci iti rezolvi problema.
    Succes si sa ne mai scrii cum esti.

Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    da ar fi super numai ca ;la noi nu lasa asistentele sa alaptezi alti copii
    eu m-am rugat de ele cu bani sa-mi dea copil abandonat la piept ca la amandoua fetele am avut mult lapte si nu au vrut
    noroc ca eu am stat si acum 10 ani si cu cea mica in salon cu inca 2-3 mamici si cu bebeii
    si am avut colega de salon care nu avea lapte si i-am dat pe ascuns
    iar in rest ma mulgeam sub dusul fierbinte ca am nascut normal fara rupturi sau taieturi asa ca am putut face dus de cate ori vroiam

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Anamaria felicitari pentru bebe. Trebuie sa reusesti sa te mulgi cu pompa, dar insista mai mult la inceput. Si mie mi-au dat in spital si pompa electrica si manuala si nu am reusit mare lucru. Dar cand am venit acasa tot cu pompa manuala am reusit. Pune-ti ceva cald pe sani la inceput si maseaza unde simti ca sunt portiuni mai tari pe sani. S-ar putea sa fie ceva canale infundate, dar o sa se desfunde ele. Mai incearca si cu pompa ca trebuie sa reusesti. Succes!

Floricica Debutanta laura81's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.03.2007
    Postari in forum
    620
    Anamarianicola ti-amm trimis un mesaj privat.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    AnaMaria la noi ne-au sfatuit sa nu folosim pompa si nici sa nu ne mulgem, pt ca atunci corpul isi regleaza cantitatea de lapte produs dupa cat ii trebuie bebelusului. Daca te tot mulgi, atunci vei avea prea mult lapte pt mult timp. Si mie mi-e tare greu acum ca am sanii ca niste pietre de moara. Dar sa vad daca rezist asa cateva zile si apoi sper sa se mai regleze. Poate incepe si bebele sa pape mai mult...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari