Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cred ca orice fir de par de la un animal poate fi periculos, fie ca este de pisica, caine... Trebuie sa-l invatati pe copil niste reguli de baza, cum ar fi sa se spele pe maini dupa ce a mangaiat cainele. Daca aveti un copil alergic la parul de caine, trebuie sa aveti mare grija pentru ca acesta se poate imbolnavi de astm.
    Parul de caine este mai moale si poate fi eliminat mult mai usor, parul de pisica fiind mai aspru si greu de eliminat este mai periculos. Copiii sunt mai predispusi la afectiuni cauzate de parul aminalelor deoarece ei sunt mai aproape de animale.

Floricica Nou Venita karmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.07.2005
    Postari in forum
    142
    Ce rasa? Ar fi important, ce fel de par are cainele tau?

Floricica Nou Venita teostreza's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.02.2006
    Postari in forum
    5
    mai io am avut caine si iubesc mult animalele!!! DAR... daca vine un puii de om pe lume, macar cat isi FORMEAZA SISTEMUL IMUNITAR AR TREBUI ar trebui sa l feriti. catelu doar in curte!si vaccinurile deruteaza si afecteaza sistemul imunitar..asa ca mai ganditi.
    Mai ganditi-va ca daca bebe merge de la 10 luni si ajunge la caine..?Ori smotoceste bebe cainele ori invers...
    Eu m dat cainele dar fata mea tot am mai lasat o sa vada cainii prietenilor. A reactionat bine pana la un moment dat...cand nu mi reactiona cainele!!!!
    Sabiliti locul si rolul cainelui in familia voastra si alegeti rasa cu mare mare atentie!!Sa nu naparleasca des, sa fie pe cat posibil rezistent la boli, sa fie prietenos si nu din rase degenerate si nou aparute si combinate!!

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Sunt de acord ca este periculos mai ales pentru cei foarte micuti si trebuie sa existe o igiena mai stricta.

Membru inregistrat la
    06.07.2005
    Postari in forum
    142
    Eu nu sunt de parerea ca un copil si un animal, fie el caine sau pisica, nu pot convietui in acelasi apartament. Animalul nu trebuie sa aiba acces la camera nou nascutului. curatenia trebuie intensificata si in rest se poate rezolva cu igiena corespunzatoare. Eu m-am nascut intr-o casa cu pisici si sunt sanatoasa, am prietene care au caine/copil sau pisica/copil sau amele feluri de animale si copil in casa. Ideea este sa fie curat.
    Nu cred ca un animal afecteaza in mod negativ sistemul imunitar al unui bebe, ba din contra...Cei mai multi oameni cu alergii nu au avut animale in viata lor
    a , si inca o chestie importanta, animalul de casa trebuie sa fie curat, vaccinat si cu deparazitarile interne la zi!!!!

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    ai avut noroc , ca nu ai patit nimic!

si probabil ca nu ai copii

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    cunosc un caz , in care baiat fiind candva a inghitit un par de cutu.
    rezultatul?
    a facut un chist destul de mare ,in urma operatiei fam a crezut ca nu mai scapa cu viata

fiecare face cum crede de cuviinta

Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    dar va intreb , stiind ca poate exisata un astfel de pericol,ce iubiti mai mult: animalele sau puiul de om?

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Doamne fereste!

Membru inregistrat la
    06.07.2005
    Postari in forum
    142
    Normal, copilul este prioritatea!!!!
    Exista pericol in cazul in care nu se tine cont de regulile de igiena.
    ai dreptate, ogabi, inca nu am copil, tocmai ne straduim sa avem unul. dar cand o sa am nu vreau sa-l spal cu spirt pe maini la fiecare ora si sa-i dau biscuitele infasurat in servetel de hartie,ma intelegi, asta este! nu se pune problema ca animalul ar fi mai important, doar nu as vrea sa cresc un copil fara sa aiba animal. o sa iau toate masurile de precautie, normal, dar la animale nu renunt, eventual dau pisi spre ingrijire maxim sase luni de la nastere. NU pot sa zic ca am avut noroc, ci pot sa zic ca am fost ingrijita corespunzator, nu dormea animalu la mine in pat avea acces limitat in anumite zone ale casei,si desi nu era periat vaccinat sau deparazitat ca al meu sunt perfect sanatoasa, nici macar nu am avut toxoplasma in viata mea, am testul la zi!
    Si sincer eu condamn persoanele care timp de zece ani s-au multumit cu un caine si apoi il eutanasiaza sau il dau ca vine un bebe. E vorba de comoditate si lipsa de moralitate, e vorba de capacitatea omului de a avea sentimente, un astfel de om clar are carente.
    Fiecare face cum crede, nu vreau sa influentez pe nimeni, eu nu arunc un suflet drag mie (*am pisica de 12 ani* e la parintii mei , o pisi alba ca zapada in varsta de 6 luni la noi acasa si doi porcusori de guineea, ii puteti vedea in linkurile de mai jos)
    Toate cele bune :)

Floricica Nou Venita tundelazar's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2007
    Postari in forum
    42
    nici eu nu condamn persoanele care au caini sau pisici in casa,dar de exemplu cum am pierdut doua sarcini medicii m-au intrebat daca n-am pisica in casa,ca pot sa am toxoplasmoza,dar din fericire nu am.mie sincer nu imi plac deloc pisicile.iar caini doar afara nu in casa

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari