Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mariteo's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2007
    Postari in forum
    2
    Am o fetita de 1,9 ani si de ieri cu foarte mare greutate o mai determinam sa faca pipi. pur si simplu refuza. cand ii vine incepe sa planga, vrea in brate. chestia este ca poate face dar nu vrea. am sunat la un medic neonatolog , prieten cu noi si mi-a spus sa incercam cu baite calde. am reusit de vreo 2 ori. acum nu mai vrea nici cu dusul cald. e adevarat ca in ultima perioada am cam exagerat cu incercarile de a o determina sa faca la olita, dar se pare ca am obtinut exact efectul invers. pana acum nu a facut niciodata la olita ci doar in pampersi. acum nu mai vrea sa faca nici in pampersi! ati mai auzit de vreun caz asemanator??? ce sfaturi imi dati? HELP!!!

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    eu zic sa-i faci si niste analize
    oricum sa mergi la medic
    daca are cumva infectie urinara si o ustura si de aia reactioneaza asa??
    poate sa fie si din cauza ca ati stresat-o cu olita dar mai bine mergi la medic
    numai bine

Floricica Nou Venita mariteo's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2007
    Postari in forum
    2
    m-am gandit si eu la niste analize de urina. problema este: cum ii recoltez urina pentru analize???

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    pt infectie urinara nu stiu daca iti trebuie neaparat urina

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    bineintzeles ca ptr a determina daca este sau nu infectie urinara este nevoie de urina......daca mergi la urgentze cei de acolo pot recolta prin cateterism...este o metoda prin care se introduce o sonda direct in vezica urinara....nu e f... greu .....trebuie neaparat sa mergi la doctor......

Floricica Nou Venita tifuinelly's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2006
    Postari in forum
    60
    Asta este dezavantajul pampersului.Folosit prea mult timp copilul se invata cu el si nu stie sa-si folosesca simturile(ex.sa urineze).Incearca sa-i pui iarasi pampers si vezi cum reactioneaza.Parerea mea

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Existe niste recipiente speciale pentru recoltat urina de la copilasi micuti. Sunt niste pungute care au in capat o gaura in jurul careia este un soi de lipici. Se lipeste punguta, astepti sa faca pipi dupa care lipesti capetele (nu torni in alt recipient urina) si o duci cat mai repede la doctor. Sa nu tii la caldura mult timp pentru ca nu mai sunt concludente rezultatele.
    Ai grija sa fie spalata fetita inainte cu apa si sapun si sa nu o ungi cu nimic!
    Analizele le poti face la spitalul Grigore Alexandrescu, la centrul de recoltare PRATA si daca nu esti din sectorul 1 te costa in jur de 200.000 lei.
    Bafta!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari