Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    Cat timp pastrati lapticul praf in biberon daca bebelusii vostri nu l-au baut pe tot? Daca masa dureaza mai mult si intre timp laptele s-a racit, il mai incalziti?

p.s. ce fel de poza ati folosit pt ca si eu doresc sa-mi personalizez forum-ul cu o poza dar imi respinge pe motivul ca e prea mare.

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Eu la inceput aruncam laptele care ramanea din biberon, chiar daca papa doar putin, si restul san, pana mi-a zis o prietena care are doi copii ca laptele se pastreaza cateva ore (2) la temperatura camerei sau aproape o zi intreaga la frigider. ei si de cand mi-a zis, fac si eu asa si e foarte ok.

Floricica Nou Venita dana grasuna's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2007
    Postari in forum
    40
    salut, laptele care il folosesc pt masa de la 5-6 dimineata il fac de cu seara si il las la temperatura camrei, dar celalat din care a baut deja si nu l-a terminat , stiind clar ca nu mai bea il arunc si fac asta din cauza bacteriilor din saliva care intra in contact cu biberorul , de asta se spune sa se arunce , nu de alta.daca stii ca bebeul mai mananca intr-un timp apropiat si nu aterminat laptele sunt sigura ca e ok sa-l bea tot pe ala dar nu s afie pastrat pt o masa viitoare.asta parerea mea. stiu sigur ca laptele poti sa-l faci odata pt toata ziua si tii sticlutele in frigider si scoti afara una cate pt fiecare masa.eu asa obisnuiam sa fac cand manca numai lapte.faci cum crezi

Floricica Nou Venita dana grasuna's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2007
    Postari in forum
    40
    am aceeasi problema cu pozele.sunt prea mari. am sa mai incerc si azi.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu fac laptele de fiecare data.
    ( e vorba de lapte praf)

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Dr. mi-a spus ca la temp. mai mici o ora dar daca este cald nu mai mult de 30-40 minute.

Floricica Avansata gale alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2007
    Postari in forum
    1.858
    Eu il prepar atunci cand il si mananca, ma misc repede si asa nu apuca sa se agite foarte mult, si noaptea procedez la fel, restul il arunc..am noroc ca mananca tot la o masa

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Il prepar si i-l dau dar cateodata dupa ce a mancat putin nu mai vrea si plange ,atunci il mai las putin in patut si incerc mai tarziu .Dupa aceea reusesc sa-l fac sa mai pape dar mi-e frica sa-l tin mai mult de 40 min.

Floricica Nou Venita alinasiandi's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2007
    Postari in forum
    83
    Andrei al meu are 10 luni si inca se trezeste noaptea de vreo 2 - 3 ori pentru a bea lapte.
    Eu am pe noptiera biberoanele cu apa, praful in cutie langa si cand il aud ca scanceste, pun masurile de lapte praf si amestec. Dar nu e suficient de repede ca el deja plange. Si daca se mai formeaza vreun cocolos in bibe, atunci e jale mare. Urla si da din picioare chiar cu ochii inchisi.
    Ma gandeam sa prepar laptele de cu seara pt. prima trezire si la prima pentru a doua, dar e vara, e cald ....
    Voi cum procedati?

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    pai eu cred ca asta e cea mai rapida cale de a-i prepara laptele.il mai poti pune in frigider deja preparat dar dureaza pana il incalzesti.eu merg la buc si ii prepar laptele.plange putin dar asta e.

Floricica Nou Venita denisa07's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2007
    Postari in forum
    19
    Si noi papam laptic noaptea.Mami se scoala cand ma aude scancind si pune repede masurile de lapte.Apa o pune de seara in biberon.Dupa ce mananc daca mai ramane laptic il arunca ca nu mai e bun{decat 30 min],si pregateste alt biberon cu apa pentru dimineata.La inceput si eu plangeam pana facea mami lapticul, dar acum mami s-a obisnuit si stie cam cand trebuie sa mananc si este pregatita.Lapticul il bem cu apa la temperatura camerei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari