Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita burcea_silviu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2007
    Postari in forum
    5
    Fetita mea are 3 luni si jumatate si a fost diagnosticata la nastere cu varus equin.Pina acum am avut-o cu piciorusele in gips,iar acum medicul mi-a recomandat ghete ortopedice sau ghete normale puse invers in picioruse.Ce ma sfatuiti sa fac?Unde gasesc asemenea ghetute asa de mici?VA MULTUMESC.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    buna si fetita mea s-a nascut cu probleme la picioruse dar diag.a fost tal-valg a stat in gips pana la 8 luni apoi am facut gimnastica medicala dupa care ii punea piciorusele cu fesi elastice si o tineam toata ziua inclusiv noaptea i le dadeam jos doar la baita.Acum poarta ghetute ortopedice dar se fac abia atunci cand ea incepe sa mearga pana atunci nu i-am facut si se fac la centre de ortopedie Biangi,Ortopedica sunt mai multe dar nu imi vin acum in minte am sa caut si te anunt acolo ii masoara piciorusul si i le face pe comanda.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    ghetutele ortopedice se pun cand incepe sa paseasca

Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    alte centre:Romhandicap,Gysgy Rom Prod,Ortoprofil,Rosal Ortopedic cam atatea siut eu ii fac de obicei la Centrul Biangi.

Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    dar mai trebuie sa astepti pana va merge ca sa poti sa i le faci.

Membru inregistrat la
    19.01.2007
    Postari in forum
    5
    Multumesc pentru sfaturi si poate mai afli ceva mai nou in legatura cu problema mea.
    multumesc mult.

Floricica Nou Venita afra's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    4
    si noi avem un baiat diagnosticat la nastere cu varus equin.de la 2 zile este in gips.as vrea sa stiu mai multe,de exemplu cum ii cresc piciorusele daca este in gips?voi cum ati trecut prin asta?noi suntem disperati.

Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    buna afra din cate ai citit mai sus si fetita mea a fost in gips 8 luni crede-ma nu mi-a fost usor deloc cateva luni am fost si eu disperata plangeam mereu ma gandeam cum va fi atunci cand va merge sau daca va merge imi treceau prin cap tot felul de lucruri rele dar cu timpul a tb. sa imi revin pt. binele fetitei iar acum este bine dar facem in continuare gimnastica medicala si are 4 ani si 7 luni ne chinuim de ceva vreme.Cat despre picioruse i-au crescut bine nu sunt modificari la ele sau alte probleme.Gipsul il schimbam cam la 2-3 saptamani.Succes si fiti tari totul se va rezolva cu rabdare

Membru inregistrat la
    19.01.2007
    Postari in forum
    5
    fetita noastra a fost cu piciorusele in gips pina la 3luni.Acum este relativ bine.Medicul a considerat ca nu mai aste nevoie de gips,dar sa continuam cu gimnastica.Perioadele de pus gips-fara gips alterneaza la 1 saptamina chir 2functie de evolutie.Nu va speriati cind ii scoate gipsul piciorusele sunt mai subtiri dar isi revin in putin timp.Cind este fara gips faceti gimnastica de mai multe ori pe zi pe partea laterala a piciorului si ve-ti observa ca tinde sa aduca piciorul in pozitie normala.Am vrut sa-i fac ghete ortopedice dar dupa cum spunea si Vava deocamdata nu este cazul,decit cind incepe sa mearga.Aveti rabdare nu va speria-ti.
    silviu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari