Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita macoveimonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    99
    Am auzit ca se propune o lege prin care devine obligatorie scoala incepand cu varsta de 3 ani. Cica se doreste sa intre in vigoare de la anul.

Eu ma intreb unde au locuri pentru atatia copii?

Daca nu ne permitem gradinitele particulare si nu prindem loc la stat ce facem?

Daca incep sa extinda materia si copiii vor incepe sa invete de la 3 ani, eu ma intreb unde este copilaria lor?

cristina elena
    Guest
    Eu nu am inteles asa.
    S-a spus ca e obligatorie inscrierea la gradinita de la 3 ani (ciclul prescolar) iar grupa pregatitoare de acum va deveni clasa 0 (ciclul primar clasa 0-4), ciclul gimnazial (clasa 5-9) iar ciclul liceal in continuare.
    Mi se pare aiurea cand nu au locuri in gradinite sa dea o lege in care e obligatoriu de la 3 ani.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    acuma ar fi momentul sa ne deschidem gradinita cristina, asta era visul meu si uite ca nu s-a implinit ca in loc sa ma intorc la cj m-am maritat , acum fac gradi acasa si abea astept sa ajunga tia la varsta cand o sa pot sa ne jucam de-a gradi.

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Asa este Elena!

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Sunshine, dupa cate am inteles in SUA este super in privinta gradinitelor.Poti sa-ti aduni cativa copii si faci o gradinita.Este adevarat sau nu?

Floricica Nou Venita dianablidaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2006
    Postari in forum
    161
    da tot asa am inteles si eu ca elena.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    probabil ca asa este in uniunea europeana-gradinita obligatorie.dar pana sa ne ridicam la nivelul gradinitelor de acolo mai este.din cate stiu acolo este lege un adult sa nu supravegheze mai mult de 6 copii.la noi sunt grupe si de 40 de copii cu o singura educatoare.daca va fi si obligatorie gradi cine stie la cati copii la grupa se va ajunge.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    da gabi e aproape adevarat ce ai auzit tu insa aceasta gradinita e mai mult ca si o cresa pt ca de la 4 ani copiii sun tin sistem si trebuie sa fie la scoala.insa e nevoie si aici de multe aprobari si mai ales sa fie copiii in siguranta, adica trebuie sa iti instalezi tot felul de sisteme de siguranta pt ei la scari in curte si sa ai jucarii adecvate lor.

cdl
    cdl este offline.
    Floricica Avansata cdl's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    2.271
    Da, Alina ai dreptate. Aici in Spania copii incep scoala de la trei ani, unii chiar mai inainte, pentru ca incep inclusiv cei ce din septembbrie, octombrie...pana in decembrie trebuie sa implineasca 3 ani. Si cand ii vezi la scoala unii par foarte mari in comparatie cu altii. Cateva luni de diferenta se vad imediat, de exemplu cei nascuti in ianuarie si cei nascuti in septembrie.

Floricica Debutanta corneliamate's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2005
    Postari in forum
    623
    eu am inteles ca va fi obligatoriu sa se faca gradinite in incita scolii ca cei mici sa se obisnuiasca cu scoala...eu m-as bucura sa fie obligatoriu gradi de la 3 ani, bairtii mei au mers in cresa pana la 4 ani pt ca nu au fost primiti in gradi de la 3 ani cu toate ca ei stiau sa manance singuri si sa foloseasca WC-ul.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    daca se vrea se poate dar e multa musamalizare prin gradinitele din ro.ba nu sunt fonduri ,ba nu este cladire ba una ba alta.si unele sunt adevarate.trebuie sa se faca ceva si sigur se va face daca se va da legea asta.in scoli nu cred ca este destul loc si pt cei mici dar poate o sa se construiasca.dar mai trece pana vom vedea si astea...................

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari