Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita manitiu mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2006
    Postari in forum
    6
    Ma numesc Manitiu Mihaela si am o fetita de 3 luni si 3 zile, s-a nascut la 37 de saptamani cu greutatea de 2450g. Problema noasta este ca nu ia in greutate si mananca foarte putin (san si lapte praf NAN1). ea are o greutate de 4650 momentan si manaca zilnic cca 500g. Eu iau 3 pastile de prenatal /zi si fata ia Debridat si vigantol. As dori sa stiu, daca ma puteti ajuta,cum sa fac sa manance mai mult si implicit sa creasca in greutate.

va multumim anticipat..familia Manitiu

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Nu ai motive de ingrijorare, fetita ta a luat in medie 733 g/luna in greutate. S-a nascut destul de mica, asa ca nu te astepta sa creasca intr-o luna cat altii in sapte. Fiecare sugar isi are ritmul sau de crestere; unii demareaza mai devreme, altii mai tarziu.

Floricica Nou Venita delixa's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Bebelusii castiga in greutate cam asa: 750g/luna in primele 4 luni, apoi 500g/luna in urmatoarele 4 si intre 9-12 luni cam 250g/luna. Daca ii este foame si mananca cu pofta nu trebuie sa te ingrijorezi; de asemenea, urmareste cat papa la o masa (il cantaresti inainte si dupa, si faci diferenta). Nu-l cantari zilnic, ci incearca saptamanal, pana trece de o luna-doua.Succes!

Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    2450+750*3=4700=stai linistita!

Floricica Nou Venita bria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2005
    Postari in forum
    13
    Si eu cred ca a luat destul de bine, dar pot sa te intreb de ce ii dai Debridat?Pt. colici?

Floricica Nou Venita filuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2006
    Postari in forum
    5
    Ce as putea sa-i dau copilului meu de la 4 luni, medicul de familie mi-a zis sa-i dau supa de legume. Voi ce i-ati mai dat sau ce i-ati dat. Ajutati-ma va rog. Multumesc.

Floricica Nou Venita oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    66
    Noi am inceput cu suc de fructe in luna a 4-a. Luna urmatoare am trecut la pulpa de fructe si apoi am introdus supa de legume cu carne.
    http://www.copilul.ro/index.php?s=2_1&p=6&id=173&id_pag=227

Floricica Nou Venita amelia_asultanei's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2006
    Postari in forum
    21
    Si noi avem aceeasi varsta si hai sa-ti spunem cam ce papam..dimineata un bibe cu lapte,la 9,30-10 50 ml suc de mere(i l-am introdus treptat de la 2 luni),la 11-11,30 ar trebui supa de legume si/sau piure(spun ar trebui ca ne luptam de ceva timp dar nu ne place deloc)si atunci inlocuim cu un bibe cu lapte,la 14,30-15 mar ras cu branzica calcica(ii fac branzica dintr-o pastiluta de ca lactic si 100 ml lapte),la 18,30 un bibe cu lapte si la culcare un bibe cu lapte si cereale(cu care iarasi inca nu s-a obisnuit).Fetita noastra nu prea e papacioasa,dar noi incercam sa variem...Azi vreau sa-i introduc bananuta cu marul ras si cu branzica.Ai grija sa nu ii introduci mai mult de un aliment la cateva zile,iar supa de legume fa-o gustoasa,chiar si un pic de sare..Am citit ca unele mamici dau si dovlecel dar noi nu stim cum sa-l preparam...mai citim...

Membru inregistrat la
    28.01.2006
    Postari in forum
    63
    Daca e alimentat la san amana diversificarea pana la 6 luni, daca e alimentat artificial poti sa-i diversifici de la 4 luni; noi am inceput cu mere rase cu biscuiti, apoi am continuat cu piureul de legume (supa e cah! si acum), si spre 6 luni i-am dat cereale cu lapte. Daca nu papa primul aliment diversificat amana introducerea lui cu 1 saptamana, daca e prea flamand da-i putin lapte inainte de masa solida.

Floricica Nou Venita emanuelavrachliotis's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2006
    Postari in forum
    16
    Nu te grabi cu introducerea de alimente noi.Cel putin pana la 6 luni.Doar sucul de mere si de morcov.O zi suc de mar o zi suc de morcov.Introducerea sucului trebuie sa fie progresiva.Atat.Dupa 6 luni poti incepe o noua alimentatie.Bebele meu a crescut extraordinar de bine numai cu laptic.Si hranit la san.Am fost fortata ca la 5 luni sa-i introduc supa de legume si asta pt ca avea scaun la 3 zile si numai cu supozitor.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari